1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Индиска храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од MotherMonsterI, 10 мај 2012.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допага индиската храна баш затоа што е доста зачинета. Најубав зачин за мене што го користам постојано е кари
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Ми се допадна храната во Peacock, ама изгледа немав среќа да налетам на премногу лут или зачинет оброк. :(
    Можеби дека јадам многу зачинето, ова не го почувствував како нешто пресилно.
    Пробав пилешко зготвено во путер со наан лепче, некои прженици од мешан зеленчук послужени со зелен нане сос и тамаринд сос (вториов црвен ми се допадна повеќе), и Малаи Тика, уште едно пилешко во сос, тој беше така малку позачинет, па се почувствува вистинскиот мирис и вкус на индиската кујна.
    Ок беше, свежо и добро зготвено, а наанот со путер ми е убедливо најубав.

    Сепак, помеѓу индиската и кинеската храна на пример, предност и` давам на кинеската кујна. :)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Трендафилка можеби не е толку зачинето затоа што кога го отвараа ресторанот најавија дека сепак вкусовите ќе биле прилагодени на нашата кујна. Значи не ги прават како што виствински треба да бидат. Инаку како е со цените во Пикок, во план сум да го посетам и кажи ми дали имаат нешто благо :)
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Тоа секако дека ги прилагодуваат сите тие странски вкусови на нашата кујна, вкус и стомак ;) , јас очекував да ми кидне состанокот како оној на Миранда кога го скина стомак од многу зачинето, ама не бидна. :D

    Цените се во принцип ок, можеби тие порциите (стандардни се инаку, нема голема-мала) треба да бидат сите до 250 ден. според мене, зашто сепак се работи за мала количина месо (120-250 гр.) и навистина е грабеж да дадеш 400 и кусур денари за 5 мали парченца пилешко... што знам. :?:

    Еве го ценовникот, во секој случај кога делат двајца, може да се земат повеќе различни работи, а да те фати 500 ден. во просек од човек.
    https://www.facebook.com/peacockindian. ... p%3Btype=1

    Од десерти јас само прочитав и добив желба за сладолед од ф`стак, а како што гледам и сега во менито - па и нема нешто друго посебно интересно. Тоа Гулаб-десертот одма го чкртнав од слатки желби, зашто е потонат во сос од рози, а б`лгарски ароми не обичам. :D
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Добра е храната во Пикок, и цените не се престрашни, но мислам дека ресторанот што пред 10тина години постоеше во Скопје (близу АБЦ) имаше поинтересна храна.
     
  6. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Oбoжaвaм дa прoбувaм јaдењa oд рaзлични земји. Еднa oд нив е индискaтa хрaнa. Мене мнoгу ми се дoпaѓa, oсoбенo лепчетo нaaн и пилешкoтo штo гo нaрaчaвме. Истo и сaлaтaтa сo грaв и рaзни зеленчуци. Единo oризoт не ми се дoпaднa и блaгoтo штo гo нaрaчaвме нa крaј, се служи тoплo и вo шербет се тoпи, мнoгу е мекo (гo зaбoрaвив иметo нa десертoт.)
    А, индискa кујнa без чaј не пoминувa. :)
    Ми се дoпaднa и чaјoт, спoјoт нa блaг чaј дoдекa гo пиеш и кoгa мaлце пoтлутнувa кoгa ќе гo гoлтнеш.
    И пaк би oдел. :nod:

    Туку некoј дa ми кaже, дaли нaвистинa гo зaтвoријa индискиoт рестoрaнт Пикoк кaј нaс? :?:
     
    На Animali и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Дали во Скопје има индиски ресторан? Знам дека Peacock се затвори. Бомбај дали сеуште работи?
     
  8. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас јадев во Грција во индиски ресторан пресреќна зошто сакав да пробам,јадам зачинето.Порачав некое пилешко со доматен сос и имаше многу јак вкус на куркума,ама беше премногу тешко само три пати земав и ми се згади.Како цело шише зачин да ставиле.Убав вкус имаше не дека не ама премногу тежокМи се допадна лепчето.А брат ми порача нешто луто ама тоа па не се јадеше оган како отров.
     
    На joy1 и zhap4e им се допаѓа ова.
  9. F~riday

    F~riday Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Индиската храна е дар од бога за мене,нешто што можам да го јадам секој ден исто важи и за кинеската.Сега мислам и ми се јадееее.Зошто нема индиски ресторан во ск
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Јадев надвор од Мк и навистина е вкусно додека се јаде, ама кој не е навикнат на многу зачини, може да му биде и тешка индиската храна. Сепак, има многу зачини...
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Има, се вика "Karma" и се наоѓа во строгиот центар на градот, но малку е затскриен, само Индијана Џонс можи да го најде. :D Истата улица и на истата страна каде се наоѓа хотел Солун и Trend, (отприлика спорти поранешен Бургеркинг). Отвораат во 12:00. Цените се од околу 150ден.(напитоци и слатки) па нагоре.

    Со тоа што имајте во предвид дека вистинска индијска храна, која е изразито разновидна, зависно од кој регион на Индија доаѓа рецептот, е онаа домашната. Рестораните низ Европа и САД нудат некоја ублажена вестернизирана варијанта на индиска храна која е помалку зачинета.
     
    Последна измена: 12 април 2019
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Не сум пробала индиска храна, но како човек што сака се да проба , дефинитивно би пробала :D немам друштво само за вакви авантури :D
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @daylight си била? Како им е хараната и услугата? Сум слушнала дека слаби се на послуга, што реално ми руши цел ефект. Ако се ок да идам, ако не се ич да не се ни трудам.
    За индиска редовно одам во Еквестријан. Храната и е прекрасна, и е константно на исти квалитет. Мислам дека никаде не ми се случило толку ни еднаш да не ми утнат со храна. И послугата им е ок, секогаш се фини.
    Нормално, имаат многу помало мени од Карма, ама не одам да јадам надвор за да гледам безобразни и неспособни келнери :wasntme:
    Едит: еве сега ривјуа читам дека смениле мени, полимитирано им било од на почетокот. И цените ги промениле?
     
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Па јас би додал повеќе манго во ласито од манго, можеби и една банана. Кир-от (кремаст сутлијаш со шафран и кардамон) малку горчлив беше но сепак вкусен. Ме изненади што во менито немаат никаков вид чатни (овошен слатко-лут сос). Јадења има и месни и вегетаријански.
    Не знам што е за тебе лоша или добра услуга.
    Беа многу коректни, македонски поим немаа, само хинди и телугу зборат :D
    Шега на страна, еден од индјците говореше англиски, но келнерите македонски - културни се и уредно облечени но не во дхоти и сари. Музиката е со умерена јачина со индиски елементи но не класична индиска, таман како за ресторан да можеш муабет да си правиш
    Каде? Karma или Equestrian?
     
  15. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Пак се отворил Индиски ресторан во центар само не ми текнува каде го видов точно...но знам дека има негде пак нов отворен.
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Карма.
    Имаа големо мени кога почнаа, сега некако малечко.
    Како сака нека се облечени, само да си ја знаат работата. Да со нарачам, добијам и јадам на мира. Да не чекам 20 минути само за мени и да не ги бркам по ресторанот.
     
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Менито сам си го земав, ресторанот беше речиси празен. Веднаш ме услужиа, дали 3-4 минути почекав. Ова беше во попладневни часови не знам како е навечер и како е кога е полно.

    Работно време на ресторанот е од 12-22ч. Недела не работи.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Постојат ли уште Карма и Еквестријан? Ако не, имаме ли некој друг индиски ресторан, многу ми е мерак да пробам индиска храна.
     
    На Addi3 и olly14 им се допаѓа ова.