1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Индиго деца

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anastasija85, 1 декември 2010.

  1. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Позади индиго не стои само интуицијата. Индиго децата не само што се интуитивни се креативни, со високи очекувања од самите себе, стари души кои само сакаат да се поврзат со лугето само со силна врска.
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Девојче, никој со збор не може да му заврши живот на некој друг океј? Тоа се нарекува набивање чувство на вина и со твојата висока интуиција треба да знаеш како делува кога ќе му кажеш на некој дека е одговорен за самоубиството на некој друг. Ова не е сарказам сериозна сум. Може си поинаква од другите може не си не знаеме ние на форум. Но овој коментар што го болдирав, прашај го твојот психолог за тоа дали треба вака да се изразуваш.
     
    Последна измена: 27 декември 2019
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.803
    Допаѓања:
    38.202
    Пол:
    Женски
    А ок не знаев дека е тоа. Извини, сите уметници тогаш, меѓу кои сум и јас, сме индиго. Ок се разбравме.
     
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Според псевдонаучниот New Age концепт, се верува дека т.н. "Indigo Children" поседуваат специјални, невообичаени, и понекогаш, натприродни карактеристики или способности.

    Според мене, карактеристиките кои наводно ги поседуваат овие лица се многу опширни и можат да опишуваат било кој, со тоа што самата дијагноза е само манифестација на познатиот Барнум ефект, без притоа истите да бидат поддржани со валидни научни докази и истражувања.

    Моментална светска популација изнесува 7,7 билиони луѓе. За некои луѓе е тешко прифатлив фактот дека претставуваат "just another fish in the sea", та поради тоа се очајни да се издвојат од останатите.

    Овој факт претставува извор на манифестирање предиспозиции кај мнозинстовото од луѓето на планетава дека се специјални и различни од останатите. Оние кои веруваат во оваа илузија, само се обидуваат да го оправдаат својот стремеж да бидат уникатни преку свесното создавање на една психолошка заблуда со намера да создаде уникатност меѓу останатите.

    Оваа дијагноза ја толкувам или како вид на ментално пореметување на концептот за реалноста, или како обид за лицето да си наметне лажен идентитет, наместо да го пронајде своето вистинско себе, зборувано од психолошки аспект. Потребата за едно лице да се чувствува супериорно во однос на останатите произлегува од одреден облик на еготизам, криза на идентитет или потреба за лажен идентитет.