1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

 1. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  11.970
  Пол:
  Женски
  Првиот пат идевме на спонтан циклус. А вториот пат само стоп инекција и апсирин пиев, метилирана фолна и уште едно таблети, ова се по препорака на доктор.
  Чекав да ми пробие во секој момент. Гради и стомак ме скинаа од болење баш тој ден. Пред тоа ништо. Направив тест и позитивен беше.
   
 2. The.Fame.Monster

  The.Fame.Monster Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  25
  Фала ви девојки на поддршката и советите. Иначе на десен јајник имав два фоликули околу 19 мм и еден од 18 мм ден пред стоп инекцијата, додека на левиот немав некој значаен водечки фоликул. Иначе 10 мил беше материјалот, што според докторот беше ваљда океј.
   
 3. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Девојки убави Да се пријавам на нашиот маратон:rofl:
  Трета инсеминација денес правев
  Среда среќно нека е за сите :hug::l:
   
  На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  31.426
  Пол:
  Женски
  Ти ја посакувам целата среќа на свет!
  Дај Боже да си видеш 2 цртки овој пат :hug::l:
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам од срце,да се враќа дупло со убави и среќни вести кај сите Се ќе биде во вистинскиот момент,во тоа длабоко верувам а додека биде наше е да сме упорни :l::l::f:
   
 6. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Женски ќе ве замолам за консултација, совет...Треба сега после инсеминација 15 дена вагиналети... Минатата инсеминација не би беше проблем со Прогестеронот зошто навечер го ставав вагинално а сабајле го пиев како таблета..Е сега овие се други и се два пати вагинално..Ај за навечер ќе ставам пред спиење ама наутро како и кога да ставам кога секако рано станувам за на работа.. Прашањето ми е вие како кое време сте ставале за да има сепак малку време поминато меѓу двете..Не знам како да се организирам најубаво
  Ај за викенд не е проблем ќе ставам и во 7 на пример и ќе лежам ама преку недела не знам како да правам кое време..;)
   
 7. Joanna28

  Joanna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2023
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  Ани кои вагиналети ги користиш сега?
  Инаку јас во бременоста кога ставав утрогестан од сабајле и одев на работа, ставав аларм 2 саати порано и пак презаспивав ама јас немам проблем не ми се пореметуваше сонот .
   
 8. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  11.970
  Пол:
  Женски
  Не сум ставала , ама ако треба да станеш за на работа во 7 на пример, аларм во 5, стави вагиналетата и поспиј си до 7.
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Овие се Cyclogest,ама навечер секако не легнувам пред 12 сега па на пеколов па и тоа е тешко мислам рано да легнам..а наутро еве на пример во 5 да ставам доволно ли е да лежам саат време или треба повеќе? И пример навечер кое време е најдобро да ставам?
   

  Прикачени фајлови:

 10. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  На работа сум од 7 тоа ми е маката,не е проблем да станам порано туку на пример ако ставам во 5 наутро или порано кога е најдобро за таа пред спиење да биде
   
  На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Elliana

  Elliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2024
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  729
  Пол:
  Женски
  После инсеминсција бев на боледување и немав проблем, ако одиш на работа на пример од 8 часот, стави во 6, лежи до 7 па после стани спремај се. А невечер пак тој период треба да ставиш, до кај 19 часот.
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Фала ви за одговорите,и тоа ми беше дилемата колку да е барем растојанието од едната до другата И на пример сега ако ставам во 8...да си полежам саат време и после тоа можам да си функционирам по дома да станам да работам нешто нема да е проблем?
   
  На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elliana

  Elliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2024
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  729
  Пол:
  Женски
  Да можеш, саат време најмногу полежи после стани си.
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам мила:hug:
   
  На Elliana му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elliana

  Elliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2024
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  729
  Пол:
  Женски
  Нема проблем, ти посакувм две цртички (fingers)
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Joanna28

  Joanna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2023
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  Претпоставував дека се циклогест. Многу се подобри од утрогестан. Јас ги ставав по последната инсеминација. Приметив дека се подобри по тоа што добив циклус дури откако ги прекинав после 1 ден. Со утрогестан сум добивала и покрај тоа што сум била под терапија. И појаки се, 400mg јас примав само еднаш, навечер.
  Мислам дека секако си покриена со доволно прогестеронска поддршка така што не се секирај ако е помало растојанието меѓу двете вагиналети.
   
  На Anifani му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Anifani

  Anifani Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Благодарам од срце :l:
  Да веруваме дека ќе биде овој пат
   
  На Elliana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Маша2024

  Маша2024 Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2023
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Девојки здраво да се пријавам и јас за одбројување....
  Во петокот направена прва инсеминација ,стоп инекција и наредните 2 недели со утрогест од 200 мг.
   
 19. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Една недела пред да добијам направив self clear тест, негативен е. Дали е сеуште рано, мислење ваше?

  Едит:не беше прва урина
   
  Последна измена: 18 јуни 2024
 20. Маша2024

  Маша2024 Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2023
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Мислам дека ти е рано за тест, затоа што имплантација се случува измеѓу 6-12 дена после оволуација. А за да покажи тестот позитивно треба прво да се случи имплантацијата и тек после тоа почнуваш да се ствара хормонот кој го препознава тестот.
   
  На aaaaa и Snowflake92 им се допаѓа ова.