1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Да Оли бев многу падната психички ептен се предадив на депресијата и реков Стоп пауза од се и баш тогаш дојде и ова голема среќа.
    Дај Боже најбро да ме дружиш ти и сите други.
     
    На Grasiela**, Lara 27, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила верувај дека е Голем Господ и на сите ќе помогне имај верба и ќе се случе и тоа се молев и ќе се молам за сите вас во најбрзо да станете и вие мајки а ќе бидете знам за многу брзо
     
    На Grasiela**, Lara 27 и Thallia им се допаѓа ова.
  3. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    :hug: Cestitki devojce :*
     
    На Lara 27 и Andonia им се допаѓа ова.
  4. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
    Лелеее каква среќа...:inlove::hug:Се најубаво ти посакувам :*
     
    На Lara 27 и Andonia им се допаѓа ова.
  5. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Честитки мила
    Многу ме израдуваа твојте позитивни тестови.. со среќа да ти е до крај со школска бременост.. откако ја ослободи психата бидна..колку ли само нé кочи таа психа.
    И јас 3 неуспешни иуи и сега паузирам со Велигденскиве празници .. па може по време на паузата ќе бидне како кај тебе:hug:
    Среќни Велигденски празници Ве сакаммм
     
    На Lara 27, Andonia и eta им се допаѓа ова.
  6. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    @monka_bonbonka Фала мила да се враќа со убавини.
    @KonstantinaM Фала мила и на тебе најбрзо да си успееш ти и сите други.
    @Lady Leona Мила фала многу и на тебе и верувај дека многу значе психата посебно кога вака сме без никаков проблем,но верувајте и да има проблем нема ништо појако од психата ,золва ми со тежок машки фактор му рекоа дека без ивф нема шанси да бидне но беа и двајцата толку лабави опуштени и си бидна природно
    Така да олабавете се знам дека не е едноставно затоа што и мене така ми викаа и си викам лесно е да кажеш оди олабави се хехе ама кога се мора мора се.
    Ви ја пуштам цела моја среќа да си видите позитивни тестови и со полни раце да сме сите.
     
    На Lara 27, curlyhair, KonstantinaM и 6 други им се допаѓа ова.
  7. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Со лесно и со позитивен резултат. Да те известам дека лани и јас правев прва инсеминација ме водеше др Роса баш точно на 22 мај ке е една година. Отидов со намера ајде да почнам да собирам документи за инвитро и тоа беше 1 инсеминација. Матичната сакаше со кломифен да пробаме природно но реков веке кога пијам ке одам и ова ке го направам па и онака нели треба 4. Др Роса беше изнанадена како добро реагирам на а апчињата имав доста фоликули кој како не ми кажаа. И така ме гледаа стоп инекција примив на 21 мај а се направи на 22 мај си отидов на раб си работев после од 29 бев на одмор 7 дена. Дали го мислев незнам се ми поминуваше низ глава ама и одморот ми годеше а и веке чуство како да добијам циклус и така на 5.6 се вративме и на 6.6 сабајлето имав еден тест веќе купен го поминав се како што треба се појавува една цртка и си викам негативен е и собирам губре од него да фрлам и што да видам после 5 години гледам две линии не ми беше верно иначе ова се случува во 6 сабајле многу ми се мочаше и реков ај да го направам додека муж спие ако плачам да плачам сама. Седнав го гледав и плачев направив кафе и го разбудив неможев да си верувам одма после отидовме направивме крв резултат и тој го убив од чекање знаете 2 саати како вечност стигна на меил а јас на раб умирам отварам 2 гестациска недела ептен почеток и некаде беше памтам 152 си направив за 3 4 дена пак 750 рипна не ми се веруваше конечно расте човече во мене. Пак си шетав на продолжен викенд. И на 22. 06 мислеа дека е рано но др Роса беше исто пресреќна кога го видовме и му слушнавме срцева реакција тогаш знаев дека веќе сум со сигурност бремена и успешена прва инсеминација. Таа среќа ја родив на 13. 02. 2019 еве ја спие до мене најслатко нешто. Моја препорака е уживај опушти се и мисли позитивно ова ти го опишав баш се како што е за да те следи и мојата среќа и да мислиш позитивно, јас бев убедена дека се ке биде најдобро незнам зашто
     
    На ***Troja, Lostinparadise, Andonia и 11 други им се допаѓа ова.
  8. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Фала ти најмногу на поддршката, сите да си дочекаме таква радост,јас малце во гужва ја фатив др Роса ама сепак убаво помина се,па понатака останува како ќе даде Господ
     
    На lizaname, Andonia, Lara 27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Честитки! :):party: Имај лесна и убава бременост!
    Која е цената на профертил ако може да ми кажеш?
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Цената и на машкиот и на женскиот е иста одприлика е 3800 денари.
    Фала мила ве влечам сите по мене (fingers)
     
    На Thallia, Lara 27 и LunaGrey им се допаѓа ова.
  11. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    2.557
    Пол:
    Женски
    Se blizi mojata treta inseminacija no nekako sum bez mn.nadez deka ke bide uspeshna :(
    Falete se nekoja so uspeshna,do kade ste,kako ste
     
  12. Mini26

    Mini26 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Мила и јас имам такво чувство дека никогаш нема да се видам трудно, ама се мачиме даваме се од себе, имам две неусшешни инсеминации, овој медец пробавме природно, ако нема ништп и јас ќе се спремам за трета и ќе повторам хормони и брисеви за инвитро. Борба е мора да успееме.
     
  13. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    2.557
    Пол:
    Женски
    Istata sum i jas 2neuspeshni inseminacii mesecov probavme prirodno i pak nishto :(
    Borba e da mora da bideme hrabri i mora da uspeeme.
    Neznam dali deka epten se nadevav za prvata a i za vtorata,nekako kako da sum ja odpishala tretata i ushte sega razmislyvam za in vitro
     
  14. Mini26

    Mini26 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Јас ако добијам сега ќе го комплетирам домументите за инвитро и во меѓувреме ако има фоликули ќе направам уште една инсеминација, се мислам сега да направам дупла инсеминација читав дека има во Плодност и кај Органџиски.
     
  15. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    2.557
    Пол:
    Женски
    Dupla,pravish inseminacija pa posle den,dva pak taka?
     
  16. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Како тоа дупла инсеминација?Ќе може да ми објасниш?
    Инаку и јас сум со две неуспешни,па Др ми кажа дека тешко оди со иуи и кажа да собирам документи за ваучер,ми даде и од него мислење (извештај) дека советува за ифв.
    Но мене едно ме мачи а тоа е после неуспешните иуи правев ПАП и ми покажа бактерија и HPV инфекција,па дали е можно поради тоа да се неуспешни иуи.Да напоменам дека пред да ги правам иуи немав правено ПАП поточно Др кажа дека немало потреба.
     
  17. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Ве читам од време на време и така ми паѓа жал дека имате неуспешни имсемимации. Многу голем проблем сме ние жените што се мора да размислиме и да измислиме милион проблеми што највееојатно нема да се случат. Јас би ви дала совет да не размислувате и да го стресирате организмот, па дури ни потсвесно, зошто сето тоа влијае. Пробајте да блокирате негативни мисли, и опкружете се само со позитива. Пуштајте си убава весела музика, гледајте убави лесни филмови и серии, излезете на пикник, прошетајте надвор на сонце, наполнете душа со убава позитивна енергија.
    Знам дека звучи клише, ама стресот и премногу размислувањето, стварно само ви штети и ве оддачечува од вашите цели. Зачаран круг е тоа што води само подлабоко во проблеми, што и првично не постојат.
    Сакам барем малце позитива да ви дадам, и да ви посакам на сите успех во догледно време. Верувајте, проблемите се најчесто само во главата и со мисли ги манифестираме на нашето тело.

    Имајте убави позитивни денови, исполнети со позитивни мисли и пријатна атмосфера. :inlove:
     
    На Mini26, lia22, KonstantinaM и 4 други им се допаѓа ова.
  18. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам дека ми дојде тетката, прва и неуспешна инсеминација ...
     
  19. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.135
    Пол:
    Женски
    Здраво женички,повторно јас :D Би сакала да пробам повторно со иуи ,ама некако јас лично не сум баш задоволна од односот и пристапот на докторка Клементина во Систина..Па се мислам помеѓу Др.Димитров од Ремедика или Др.Трајковски од Newborn :)Па би ве замолила за препорака и мислење .Честитки до феминките што добија || :l: :clap:
     
  20. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна од докторката ,кај др.Ивановски бев па тој беше отсутен и ме превзеде докторката и искрено многу добро поминав. А за другите доктори немам искуство другите нека споделат .Со среќа
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.