1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Индиска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од MotherMonsterI, 10 мај 2012.

 1. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  835
  Што мислите за индиската храна и дали сте ја пробале ? Дали ви се допаѓа сета таа презачинетост и остар вкус и дали некои од нивните зачини ги користите во нашата исхрана и во која ? :inlove: :inlove:
   
 2. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Немам пробано, ама ако би имала можност, би пробала, зошто да не?
  Само прв пат им ги гледам јадењава, од тоа што истражував на нет.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На MotherMonsterI му/ѝ се допаѓа ова.
 3. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Глооси грл фала за сликите иначе јас немам јадено индиска храна ама сум слушала дека е премнгу зачинета.Од зачините ние користиме цимет и бибер тие се мислам од Индија а на сликата гледам јадења како тавче гравче и др. Можно е некој да се совпаѓаат?
   
 4. loveme-4ever

  loveme-4ever Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Немам јадено но сакам да пробам ,сум слушнала дека е многу лута,дали кај нас има некој ресторан што прави индиска храна?
   
 5. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.496

  Има индиски ресторан и кај нас. Бомбај се вика. Локација точна врска немам.
   
  На loveme-4ever му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Немам јадено индиска храна, би сакала да пробам, чисто од радозналост.
  Лута е викате а?
   
 7. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  индијците во најголем процент се вегераријанци,и обично нивната кујна е богата со зеленчук :D
  барем јас така памтам :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Абе луѓе индијциве ништо не јадат ко што сум гледала на филмовиве и серииве. Едно такво лепче ко палачинка и го брцаат у сосчиња, мене тоа не ме најадува :lol:

  Не сум пробала индиска храна, ама не сум многу по чудните кујни и храни, па не верувам дека ќе ми се свиѓа
   
 9. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.195
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Сакам да пробам, гледам по сликиве многу е зачинета, и изгледа примамливо, а викате дека е лута, баш ко за мене.мх,мх. :D
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  41.414
  Памтам, многу одамна, во индискиот ресторан Бомбај, што се наоѓаше кај сегашен Биос, бев со другарки и познаници од Холандија, демек на ручек. Нарачавме некои си чапатис - зеленчуци со јагнешко, ни дадоа едно зачинето лепче... И вкусот беше преинтензивен, а не баш вкусен, за мој мерак.

  Одамна немам јадено, а би пробала пак.
   
 11. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  835
  Каде поточно ресторанов ? постои ли уште ?
   
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  41.414
  Сегашната локација не му ја знам, а порано беше карши Америчка амбасада, накај парк кога одиш.
   
 13. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Се што е за Индија сакам,освен храната...Се,ама баш се(посебно облеката) (иако се малку заостанат народ).Јас од македонскиве јадења неможам се да јадам (бидејки сум многу прибирлива),а не пак индиска.Сум пробала но не ми се допага. :)
   
 14. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  6.778
  Обожвам индиска кујна, може да кажам дека ми е една од омилените.
  Обожавам пилешко во доматен и масаала сос, ориз со горски билки дефинитивно рај за сетилата, чинија исполнета со бои, мириси и интензивен вкус.
  Лебчето е приказна сама за себе, крцкаво вкусно.
  фирни, млечниот крем со шафран, бадеми, лешници,индиски оревчиња е оргазмичен.
  Инаку не е по дифолт се луто во индиската, ама во некои јадења ставаат такви зачини кои му даваат пикантен вкус.
  Уф како ми се пријаде сега :sweat:
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. portokalcemace

  portokalcemace Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  30
  еднаш во животот пробав индиска храна и никогаш повеке :puke: :puke: :puke: бев во индиски ресторант во англија и јас порачав пилешко.на почеток ни донесоа едно како чипс ама не беше баш таков вкусот и одозгора прелиено со различни сосови а вкусот му беше благо-солен-кисел :doh: па кога ми го донесоа пилешкото што ке видам :o белото месо исецкано на мали парченца и ставени во жолт сос и кокос :puke: ужас
  исто така имам пробано и кинеска храна,не е нешто баш вкусна ама е мноooгуу подобра од индиската :)
   
 16. LittleMonster8

  LittleMonster8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2012
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  7
  Немам пробано но изгледа доволно примамливо !! :)
   
 17. Wiliams

  Wiliams Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  12
  Уф еднаш пробав индиска храна и тоа ми беше последен пат, бев во индиски ресорант и порачав нешто морско со кари. Леле луге кога пробав аааааааааауууууууууууу ми се згади ништо не јадев па луто па некој чуден мирис и вкус ма уста неможев да отворам, па тоа лебчето ко некој чипс таков никаков мрсен бљак и на крај си пиев само вода. Ама имам приметено тоа кари сосот што го продаваат во продавниците кај нас нема ништо допирно и слично со правиот кари сос што го имаат индијците. Незнам зашо лугево ги лажат и не им го донесат правиот сос па да видат што е гадење |( ама оној што јас го пробав имаше вкус ко да јадам земја :D па после тоа ми направија леќа и викам еј шо убаво наше јадење...ама паметниве и во леќата ставиле кари. И иди после јади земја дее :(
  Разбирам јас имаат они традиција и историја и се е тоа убаво, ама тоа со јадењата скрос им е утнато па и како срдат ауфффф .И друга многу лоша работа индијците сакаат да јадат со раце. Да да со палецот показалецот и средниот прст си зимаат јадењето од чинија и оп во уста. Повекето од нив не сакаат да користат прибор за јадење и тоа е нормално за нив...туку ај да не зборам за нив многу така станаа еден билион па до нив ми дошло :rofl: :rofl: :rofl:
   
 18. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.079
  Допаѓања:
  20.870
  Пол:
  Женски
  Сум пробала индиска храна ,потготвена од индијци кој живеат во Скопје ,и после тоа верувајте никогаш нема ни да помислам да ја помирисам а камо ли да ја пробам .Погрдо нешто неам пробано во животов :/
   
 19. nicole.sherzinger

  nicole.sherzinger Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  3
  Bi sakala da probam kineska hrana,mnogu ljuge mi imaat kazuvano i mi velat deka premnogu e vkusnaaa
   
 20. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Mногу ја сакам индиската храна,е сега немам се пробано,ама тоа што пробав ми се допага :D
  A првиот пат кога пробав се изненадив колку е вкусна,со една братучедка порачавме риба и пилешко во некаков сос,и тие лепчињата со лук,и кога ни го донесоја во едни мали чинии,како во филџан за кафе,и се чудиме како ке се најадеме со ова,колку е мало. :o :D

  Bерувајте не можевме да го изедеме :D
  Cоседиве ни се од Индија и кога ке имаат некој празник,слава не знам што точно слават,и ни носат полно храна ^_^

  Имаат една многу вкусна салата,ова де како зелка салата со некакви црни зрнца,е не ми текнува какос е викаат,ама е превкусна,исто така со компири имаат нешто луто што е,уф уф,па онај Butter Chicken се давам во него :wasntme:

  Aко знае некој рецепт,нека сподели :nod: