1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инвитро - табу тема во нашата држава

Дискусија во 'Бременост' започната од Alishan30, 5 август 2019.

?

Дали инвитрото е табу тема денес?

  1. Да

    43 глас(а)
    38,7%
  2. Не

    68 глас(а)
    61,3%
  1. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Ne mi e gajle ,ama pretera so muabetive...
     
    На Kate Rina 93, eta и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Така е :nod:
    Ние да сме си срекни и исполнети.
    На лугето не можеш уста да им затвориш, можеш само да пробаш, два-три шамари со зборови и идеш далје :makeup:
     
    На Tajnaotrovna, princess5, Kate Rina 93 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Јас мислам не е табу тема и нема ниту причина зошто би била.
    Кога веќе медицината напреднала, сосема логично е да се искористи во полза на оние на кои им е потребно.
     
    На kim.k, Doozy, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека инвитрото се сметало за табу. Едноставно медицината напреднала, некој има мака, се обраќа кон медицината да си реши проблем. Како и за се друго, така и за ова.
    Ама, ете, не ме чуди сепак со оглед на тоа каде живееме.
     
    На kim.k, Doozy, happygirl и 6 други им се допаѓа ова.
  5. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Табу тема е за постарите генерации. Останато е она од турското време, жената е жртва секогаш у овие ситуации, како била неспособна дете да роди, та фалична била, па ако роди женско она е крива.
    Пошто нели што е тоа сперма, јајце клетка и репродуктивен систем??

    За младите е нормално.

    Кај и да е за едно 20на години ќе се искоренат ваквите размислувања фала богу. :)
     
    На fana, Tajnaotrovna, eta и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Црквата проповеда дека треба да има што повеќе пород и дека Бог помага на упорните, ова за ивф дека се противи со верата првпат го слушам, повеќе како некоја измислица ми звучи.
     
    На doubleg, Martka, lia22 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.066
    Пол:
    Женски
    Јас знам една жена што кажуваше дека комшиите нејзини не можеле да имаат деца, па со инвитро добиле. Ми вика не е негово, на болница по вештачки пат го добија детето. Таа си замислуваше дека вештачко оплодување значи да и стават туѓа сперма на жената. Ама седнав и и објаснав што е всушност процесот, и дека детето е негово, само што се спојуваат јајце клетката и сперматозоидот, и така оплодено се враќа кај жената. Мислам ме сфати, ама не ги обвинувам постарите... кога не им објаснал никој, од каде ќе знаат :)
    А бевме еднаш кај едни луѓе, имаа синче... беше доста разгалено и непослушно. И таткото ми вика - разгалено ни е многу, го галиме дека со инвитро ни е добиено. Значи некогаш и самите родители си ги гледаат како поинакви, а искрено нема потреба.

    Инаку во глобала сметам дека кај помладите, и пообразованите повозрасни луѓе не е табу тема.
     
    На happygirl, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    ... а тек да збориме за жени кои се решаваат да забременат од донатор и сами да растат дете и сурогат мајчинство на какви ставови ќе наидеме?
    Кај нас секој за секого за грижи, никој свое гајле не гледа.
     
    На happygirl, cresa-jagoda, fana и 4 други им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ова повеќе ми личи дека мислел на борбата за да добијат дете, колку се измачиле и сега кога е тука го разгалуваат од милост.
     
    На Flower123123, dayla, happygirl и 8 други им се допаѓа ова.
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.442
    Пол:
    Женски
    И природно зачнато дете и со инвитро дете се деца,човечки суштества.
    И едно и другото се благослов од Бог.
    Радост е.Зошто да се смета за табу?
    Сосем друго е клонирање или спојување на човек со животно.
     
    На Flower123123, Kate Rina 93, fana и 4 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.066
    Пол:
    Женски
    Јасно, ама не е причина да се одгледува поинаку :) зарем природно ако беше зачнато, ќе го караа, ќе го воспитуваа? Според мене тоа не би требало да влијае врз начинот на кој ќе си ги одгледаш децата
     
    На Someonespecial, Doozy, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И јас познавам неколку пара кои добија дете со ин витро. Многу си ги пазат децата од истата причина која ти ја наведе. А не знам зошто. И тие се исто како природно зачнатите.
     
    На jacqueline.s, Anomis11 и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Не е табу тема!! Табу тема може да биде само за Стојанка од Свирипичино што не излегла подалеку од нивата и таквите баби |(
    Инаку на сите што посакуваат дечиња им посакувам што побрзо да си имаат :) дали по природен пат , дали со инвитро , дали ќе посвојат тоа не е битно
     
    На srekice, kim.k, fana и 9 други им се допаѓа ова.
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Неможноста да добијат дете по природен пат, преголемата желба за свое дете и маките кои ги поминуваат додека да добијат дете кај нив создаваат преголема грижа за тоа дете, затоа толку го пазат и мазат, зашто знаат низ кои маки поминале за да го имаат.
     
    На srekice, Someonespecial, dayla и 5 други им се допаѓа ова.
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Јас не би го размазила, иако поминувам низ овој трнлив пат.
    Досега имам правено миомектомија, три хистероскопии, една инсеминација, три ин витра од кои само едното заврши со биохемијска бременост, два спонтани абортуси и двата со киретажи и уште не знам, можеби и нешто друго ме чека, зошто не сум уште дошла до целта, но разгалување никако, се знае до каде се границите. Е што ако е со ин витро и сум се мачела, треба да дозволам на глава да ми се качи.
     
    На jacqueline.s, cresa-jagoda, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  16. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Јас пак не мислам дека е табу. Познавам многу не толку блиски кои споделуваат дека на тој начин зебремениле. Колешки од работа никако не можат да скријат зошто често пати по зачнувањето некој период остануваат дома (иако може не е правило за секој) случај) и тоа не може и не треба да се скрие, бидејќи многу луѓе немаат никаков осет кога е трудница во прашање и ја натрупуваат со се и сешто, посебно кога е во рана бременост која не се познава многу или воопшто. Всушност мислам дека има навистина премногу кои забремениле на овој начин, како помлади, така и повозрасни.
    Но! Има млади полни со разни предрасуди по ова прашање и критики кон овој метод, па на некој таков секако дека особа забременета со ин витро не би се доверила. Пример, една млада личност вели дека било грев, дека црквата забранува, дека ако не ти е дадено не треба да си родител.Што да кажам, жената си има две дечиња, ама помислила ли како им е на оние кои очајно ги посакуваат, а немаат? Така што нема само постари кои критикуваат вакви мерки, но и помлади. Но, тоа е нивен став, нивен резон и тоа е тоа.
    Друго, мислам дека некои можеби се плашат да проговорат заради тоа што некој ќе алудира дека се неполдни, јалови и слично, иако може проблемот не е само до мајката, можеби се работи за неко ј сплет на околности поради кои бременост не настанувала, па парот прибегнал на ваков чекот. Уште, па и ако имаат опкружување од ,, мајки кои од бакнеж заберенуваат, толку лесно,, замислете како им е.
     
  17. TwinsD

    TwinsD Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2019
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Се воздржувам да не коментирам ама неможам @daylight за какви етички и духовни причини зборуваш не те разбирам! Еве јас сум со ин-витро носам близнаци за 3-4недели ќе стасаат конечно после 14години ќе си го остварам сонот и ќе бидам мајка отворено зборувам на оваа тема и не кријам ништо незнам како може некој да каже вештачки деца и јас сум верник и на никој не му посакувам да го мине тој пат на ин-витро зошто е многу тежок психички и емоционално, на сите им посакувам да имаат деца дали ќе биде инвито природно или посвоено тие се најголем благослов и најголема радост.
     
    На srekice, Thallia, Kaetana и 11 други им се допаѓа ова.
  18. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е табу, еднаш додека седев во кафич минува трудница (35-40год) и од масата до мене 2 мајки од 22-3 години со деца почнаа оговарање на големо како таа цел живот не нашла маж па сега дури ли и текнало да раѓа па колку години ќе била детето кога ќе биде матурант па како нашла богат маж да ја води по приватни клиники, па го земала за пари, го земала да не остане сама и без деца... ццц Значи толку се изнервирав ми се идеше да им ја доведам трудницата на маса да им залепи по една. Што мајка бараш во туѓ двор?? Гледај си го твојот и свиркај си...
    На сите кои минуваат/го минале овој трнлив пат капа им симнувам. Вие сте лавици!!!
    Ако дојде ред јас да не можам да останам бремена природно, без размислување одам на ин витро, ако не сака маж вештачко одам со донор брате или може да посвојам и баш ме заболе што ќе рече народот, купечко ли било, швалер ли ми го направил или незнам како настанало.
    Поддржувам секаков вид оплодување, освен она кое настанало по пат на силување, против волја на жената и другите слични на тие нечовечки начини кои на било каков начин предизвикале немир, психичка или физичка болка кај една девојка/жена.
     
    На Elen@, Adams, manako1 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    :bow:
    За постот симнувам капа :l:
     
    На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    :l::l:
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.