1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иницијатива за давање приоритет на доилки и бремени за Фајзер вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од MinnaAnne, 20 април 2021.

  1. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Види, пак ќе кажам само кај нас во државава има вакви поделени ставови. Не може еден доктор да дозволува, а друг не. Доктор сум и ти кажувам дека треба да се работи по строги протоколи и прописи, а не вака, сите збунети и луди. Лично кажав дека не дојам само за да се вакцинирам зашто ми е преку глава да молам и чекам, а ќе ме пикнат во ковид центар и сакам да го заштитам цело мое семејство без разлика што прележавме. Најважно, го сакам најдоброто нешто за моето дете и да имаше грам сомнеж немаше да примам, не сум луда да и наштетам. И на крај, сепак секој одлучува за сопственото здравје, ова е мој избор не мора ваш, секако ве поддржував во иницијативата за фајзер
     
    На Spidy и Alishan30 им се допаѓа ова.
  2. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Мила никој не кажа дека си луда и секогаш со респект ви одговарам.
    Не значи дека помалку се грижам за семејството, бидејќи прашувам вака се додека не ми се јасни сите работи.
    Не сум прележана досега, имам коморбидитети и работа со ковид пациенти па затоа и се интересирам.
    Извини што прашав.
    Продолжете ја дискусијата, јас ќе ве читам од страна.

    Овде излегува, недај боже да пишеш нешто поразлично од другите размислувања.

    А на крај сите разговараме за едно исто, за наше добро и за доброто на нашите блиски, но не не бива доколку "очи не си извадиме" кој е подобар.
     
    На Leksikon, Fallen.Angel и boomsleng им се допаѓа ова.
  3. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Не го мислев за тебе, да не се сфатиме погрешно, туку за колегите доктори кои прават збунка од пациентите и истите не знаат на кого да веруваат. Мене тоа ме лути, а нормално секој да праша и да се мисли што да прави со толку различни ставови, ама нела седнат нека пробараат на нет, нека ја скршат суетата и нека прашаат стручен. Тоа ми беше муабетото, инаку тебе целосно тњ сфаќам, слична бев и јас ама пресеков и реков ќе се вакцинирам не мпжам веќе да останам на милост и немилост на везкичмењаци.
     
    На boomsleng, eta и Alishan30 им се допаѓа ова.
  4. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Па искрено незнам како да се сфати ова точно, ама има некаква надеж битно :)
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не сакам со кинеската да се вакцинирам. Пре би фајзер, која е докажана кај доилки.

    а на линкот кој ти го пратив, вака вика - Vaccine effectiveness is expected to be similar in lactating women as in other adults. WHO recommends the use of the COVID-19 vaccine BIBP in lactating women as in other adults. WHO does not recommend discontinuing breastfeeding after vaccination.
     
    На boomsleng и Alishan30 им се допаѓа ова.
  6. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ова со ставовите на докторите, глава да те заболи, еве од една иста клиника, еден кажува едно, другиот друго.
    И двајцата ги почитувам како педијатри, но за ова, на кого да му верувам ???
    Јас ке ќе го замрзнувам некое време, па да видам до кај ќе оди работата.
    А кога може на пример да е најштетно, ете ти си лекар. Сега веднаш по ставање на вакцината додека да се створат антитела или?
    Ако е на почетокот најштетно, да го фрлам млекото некое време, па потоа да продолжам, уште сум во недоуми
    Извини, не те разбрав добро, ако би бирала со која вакцина би се вакцинирала?
    Докторката денес што беше на смена на пунктот за вакцинација исто била доилка, единаесет месеци и било бебето, таа се вакцинирала со Спутник и продолжила да си дои.
    Вика, оваа е дури побезбедна од Спутник.
    Навистина човек да не знае што да прави.
    А за ефектите што можат да ги предизвикаат овие вакцини, мое мислење е дека тек после неколку години ќе се дознае, без разлика на студиите што ги прават.
     
    На Mila_Skopje и Alishan30 им се допаѓа ова.
  7. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    @eta Синофарм или Спутник, според мое лично мислење.
    Ако јас би требало да бирам.
     
    На Chuchanov, Mila_Skopje, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Чим се создадат антитела со тоа што кај синофарм тоа е побавно затоа што е класична мртва вакцина, но нормално кај секој човек различно. Но, не го фрлај, еве зашто. Нке сите 3 бевме позитивни, јас со најтешка (релативно споредбено со маж ми и детето) слика, д димери во плафон, трески и кога направив антитела, замисли немав. Нормално паника и одма кај профа од имунологија и вака ми рече: имаш клеточен, повтори з 2 месеци чим си запнала и ќе видиш дека ќе имаш, а сега ако ја испиташ ќерка ти ќе биде полна антитела и си ја заштитила преку млекото, паметно што си ја доела. Истото ме советуваа за вакцината, дои го ќе го заштитиш. А за несакани, оваа е стара метода и не би требало ама ќе видиме. Во селжкој случај подобро вакцина отколку болест.
     
    На Leksikon, Lepoticata, Snowflake92 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Да, да во секој случај подобро е вакцина.
    Јас и мажот ми одлучивме дури и по цена да се одбие од мајчино млеко, подобро е да се вакцинирам.
    Јас сум со 4 ин витра и со најтешките генетски мутации за згрутчување на крвта, баш кај што напаѓа вирусот, така што нема збор дека под хитно ми беше потребно вакцинирање.
    Среќа моја што живеам во мал град, па побрзо дојдов на ред, зошто како што слушам во Скопје уште постарите лица ги вакцинираат.
    А да не зборувам за социјалниот живот, речиси од сите сме дистанцирани. Ми е страв пред зграда да застанам да позборуваме со комшивките, до таму е дојдена работата.
    А и детето ми е 10 ипол месеци, мислам, дека подолго време ги користи бенифитите од мајчиното млеко.
    Јас дека на измолзување и 10 ипол месеци не се мал временски период.
     
    На eli25, Alishan30 и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Прочитај го линкот на СЗО што го ставив погоре. Сзо вика да продолжиш.

    вика - Vaccine effectiveness is expected to be similar in lactating women as in other adults. WHO recommends the use of the COVID-19 vaccine BIBP in lactating women as in other adults. WHO does not recommend discontinuing breastfeeding after vaccination.
     
    На eta, Snowflake92 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  11. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Информација:
    По вчерашната објава дека чекаме потврда од МЗ за количините, добивме повеќе од 50 барања за членство во групата и повеќе од десет барања за додавање во списокот.
    Информација за сите нови членки: списокот е затворен минатата недела и како таков доставен до МЗ и Комисијата за имунизација. Може да праќате мејл со податоци (име, презиме, доилка/трудница, матичен број, телефон, мејл и општина) на stefanija.madzoska@hotmail. Ако се ослободи место на првичниот список, ќе бидете додадени, но имајте на ум дека во изминатава недела има барем 50 девојки кои чекаат пред вас.
    Второ, оние коишто веќе биле на списокот, а се вакцинирале или се предомислуваат, нека ми пишат на мејл да ги тргнам од списокот (благодарност до сите кои го направија тоа ). Така ослободувате место за сите останати.
    Ве замолувам, доколку не сте сигурни дали сакате да примите вакцина (зборуваме за Фајзер), пишете ми, има други коишто сакаат, не го држете местото на останатите.
    Трето: добив многу прашања како ќе се одвива вакцинирањето, што ќе се случува со другите пријавени. Еве одговор за сите.
    Вакцинирањето не е ни потврдено, ни закажано. Тоа инфо што го пиша вчера Natalija е единственото што го имаме. Јас се надевам дека ќе ја одобрат првичната количина (382 девојки). Ако се одобрат повеќе, ќе ве ставам на списокот онака како што сте се пријавувале, редоследно. Ако се одобрат помалку, повторно ќе оди по принципот на пријава и редослед.
    Што се однесува до нови групи: не знаеме дали воопшто ќе одобрат за овие. Им беше укажано дека ова е менлива категорија и дека ќе треба да направат план и за понатаму, но ние немаме никакви ингеренции за тоа. Тоа ќе зависи исклучиво од Министерството и Комисијата. Ако успееме да добиеме вакцини за оваа група пријавени, верувам за сите следни ќе биде полесно.
    Што се однесува до самиот процес на вакцинирање: поради начинот на чување на Фајзер вакцините, од наша страна беше предложено да нѐ повикаат како група, за да не мора поединечно да се разнесуваат вакцините. Дури им беше предложено да нѐ вакцинираат сите на едно место, по нивен избор, дали Скопје или некое друго. Беше побарано и да имаме простор од барем еден ден порано, за да може сите да бидат соодветно известени и да имаат време да се организираат, бидејќи сите сме дома со деца и ќе ни треба малку време за организација.
    Сѐ ова е дискутирано, но засега чекаме одобрение на количини и одговор на сите други наши прашања.
    Ве молам, не ми праќајте податоци во порака на messenger, праќајте ми на мејл. Таму можам полесно да направам преглед и да ве имам сите на увид - не сакам некого да пропуштиме ако има шанса да бидете додадени на список.
    Ви благодарам за поддршката и за трпението, се надевам дека наскоро ќе го решиме ова.
    Добар викенд, девојки
    Стефанија и Наталија
     
    На LazaLaza и Lepoticata им се допаѓа ова.
  12. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
  13. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Прочитав во групата дека Софијанова не се изјаснила со став околу ова иако било побарано тоа од неа. А во исто време имало шпекулации дека мајка и бебе завршиле на клиника по примање на Фајзер?
     
  14. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    За тие што планирате да се вакц. дур доите, кои се ставовите на вашите педијатри/матични или други адекватни лица?
    Јас разговарав со педијатарот (Симонида Спасевска од Систина), матичната на ќерка ми и мојата матична. Сите ми дадоа зелено светло.
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Да не го смени СЗО, својот став, како што го менуваше за самиот корона вирус . Секој втор ден со нов став излегуваше.[/QUOTE]
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    [/QUOTE]
    Ништо не е јасно, во право си.најлошо е кога треба сам одлука да носиш
     
    На mal.ecka и eta им се допаѓа ова.
  17. Ara91

    Ara91 Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Минатата недела во Штип се вакцинирав со синофарм, докторката на вакциналниот пункт кажа дека добиле дозвола од министерство да се вакцинираат со оваа вакцина доилки и трудници. Инаку сеуште дојам 9 месечно бебе.
    Искрено од тоа што до сега сум истражила дека конкретно оваа вакцина ги има истите состојки како и вакцините кои што ги примаат и самите бебиња. Убаво би било доколку има некое стручно медицинско лице да подетално ни ја разјасни дилемата.
    Во консултација до неколку доктори одобрено ми беше дека е безбедна. Но збунува фактот што има поделени мислења
     
    На Lepoticata, Snowflake92 и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ептен се поделени мислењата. Оставено е на нас да си одлучиме.
    А и никој доктор не би си ставил здрава нога во трње, да каже дека вакцината е безбедна, кога овие се нови вакцини и недоволно испитани.
    Јас одлучив на моето дете повеќе да не му давам мајчино млеко, ете можеби грешам, но мое мислење е дека дури по десетина години ќе може со сигурност да се тврди дека вакцините се безбедни.
     
    На SkarletOHara и Alishan30 им се допаѓа ова.
  19. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Работата е во тоа што американците како и за се друго прават контра кампања сите други... реално Синофарм вакцината дава најмалку несакани реакции, е стандаден тип вакцина каква што примаат самите бебушки, а околу антитела преку мајчино млеко, па препораките се ако мајка е позитивна да си го дои бебето...нема разлика дали има жив вирус или умртвен кај мајката(по однос на бебе). Така да не се замарајте многу со такви податоци.
     
    На Lepoticata и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
  20. Ara91

    Ara91 Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Факт е дека е оставено да одлучуваме сами, едностабо послњ вакцината имам уште еден мал милион прашања у глава. Продолжив да ја дојам но има одреден страв кај мене дали можеби некако може да и наптетам на бебуша. Не сфаќам дали толку е сложено да се провери составв и да излезат со став штетно ли е не ли е?!
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.