1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имунитет

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 5 февруари 2011.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.048
    Пол:
    Женски
    @Skyler да, јас ко прашував за алоето од која возраст е ми кажаа и за бебиња дека е безбедно. Од брусница и јаболко имав земено јас, не е многу грдо ама мојот е многу проблематичен за пиење било што. Има и од праска, и тоа треба да е повкусно.
    Душиче мало, да не се разболува повеќе :hug: ќе се оправите секако, ќе зајакне и сам, од варичелата има паднато имунитетот толку, кај многу деца така е.
     
    На mal.ecka и Skyler им се допаѓа ова.
  2. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.260
    Допаѓања:
    4.284
    Пол:
    Женски
    Ако најдеш некоја комбинација што ќе ви помогне те молам сподели...дури не почна градинка само 3 пати во 2 години беше болен од кој еднаш беше ковид, другите два пати одма спушти на гради немаше ни начин да испитаме што е, мораше да се делува со антибиотик

    Почна во градинка пред 4 месеци од тие 4, 3 месеци е дома болен...прво беше болно грло и температура 5 дена пиеше панцеф...после одеше 3 недели со носе течење и кашлање ама се држеш...следно воспалено уво па пиеше зинат...2 недели после зинатот пак почна во градинка, 4 дена одеше петтиот крена темп..цел викенд со висока темп и се откорна од кашлање ама тој пат зедовме брис испадна стрептокока во грло...па третиравме со оспен 4 дена никакво подобрување, дете една недела беше со температура и се отепуваше од кашлање, на крај матичната му смена на панцеф и за два дена се крена ама си ја допи дозата и уште не сум го вратила во градинка...последниве три месеци пиеше изопринозин ете ништо не помогна, од киндеримун бев задоволна ама само од аспект на апетит, се мислам следно да земам бронхо ваксом...последниот пат пред да се разболи само што почнавме протект џуниор, ги пие цело време дур беше болен ама неможам да видам ефект пошто пиеше антибиотик...витамин ц не е прекинат веќе година и пол, пиеме и д и омега и пробиотик и џабе....не знам искрено кој пат да го фатам

    И едно офф топик прашање како вие како мајки се штитите? досега секое негово пиење антибиотик и јас завршувам на антибиотик...последно кога имаше стрептокока моите брисеви беа чисти а на крај завршив со две дози сумамед, една амоксиклав и бронхит...од тогаш три недели поминаа јас уште неможам да се опоравам...не знам за мене што да земам...а баш од кога почна во градинка бев на режим, се отепав од јадење здрава храна, тони зеленчук и овошје, салати, риби, само динстано месо и џабе...ако имате некои совети добредојдени се сите...Веќе незнам кај терам

    Извинете на огромниот пост ;(
     
    На Mother of 2boys, mal.ecka и Skyler им се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.915
    Допаѓања:
    48.042
    Пол:
    Женски
    @doubleinfinity тука е и проблемот кој и сама го пиша, две години детето само три пати настинало, моето во 2,5год скоро ич се дури не тргна в градника, пуштени во колектив во допир со бактерии и вируси и еве го резултатот, се џабе и исхрана и сирупи (бронховаксум, бимунал … ), и шетање во природа ништо не му е ускратено, ама ние како родители не сме криви што се родија во време на корона затворени и изолирани, велат дека и овие вируси и бактерии се некои мутации , а короната и лок даунот ова го направија.

    Таман реков супер, цел месец мај го идеше кога тоа јуни месец кс крш дадоа оспен, по само 4 дена в градинка на брис стрептокока во грло па еве го пак со амоксиклав… значи размах меѓу два антибиотици од 10дена…
    А кога ќе се присетам зимава што се поминавме и со какви не клинички слики и ако треба да ја поминеме и оваа со исто сценарио нема да преживеам од стрес..

    Да помогнам не знам дали и воопшто некој може да помогне бидејќи се е испробано, освен времето да покаже дали ќе се ујачаат и ќе станат имуни или ќе си тераме вака подолг период
     
    Последна измена: 8 јули 2023
    На mal.ecka, doubleinfinity, Skyler и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    За честото разболување и јас да се пријавам. Од кога крена во градинка нон стоп е болна. Значи 4 дена максимум има сврзано, а оди од октомври. На секое разболување и јас сум болна. Немам совет, но ќе ја паузирам градинката некое време ќе се снаоѓаме некако…
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Имунобор 3 месеци ...ама најдпбро во септ да го почнеш
     
    На Skyler и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.190
    Допаѓања:
    8.896
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1695725866763.jpg
    Некој има ли давано од овој сируп, дали е ефикасен?
     
  7. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Добар сируп за продуктивна кашлица а воедно да има и добар вкус?
     
    На Anaksunamoon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    1.837
    Пол:
    Женски
    Најдовте чаре? Ова ко јас да сум пишала, ние сите по дома сме година и кусур секој месец болни: две недели од месецот сме ок-две недели имаме некоја "бубачка". Корона прележавме лани летото и секој, без исклучок, месец имаме различен здравствен проблем. Не давам ништо за имунитет затоа што досега сѐ што сум пробала и на себе и на големиот било џабе вложени надеж и пари, и освен Д, цинк и омега ништо не им давам.. може треба да почнам, давајте искуства
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    За имунитет имуностимулатор земи си. Дефендил, имунобета, фрутдеп ампули, бимунал(на акција ти е сега 1+1).
     
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    Дали некој користел бронховаском за зголемување на имунитетот? Една другарка од систина доби препорака дека најдобар е за имунитет кај деца со чести настинки и чести респираторни инфекции. Матичниве препорачуваат претежно суплементи од кои имаат профит.
     
  11. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Го нема веќе во мк така да не е за профит. Јас давам Бронховаксом лани имаше некаков ефект, годинава слабо.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    баш ќе ја прашам другарка ми од кај ги има земено. Сега пред 1 месец и го дадоа. Не знам што би дала за имунитет. Пред 2 недели бевме со двајцата на инфузии па и антибиотик и еве сега пак се со затнати носеви.
     
  13. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Од Бугарија ми ги донесоа, 26 лева се.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.859
    Допаѓања:
    8.238
    Иако темата е за најмалите, не видов друга таква тема, па да прашам, доколку не е проблем.

    Што би ми препорачале за зајакнување на имунитетот? Некои капсули или било што, што ги сметате за најефикасни? По можност од Зегин.

    Однапред благодарам на одговорите :)
     
  15. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    10.327
    Пол:
    Женски
    Витамините и суплементите на Солгар дефинитвно одлични се. Ц, Д3 од 2200 ИЕ, можеш и омега 3 да земеш.
    И омега 3 6 9 ги имам пиено, исто се добри.
    Најдобро сите посебно да се зимаат, не од оние што се у едно апче поише витамини, кои обично се содржат во премала доза.
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.530
    Пол:
    Женски
    Ме интересира јајца од препелица од кога се дава и дали живо или варено. Обично јас лично живо сум пиела без ништо. Ама за дете не знам.
     
  17. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.254
    Допаѓања:
    2.397
    Пол:
    Женски
    Над две години, варено. (Јас така почнав)
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.530
    Пол:
    Женски
    Ги јадеше ли? Ние јадевме варено како мали, сега ретко.. Го даваш со нешто или така.
     
  19. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.254
    Допаѓања:
    2.397
    Пол:
    Женски
    Тогаш јадеше со банана, сега е прва класа нејадач.
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.530
    Пол:
    Женски
    И ние... Се јадеше затоа прашувам. Се разболевме тие два месеца, 2 пати го повтори бронхит. Давам два сирупа за имунитет одобрени од др. И сега бара јадење ама не јаде количински многу. Се надевам ќе се смени.