1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Индиго деца

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anastasija85, 1 декември 2010.

  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Леле сега видов дека постоеле такви деца :(:(
     
  2. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl:
    Тоа би било добро. Јас познавам едно. Никогаш не сме се сретнале во живо но на интернет има негови снимки. Со очите ги поместува предметие од едно на друго место. Баш е страшно и морничаво се ежам од самата помисла на тоа.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Поарно попростички да си останеме.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски


    Гледајте го филмот.
    Инаку не би се согласила дека индиго децата се самоубиваат. Туку тие знаат многу повеќе од што треба да знаат, ги убиваат страни кои се засегнати и се пласира како самоубиство.
     
  5. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Обично лугето со life path 5 се индиго. И јас припаѓам. Интуиција страшно висока, сама се плашам од себе, но често грешам и не се слушам па премногу ме боли. За нас се верува дека имаме лекувачка енергија, но никој не не цени, чудаци сме. Не е можно некој што душа ти дава толку да го мразиш или пак до моето друштво е.
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    И како ти така млада успеа да откриеш дека ете припаѓаш?
     
    На Mantub, happygirl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Читај погоре, со страшно високата интуиција.
     
    На LivingGlam и Girly90 им се допаѓа ова.
  8. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Знам звучи премногу патетично ама многу побрзо созреав од моите врсници. Никогаш не сум можела да откријам точно кај припаѓам, на периоди мислев дека сум лиминална, на моменти ненормална се и сешто. На 14 години ме заинтересира спиритуалноста чакри, минерали, месечеви ритуали, тарот карти (не сум вештерка ниту се то вештерски работи, но едноставно во тоа си најдов некој душевен мир, олеснување). Малку подоцна со помош на стручно лице открив дека сум INFJ тип на карактер застапен само 2% кај лугето (пак поврзано со интуиција, ги гледаш лугето и уште одма им ги дознаваш темноте страни додека другите според мене наивно им веруваат). И тука се јавува еден проблем иако многу ретко зборувам за тоа, веднаш сум осудена како "преценета", "арогантна". НЕ! Јас да можев да одберам би одбрала да сум најобичен тип и лесно да можат да ме залажат да не заприметам, да сум разиграна опуштена и да размислувам површински. На 18години сум премногу изморена, не гледам решение во самоубиството. И онака сум сама без вистински пријатели само некој пролазни, ни семејството не ме разбира, но би сакала да напишам книга во која се ќе раскажам и се надевам пронаоѓањето за лугето ке биде полесно. :)
     
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Да да и јас иам страшно висока интуиција, па не мислам дека сум индиго човек.
    Девојчето очигледно е премногу млада и влезена во некој свој свет, бараајќи начин да си ја олесни самотијата, си наоѓа излез во необични хобија и мисли дека е на повисоко ниво од другите ради тоа. Ќе дојде време ќе созрее и ќе сфати дека многу деца порано созреале од што требало, некои и многу покасно па сега се генијалци, тоа не ја прави индиго дете, само тинејџер кој мисли дека никој не го разбира.
     
    На theowndemon, black-angel, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Special snowflake синдром. :D
     
    На theowndemon, black-angel и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  11. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Ете јас сум се што рече, да. Побрзо го реши проблемот и од стручно лице (психолог) :handshake:. Затоа одбивам да разговарам со други како што напоменав и погоре.
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Затоа и си саркастична, оти никој не е доволно паметен и стручен да ти помогне? Или сакаше ние тука одма да се залетаме и да ти речеме, види стварно си посебна, дај седи тука на форумов да не просветлиш.
     
  13. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам дека дум рекла дека сум паметна, генијалец и дека целта ми е да те просветлам ниту пак дека сум генијалец, а ти како ете попаметна поголема и неосамена, зошто најде да се расправаш сомене? Ни за секунда не бев лоша со тебе. Што беше тоа во мојот коментар за тебе па ти се гребна. Не ме знаеш ни за секунда. Ако немаш нешто добро да кажеш прескокни го мојот коментар и не заборавај дека на некој друг во најкризен момент ако му упатиш коментар од овој тип (во живо или на форум) можеш да му завршиш живот
    Нели има секакви карактери послаби, појаки.
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се расправав со тебе, само кажав каква ти е ситуацијата, а ти ми врати до саркастичен одговор. Баш затоа и што има послаби и појаки карактери, и луѓе што може ваква изјава да ги трегира на самоубиство постои психијатар, ама ти рече никој не те разбира и не сакаш да разговараш со никој, па на кој начин сакаш да ти се помогне? Како и што сама веруваш индиго децата се посебни, јас верувам дека ти не си посебна и пробам да ти ги отворам очите на време, да си излезеш од филмот и да си побараш помош на соодветно место. Буквално ништо не ме гребна во твојот пост, само мака ми е веќе од луѓе што мислат дека се посебни, а не се, па ете случајно на тебе налетав.

    Плус, секој тинејџер минува низ ваков период, буквално 99 % од нив се во филм дека се посебни, дека никој не ги разбира, не се пронаоѓаат никаде, мислат дека светот е против нив, мислат дека другите луѓе не се созреани доволно итн. И јас бев таква и сите што ги знам. Едноставно хормони, после созреваш вистински и сфаќаш дека колку и да мислиш дека си посебен уствари не си и треба добро да се испотиш за да оставиш добар впечаток на светот.
     
    На theowndemon, black-angel, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    А зошто мора на некому да му докажувате дека не е посебен?
    Од каде таа потреба да се руши нечија макар и мала самодоверба која ја изградил/а со верувањето дека се разликува од другите?
    И од каде па вие знаете дека не е така?

    Не, не сме сите исти.
    Deal with it.
     
    На ☆°Night°☆ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Затоа што така не се гради самодоверба, самодовербата е здрава само ако се заснова на квалитети кои вистински ги поседуваме. Лажна самодоверба никому не носи ништо добро, сигурно и ти си се соочила со личности во животот кои се толку самоуверени дека знаат се, дека се најпаметни и пукаат од самодоверба, а всушност сфаќаш дека не ги бива за ништо, си работела со такви пр? Како да ви кажам не е здраво да се живее со ваква убеденост. Не и велам јас таа да не продолжи да си мисли дека е посебна ама веројатноста дека ради тоа ќе има проблеми во иднина е голема, па сметам дека треба да посети психијатар.
    А од каде знам дека не е така, оти никој што е посебен или надарен со нешто вакво не открил така лесно и не седи на форуми да бара мислења и да дава саркастични одговори, може ако е ептен дете ама ако била толку надарена до сега со своите 18 год ќе нашла начин да ја искористи таа своја дарба.
     
    На theowndemon, black-angel, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    И сега пак останува прашањето како да процениме дека девојката навистина не е интуитивна? Од каде да знаеме дека не ги проценува луѓето добро и дека само измислува приказни тука?

    Воедно таа само одговори на темава, а не побара мислење.
    Првиот саркастичен коментар беше од твоја страна, па потоа ти одговори на твојот јазик.
    А мојата реакција беше заради тоа што и коментираше поради годините.
    Мислам дека е време да се остават сите да го минат она што и ние сме го минувале како тинејџерки без да им се паметува непотребно.
    А доколку бара совет и разговор бидејќи се чувствува несфатено, тогаш психолог би и бил од најголема помош.
     
    На ☆°Night°☆ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    |(

    @1209 @Purplelilac

    Аман бе дечки. Фативте да се расправате за тема отворена во 2010 која веќе не е ниту важна. :D
     
    На theowndemon, Purplelilac и 1209 им се допаѓа ова.
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Не моето не беше воопшто саркастично, ја прашав оти сакав да знам дали нешто плус има од одликите на овие деца, ама таа ми наброја само тоа што 90% од луѓето го чувствуваат на тие години, па само и yкажав дека не е индиго туку е до годините, може е посебна не викам, секој има нешто посебно во себе, што допрва ќе го открие можеби, ама стојам на тоа дека тоа што има јака интуиција и ја интересира астрологија, тартот и не знам што не ја прави посебна на тој начин што таа мисли дека е.
    Јас да не почнам за мојата интуиција да ви расправам колку само ми била изразена на моменти и ме спасила од ситуации безброј, ама не мислам дека сум со натприродни моќи.
    Плус само интуицијата не те прави индиго дете, на крај тоа ми беше поентата.

    Плус јас не реков дека не треба да ги оставиме децата да пораснат и да увидат сами, само реков дека е до годините и сите ние сме се осеќале така, ќе порасне и ќе го сфати тоа, ќе и помине. Ако осеќа ептен дека нема излез има стручни лица за разговор, ама не нејзе никој не ја разбира и нема зошто да разговара со стручни лица, нека запаѓа подлабоко додека не дојде до нешто полошо. А тоа нема да се случи оти е индиго дете, туку тинејџер на праг на адолесценција на кого му треба, насока, помош и разговор.
     
    На black-angel и Alisa22 им се допаѓа ова.
  20. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Ете, ме разбра. Денес сè експерти во сјте полиња. Најфино споделуваш искуство, состојба потврдена од стручно лице. Ама ако имаш 18 години, тинејџер (полнолетен) само родител можи во твое име да зборува, зошто ти немаш проблем туку тоа е твојата имагинација.

    Можеби сум тинејџерка, но умеам да ја направам разлика меѓу имагимарното и реалноста.