1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Ahaa da da sega razbiram, ne nemam takvi golemi problemi fala bogu. Fala za odgovor
     
  2. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Da ti kazam iskreno, ako jas se prasuvav vednas bi odela so ivf zatoa sto preku glava mi od trcanje po doktori ne mozam se izmoriv znam deka e rano za mene da ramzisluvam za ta opcia i mojot maz ne saka ni da slucne za toa, i koga spomav kaj dr tatjana mi go prekina zborot vika ti si daleku od toa a inseminaci ke praime bez pr a od toa sto jas citav i rasprasuvav nekako nemat golem uspeh inseminaciite, se plasam deka ke se razocaram poveke i samo jabe ke frlam pari ali sto ke bide toa ke probam 3-4 ako ne bidne togas zdravje odime ponatamu.
     
  3. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Во право е маж ти.
    А за иуи ретко се успешни но има и такви што завршуваат со успех.
    Јас мила 9 год не една не две цели 9год бев од врата на врата.Издржав некако.На секоја неуспешна иуи многу плачев,НО кога најмалку очекував си ги видов двете цртки.Сакав уште пред три год ифв да правам,но Др ме предомисли со тоа што ми објасни што претрпува организмот,и дека немаме некој потежок фактор на неплодност.Секогаш ми викаше дека во секој момент можам да забременам.
    Само нека има успех нека се збива на парите.Ако си во можност направи си ги иуи се прават преку еден циклус.Па ако нема успех тогаш планирај ифв.
    Но од мое искуство јас би ти препорачала да размислиш за Трајковски,јас од Татјана не сум задоволна.
     
    На ***Troja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Честитки за сите кои имале успех, многу се радувам кога успеваат инсеминациите:sun:
    Апел до оние кои раскажуваат негативни искуства во вакви теми каде е потребен кураш, сила и позитивна мисла, па дури и за нас бремените кои сме го поминале патот ( повеќегодишна неплодност, оперативни зафати, иуи, ивф, чуда и.т.н ) а сме ја отвориле темава за да дадеме совет и споделиме искуство од ИНСЕМИНАЦИЈА!
    Мојот предлог е оние кои сакаат да раскажуваат за миссед или спонтан или незнам што, да си пишуваат искуства во соодветните теми, или доколку веќе ја раскажуваат својата приказна да бидат детални и да ја наведат причината за истото.
    Има жени што ве читаат и се вадат од памет, затоа припазете на тематиката и правецот во кој ги водите разговорите. Извинете, ама нека не се претерува.
    Фала за разбирањето
    Поздрав,
     
    Последна измена: 27 март 2020
    На ***Troja, IRBBB, ...Arthemisia... и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Сакав да пишам исто ама ајде,посебно делот со тоа како IVF било бомба за телото и слични негативи што ми фатија око,сепак треба да се има осет малку.
     
    На letnik, monka_bonbonka, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Ве молам да не ги терате жениве да се преиспитуваат за некој доктор само затоа што не сте вие задоволни, а не ни знаете дали тие не се задоволни од својот доктор.
    Во ред е да се напише своето искуство и од кого сме задоволни, но нема смисла да се рече не сум задоволна од него, размисли да одиш кај овој-и-овој.
    Ако вие не сте задоволни, не значи дека другите треба да мислат на тоа да сменат доктор поради вашето искуство. Секој треба да си одбере доктор според личен впечаток.
     
    На Bejb15, IRBBB, fana и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Potpolno se slozuvam so teba, normalno deka i treba na sekoja od nas pozitivna misla, zatoa sto samo ona koja pominala niz ovoj pat znae kolku e tesko, ama koga apeliras da ne raskazuvame za miss ili spontan ili podetalno da objasnumave zosto se slucilo toa paa toa ne znat doktorive da objasnuvat a kade nie, abortusite sekoj den poveke i poveke rastat deneska, 100 analizi da napravis na kraj pak ke ti recat " sigurno nekoja anomalia vo plodot" ti zboruvam od iskustvo i sekoja koja ke ima abortus ne znaci deka e kraj na svetot veke ja vodat kako normalna rabota, iako tuka sme spodelime mislenja okolu iui, i navistina mi treba podrska posto znam deka mozebi poveke od vas go pominele ovoj cekor a jas sum na samiot start, fala vi mnogu.
     
  8. Nikolja.

    Nikolja. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    57
    Zdravo devojki denes mi e 12h den od iui, imam bolki vo desniot jajnik iskustva ve molam normalno li e.. |(
     
  9. sandra.s.t.

    sandra.s.t. Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    здраво девојки.дали некоја од вас успеала да ја добие деновиве сестра анита на др лазаревски?
     
  10. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мила ако не можеш да ја добиеш ако ти е итно пиши му маил на доктор Лазаревски враќа он на маиловите
     
    На sandra.s.t. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    @KonstantinaM од време на време ми текнува на тебе :)
    Како си, до кај си со процесот?
     
  12. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.596
    Пол:
    Женски
    :hug: Здравоо фала што помислуваш на мене :angel: леле таман собравме се документи уште еден спермограм ни остана...и еве ситуацијава застој ;( кога неќе неќе.... ти до кај си,како си? :*
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Оффф беее... сите во нешто не спречи ситуацијава, лошо. Но, ќе помине. После радоста ќе биде поголема :) Океј сум, имам уште доста за веслање.. слушам доктори и сум дисциплинирана, бројам денови до следен преглед и така постојано :)
    Збесната сум дома, но пробувам да се контролирам, влијае ситуацијава многу на психа.. Господ да не чува само.
    Поздрав од мене, чисто сакав да проверам до кај си да не забушаваш :D:hug:
     
    На eta и KonstantinaM им се допаѓа ова.
  14. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.596
    Пол:
    Женски
    Нее не забушаваме,не се предаваме само еве сопки се појавуваат и мора да причекаме (waiting)само да не ми помине важноста на документиве...кој ќе оди пак по клиники (facepalm)ајде со лесно чувајте се,се ќе помине :hug:
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NoraMK

    NoraMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.373
    Пол:
    Женски
    Devojki, pred da pravite inseminacija, dali e potreben poseben pregled i dali se ceka ciklus?
    Imam edno neuspesno invitro na privaten budzet, sega za vaucer mi pobaraa inseminacija.
    Blagodaram
     
  16. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    За инсеминација треба да имаш хсг и чисти брисеви мислам,процедурата е таква што,докторот те следи на ехо како растат фоликулите и кога ќе достигнат доволна големина ти ставаат стоп инекција и во наредните 36 часа ја прават инсеминацијата.
     
    На Alex* и NoraMK им се допаѓа ова.
  17. NoraMK

    NoraMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.373
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu!
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Zdr na site jas ovoj mesec pravam inseminacia i veke pocnav so terapia od 4 den od ciklusot, dr mi dade Gonal f 50, 3 dena sama da se bockam vo stomak malku se plasam samata ali moram, nekoj do iskustvo so gonal ve molam, a jas mislev deka inseminaci se pravat bez stimulaci haha dr vika mora malku stimulacia...fala
     
  19. NoraMK

    NoraMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.373
    Пол:
    Женски
    Zdravo, me interesira dali nekomu uspeala inseminacija i pokraj losiot spermogram?
    Svesna sum deka sansite se premnogu mali, ali sekogas sum optimist i veruvam vo cudo.
    Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
     
  20. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Јас читам, гледам дека сте доста запознаени околу ова, па ако некоја од вас може да ме упати, да ми објасни :)
    Неколку месеци земав Кломифен, а не сум досега примила стоп инекција. Требаше да проверам брисеви и да проверам проодност на канали за инсеминација, ама со оглед на состојбава остана на ова. Јас би сакала да го прескокнам сето тоа и да одам директно на вештачко оплодување. Не знам дали тоа би можело по мое барање. какви промени претрпува телото и хормоните и слично :)
    Може и во порака. Ви благодарам