1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иницијатива за продолжување на постоечкото породилно отсуство поради пандемијата

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 1 април 2021.

  1. Sm1l<skA

    Sm1l<skA Активен член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Jas gi trgnav tie tocki sto reagiravte i ispadna vaka. Ako sakate spodeluvajte
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Може
     
  3. macufkam

    macufkam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2014
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    имате моја подршка
     
    На bejbi29 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Сега на Сител прочитав продолжување од 9 на 12 месеци... Подобро 12 отколку 9 да ама проблемот сепак нема да е решен. Јас си имав замислено продолжување до крајот на пандемијата. За колкаво продолжување беа потписите?
     
    На Inana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Веќе е изгласано дека ќе продолжат? Предлогот беше додека да ги пуштат градинките со поголем капацитет зад а можат барем децава да одат во градинка, а ние да се вратиме на работа.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Не, таа некоја си бара продолжување од три месеци за кое ќе е платено 80%,
    Тука не гледам решавање на проблемот.
    А оние мајки што веќе дале отказ? Треба и тие да се спомнат во петицијата.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  9. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    119
    https://deca.mk/roditelot-e-tuka-za-detsata-da-go-zasakaat-zhivotot/

    Пишува дека 2700 деца чекаат на список, а мислам дека бројот е и поголем. Конкретно за битолската градинка Мајски цвет, кога ја запишував првата ќерка пред 2г ми рекоа имаат 600 деца на чекање. А беа 23 деца јасли група. А тек сега со мали групи јасли што ќе се случува.. шансите дека баш моето дете ќе го примат се минимални. А без моја плата не можеме да преживееме. Барем да се продолжи породилно, во меѓувреме нека отвораат нови капацитети..
     
    На SkarletOHara, Brpbrp и Milkiway им се допаѓа ова.
  10. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Таа некоја е прецедател на сојузот на жени од ВМРО , да не звучам песимистички супер е дека работата стигнала до таму ама чим опозиција подржува нешто тогаш тешко дека ќе се изреализира до крај , наведува госпоѓата дека со години наназад се бара од собранието да изгласа промена на ЗАКОН за зголемување на породилното и постојано го отфрлаат , реално и на почеток пишав дека за да се истера работава треба да бараме измени на законот затоа што лани кога продолжуваа беше изгласано од техничка влада во услови на вондредна состојба кое во моментот кога заврши водредната состојба падна измената во вода сега не е ситуацијата иста , вондредна состојба им дава право да гласаат измени на закон и да го преиначуваат користењето на буџетот од една насока во друга , па затоа беше лесно и едноставно , ако сега направат било каква промена ќе треба да се пушти предлог закон кој во регуларна или убрзана постапка треба да се разгледа од страна на собранието па ако од некое чудо невидено се изгласа со 61 мнозинство ќе ги направат промените па ќе кажат кога ќе стапи во сила, ќе се објави во службен весник и од моментот кога би стапил во сила од тој ден ќе ги фати сите кои се во моментот со тековно отворено породилно ( ако не одлучат да чекаат следен ребаланс на буџет тоа би било следна година ) , секогаш ќе има некој кој ден претходно тргнал на работа или некој кој утре ќе тргне на работа така да работите не се едноставни .... исто така во пакет мерки неможат да го вметнат бидејќи ова е нешто за што без измена на закон или ако нема законска одлука неможат да одвојат средства кои ќе се користат за да ги покријат дополнителните месеци кои ги бараме .....
    Со оглед на тековната состојба на собранието и безредието што владее таму шансите да ова што поскоро се изреализира се мали скоро и непостоечки ...
     
    На SkarletOHara, Snowflake92 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  11. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    2.697
    Пол:
    Женски
    Поздрав до мајката која денес заедно со својата мила и мирна ќеркичка Софија дојдоа од Прилеп и беа на утринската во Сител зборувајќи во името на сите мајки.

    Лично ме засега проблемот со градинките, во време на пандемијава внука ми оди во градинка, би го пуштила и моето само да се најде место.
     
    На SkarletOHara, thelittle17 и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Вчера имаа изјава дека ке се отвараат 13 нови градинки.Скопје,Делчево,Берово,Струмица и уште некој друг град.
     
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Кај нас една прошируваат. Една градат нова.
    Скоро во некое село се отвори. Мислам Босилово.
     
    На thelittle17 и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Градинки се отвараат ама може во Чаир да има слободно, а јас не смеам да го запишам детето таму зошто од друга општина сум. Збориме за голема група на деца што треба да се чуваат не за 15 деца.
     
    На thelittle17 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    4.628
    Пол:
    Женски
    Новите градинки пред септември тешко дека ќе ги отворат. Така има одговор
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не е веќе по општини, во градинките ми кажаа не гледале повеќе може да аплицираш. Што е лошо пошто ќе испадне во радишани слободни места и одма на ТВ ќе речат пример има 30 слободни места...нека кажат кај се местата :x стално така прават:wasntme:
     
    На Brpbrp и kukla21 им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Неможам линкот да го најдам.На фб читав.Па пак подобро е и тие 13 отколку ич ниедна.Од некаде нека почнат.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    точно, ама битно е како е распределена бројката. Може има 30 слободни во Берово, а требаат во Скопје не брка работа.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Верувам дека секаде требаат.Некаде повеќе некаде помалце нормално.Ама не е ферски само на Ск да се мисли секогаш.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Како тоа не гледале кога мене прво ттука ме прашаа од која општина сум :D ова како за вакцина во некои диспанзери примаат од сегде од секоја општина, а во некои само од таа општина кај што се наоѓа диспанзерот. Како им одговара така прават.Скопје реално е пренаселено и треба да се отворат повеќе градинки или во истите градинки повеќе групи.Сигурна сум дека 50% дремат дома од учителките не е дека немаат кадар.