1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    :l::l::l:
    Во право си мила ама кај мене не е психа,јас од операција од слепо црево пред 20 години правена имав проблеми и изваден ми е десниот канал ама битно ептен ми е мило за тебе и да си се радуваш бидејќи си жена борец,капа ти симнувам.Јас не се откажувам и ќе направам се за да се остварам како мајка,ама некои денови едноставно ми се вика да кренам раце од се бидејќи во секој момент чуствувам како нешто да ми фали ама благодарение на позитивните приказни и храброст на луѓе како тебе ми даваат сила за да продолжам
     
    На Ketty_80, marijamarkoska, *Ribolovka* и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Ке се оствариш и ти како мајка ке те огрее и тебе сонце...Господ за секоја од нас чува среќичка :l::hug:
     
    На monka_bonbonka, marijamarkoska, *Ribolovka* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Данче, предходно не сте правеле инсеминации ?
    Не си поднесувала документи за ваучер за ивф овие 9 години? Прв пат поминуваш низ постапкава ? Можеби некогаш си пишала која е твојата приказна, но не се сеќавам. Иначе и јас имам една другарка 7 години пробуваа и никако да биде, таа не сакаше да прави испитувања секогаш викаше ако треба да имам ќе имам природно не сакам да си го мачам телото. И ... после 7 години бидна стварно природно, така да чуда се случуваат, но никогаш нема да дознаеме зашто сме морале да ги поминуваме тие искушенија додека не биде :(
    Нема откажување, се до успешна приказна!
    :hug:
     
    На Meckicja, Chikitaa, *Ribolovka* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Значи ништо не правев претходно.Матичниот а и сите други приватни кај што отидовме ни викаа дека со двајцата е се во ред и дека природно можам во секој момент да забременам.
    Прва интервенција ми беше декември 2017 кога Трајковски предложи хистероскопија поради септум.И цела година 2018 пробуваме природно и повторно не биде.
    Првата инсеминација ја направив Декември 2018 за жал неуспешна,потоа Февруари втората повторно неуспешна....И на следната контрола Трајковски ми кажа дека тешко оди,ми даде извештај каде пишува дека негово мислење и предлог е да се почне со ифв и дека со иуи нема шанси да се постигне бременост.
    Ги собрав сите документи пратив и од фондот добивме негативен одговор со образложение дека не го прифаќаат мислењето од Др.
    Светот ми се сруши,и одма почнавме кај што застанавме ја направивме и третата и таа неуспешна.
    Еден циклус помина и сега требаше во Октомври да добијам за да ја правам четвртата.
    Дата за менструација ми беше некаде 05.10.....и помина 05..помина 10ти,а јас болки на допир во гради,страшни менструални болки,а менструација нема.И веќе немав нерви бидејќи за два месеци скоро сите испитувања ќе ни истечеа со рок,па ке требаше се одново да правам...Недела вечерта на мм викам ке отидам во аптека да купам апциња за да добијам нема време за чекање можеби ќе ми доцни и месец дена (бидејќи имам нередовни циклуси поради полицистични)...На тоа мм вика подобро оди на матичен да те види.Понеделникот бевме за Софија Бугарија,Вторник станав и се мислам да одам кај матичен или не,и некаде кај 14часот собрав храброст отидов.
    Ме прашува Др кој ми се симптоми кажувам,и се насмевна,и вика ајде на ехо.
    Ме гледа на ехо и вика пааааа ти си бремена...А јас како во сон :D
    И јас упорна абе грешка си,9год неможев да забременам,со иуи не успеав од кај јас бремена Др ме убедува дека сум бремена а јас ја убедувам дека не сум,абе смешки бев:rofl::rofl:.Ми ја покажа таа најпрекрасна точка што сум ја видела во мојот живот :inlove: и вика утре бета ке провериме..
    Одма дома правев тест и покажа позитивно за прв пат ги видов тие две жар црвени црти,после неколку часа мм повторно ми носи тест повторно позитивно...Бета вчера 1355 :l:
    Господ ми ја исполни најголемата желба,сега му се молам само да е со нас и да не исчувам со бебко овие 8мес што ни преостанува...
    ЗАТОА:Никоја да не губи надеж:!:
    Господ испраќа чудо кога веќе од се си се откажал....Моево си го викам чудо бебуле :l: посакувам на сите да ви се скрати овој трнлив пат и сите да си добиете по едно чудо бебуле :inlove:
    Те :hug::hug::hug:
    И се извинувам за долгиот пост:f::f::f:
     
    На ***Troja, Srcka28, Лаура82 и 23 други им се допаѓа ова.
  5. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На Lavica2602 и Dance27 им се допаѓа ова.
  6. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Bidi hrabra i veruvaj se e mozno.... Pravi tes preku krv i ke bide, pozitivno, od radost mene mi se nasolzija ocite, se obiduvam i jas tolku vreme,..... Super ke bide, bas mi e milo <3 pozdravce
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Честитки и со лесно. Дај боже убавини за сите.
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.596
    Пол:
    Женски
    Лелелееее другарчеее честиткии :party::inlove::l::hug: со лесно нека е:angel:
     
    На monka_bonbonka и Dance27 им се допаѓа ова.
  9. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Фала другарке :hug:
    Ти посакувам истата среќа :inlove::inlove:
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Natali26

    Natali26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2017
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    228
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене, скришум сите ве следам :) 10 ден од инсеминација, бел исцедок, и мачнина, деновите тешко ми минат во исчекување :( некоја со слично искуство
     
    На Anomis11 и Prolett им се допаѓа ова.
  11. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    I jas imav macnini, mi se povrakase, ama nisto mi dojde... se nadevam ke bide naskoro ... Daj boze da bide najjbrzo na site
     
  12. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    jas imav macnini, mi se povrakase, ama nisto mi dojde... se nadevam ke bide naskoro ... Daj boze da bide najjbrzo na site
     
  13. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Девојчиња мојата втора иуи е неуспешна...
    Идемо даље ...
     
    На Chikitaa и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  14. snow-girl

    snow-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    оваа недела чекам резултат од 3 инсеминација со лесно да ми е :D
     
    На Maya12, tina2018, Broki5 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Ајде девојче да не израдуваш.
    Трета среќа (fingers)(fingers)(fingers) нема играчки :sun:
     
    На snow-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Лепотици јас овој циклус започнав со кломифен и вчера на последното ехо имав повеќе фоликули од кој водечкиот ми беше 19 мм и на лева страна и бев пресреќна бидејќи десен канал немам и ендометриум 9 ми беше.Др Лазаревски ми рече дркс е супер и дека и на десната страна имам ама помали кои не ми играат мн улога и вчера во 20 часот се боцнав со две инекции триптофем и здравје утре ми е инсеминацијата.Некако сум мн возбудена
     
    На Meckicja, 0ли, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Mene neuspesna 3 inseminacija... Se nadevam deka ke bide so 4 .............
     
  18. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Ох мила :hug::hug::hug:
    Не се разочарувај ете незнам колку ке ти е за утеха ќе ти ја кажам мојата ситуација...Правев две иуи,пратив за ваучер но не ми одобрија и покрај мислењето од спец.др. дека предлага да се оди на ифв постапка.
    Продолжив ја направив и третата и пак неуспешна и додека си чекав да добијам па да правам и четврта мене не ми дојде...Две недели помина третата недела исто помина тест не ни помислив да правам бидејќи 9год се една црта гледав.
    Отидов кај матичен за таблетки за да добијам и да пратам дополнителни документи.Но тогаш на ехо се виде точкичка :l: после 9год борба,три иуи неуспешни....природно останав бремена:inlove: 8ма недела сум,секој ден му благодарам на Господ за овој благослов,се молам само да не исчува со бебко и се да се заврши најдобро
    Опушти се Господ е голем за секоја од нас чува бебчиња :hug::f::sun:
     
    На ***Troja, Abeja, Ketty_80 и 10 други им се допаѓа ова.
  19. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Девојки овој месец се спремам за мојата прва инсеминација, уште немам одлучено каде да ја правам. Ме води матичниот доктор, значи терапија со кломифен, мерење фоликули, боцкање прегнил се ми е кај него. Само денот на инсеминација не знам каде да одам. Ве молам за позитивни искуства од клиника и доктор.
     
  20. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Нели е поубаво да си цело време кај ист доктор...на пример твојот доктор ќе мисли дека ти е 12-13 ден добар за иуи може ќе отидеш за постапката ќе ти речат дека си касно или рано...незнам колку ти дозволуваат можностите ориентирај се кон специјалист....