1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Индиска музика

Дискусија во 'Музика' започната од dragan4eDR, 18 јули 2011.

 1. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  индиска музика и индиски филмови

  Добра глума има во филмовите, тоа ќе кажам.
  И монтажа - одлично. Кадрите се многу моќни, посебно кога се развлечени по 30 минути.
  лажам де :D

  Од тоа што сум имала нерви да го погледнам во однос на серијалите - ме навредуваат од што се глупи :(
  Како се менуваат кадрите, абе оскар за монтажа треба да добијат :D ... not :(

  Музиката... во секој случај интересно, неверојатно високи тонови фаќаат и интересни ми се за слушање.

  Има и добри индиски играни филмови, особено постари. Тука веќе не коментирам глума и квалитет, но имаше добри приказни. Особено се сеќавам на еден со многу сиромашно семејство, децата имаа само едни чевли, и едното одеше на училиште и со трчање се враќаше дома за да ги даде чевлите на другото дете, па тоа да оди на училиште. Е само на тој момент се сеќавам добро од филмот, знам дека беше многу трогателен, па ако некој се сети како се вика нека ми каже. Уште се сеќавам на времето кога се изнајмуваа индиски и турски филмови од видеотека и се собираа сите комшивки на плачење :D .

  А да, Slumdog Millionaire воопшто не ми се допадна. Префорсирана, идеализирана и искомерцијализирана приказна. А оваа нова масовна Боливудска продукција ми изгледа на чисто ѓубре, не дека сум погледнала нешто посебно за да кажам, ова земете го како предрасуда :wasntme:
   
  На Hkikica и dragan4eDR им се допаѓа ова.
 3. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  незнам како се вика филмот но знам за кој зборуваш затоашто и јас тој сум го гледала и сакам повторно да го гледам
   
 4. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  http://www.youtube.com/watch?v=bJ1G0GWB0VA

  Една од омилените британско - индиски изведувачки. Многу повеќе го ценам вистинскиот индиски звук отколку лимонадите во „Бени Лава“ стил. :)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 5. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Многу ми се допаѓа нивната музика иако ништо не ја разбирам ама и нема потреба самата музика кажува дали песната е убава. Ма прекрасна е индиската музика исполнета со духовност и чувства и спотовите колку им се шарени во тие нивни прекрасни сарија и колку убаво играат.

  една од најубавите индиси песни Bole Chudiyan :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=Ny9opISz ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=aYyKvp5o ... r_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=2j5XaFEv ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=p92Ybtfe ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=8A9cMVg1 ... re=related
   
 6. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Не ја сакам и не ја слушам. Посебно од кога почнаа оние Бандини, мандини и со ааааааа пеење ми стана одвратна музиката. Навистина, не ми се допаѓа!!
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  не,не е тој филм во тој филм имаше две мали деца ккои живеат во сиромашно семејство и машкото дете е добро во трчање и ќе се натпреварува за да освои прво место за да ги земе патиките и да ги дадеше на својата сестра ама нема да осои прво место туку второ место и мислам дека така завршуваше филмот
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  А зошто мислам јас дека филмов за кој зборувате не е индиски? Или турски, или арапски, ко што се сеќавам барем јас. Ама индиски дефинитивно не е.
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  Саја во право си :clap:
  Еве го филмот http://en.wikipedia.org/wiki/Children_of_Heaven јас се’ си мислев индиски е. Ама е направен и индиски римејк на истиов, во 2010 додуша, а јас мислев на овој - иранскиов.
  Патем, мојот пост беше за филм и музика зашто така гласеше темава кога беше отворена, а сега сум офтопик, па се извинувам :bow:

  Важно го најдовме филмот, со години сум се сеќавала погрешно :tmi:
   
  На A-j-a, dragan4eDR и Saya им се допаѓа ова.
 12. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  изгледа си во право saya но сепак истотака тој филм е многу убав ама ја повеќе ги обожавам индиските филмови незнам засто ама и индиските филмови а и индиските песни ме привлекуваат многу но и Индија ме привлекува со нејзината убавина :D <3

  и овој филм е многу убав,од старите индиски филмови овој многу ми се допаѓа

  http://www.youtube.com/watch?v=pt2lGR6k ... ure=relmfu

  а од поновите филмови најмногу ги сакам овие

  http://www.youtube.com/watch?v=nalOjbnQV-c

  http://www.youtube.com/watch?v=QB2fZsBZGYs
   
 13. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  фала livingGlam нема потреба да се извинуваш помогна за флимот кој долго време го барав и кој сакав да го гледам повторно ФАЛАТА ТИ МНОГУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
   
 14. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
 16. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Моја грешка, се извинувам. Да го знам филмов мнгу е убав и тажен. Фала и на LivingGlam што ни го најде :clap: пошто не го знев како се вика. :)
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
 18. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Серијата не ја гледам ама песната многу ми сед допаѓа

  http://www.youtube.com/watch?v=AiwQvRbw ... ure=relmfu

  Знам дека темава е за музика ама ќе отидам малку офтопик и ќе ви предложам еден многу добар и реален индиски филм. За сите вљубеници во модата ви го препорачувам.

  Fashion
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 19. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Јас давам предлог темава да се преименува во Ориентална музика и филмови, да имаме поширока тема на муабет. :)

  Еве уште нешто од мене:

  http://www.youtube.com/watch?v=HA6xA5Xu5YM
   
  На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Children of Heaven - мислам дека негде пишував за филмов по темиве, преубав ирански филм, едноставно магичен! Ах...

  Туку индиска музика - секогаш ми текнува на Боливуд и на разиграните, колоритни лепотици на кои им улетуваат смешни мажиња со ексцелентна глума - NOT! :lol:
  А не е така. И не е само тоа.

  Чилаут преработки, како оваа од Саја обожавам да слушам. Asian Dub Foundation - ги обожавам.

  http://www.youtube.com/watch?v=yinhIK9F ... re=related

  ...and the most legendary

  http://www.youtube.com/watch?v=dTktq4CF ... re=related

  И да, гласам да се преименува темава во ориентална евентуално world music па да почнам да ја полнам :wasntme:
   
  На Saya му/ѝ се допаѓа ова.