1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Процедурата е многу слична со гинеколошки преглед, така што нема ништо страшно. Докторот мене ми рече дека после тоа може нормално да продолжам со денот, но јас двата пати не се вратив на работа и гледав помирно да го поминам. Дури и односи со партнерот се препорачани во тој период.
     
  2. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Нема никаква болка за време на инсеминација исто како брис кога ти земаат, спекулумот го осеќаш друго ништо ;) Среќно
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене и втората ми беше неуспешна :( Одиме понатаму...
     
  4. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    леле, многу жалам, јас до понеделник треба да знам, исто 2ра инсеминација, ако не добијам уште во недела ;( не сакам да мислам на тоа овој пат, првиот се надевав и постојано бев во мисли дали ке успее, сега не.... некако отрпнав на неуспеси... а и овој месец качив некое кило, па ако добијам од понеделник сум на диета :D барем следните 2 месеци до наредната инсеминација :^) продолжуваме понатаму, морада се оди до крај
     
  5. srcinko

    srcinko Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    многу ми е жал :( ......... ајде со нови сили понатаму ќе не огрее сонце во најбрзо време :* !!!! послем дож иде сонце
     
  6. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    ништо... 2 дена порано добивам ;( се уште не е крв, ама розеникава течност, што значи до вечер ке си дојде како што треба... ништо од инсеминациите, гола вода се :envy: туку мора 4 неуспешни да имаме за да одобрат документи за инвитро... таа е, нажалост
     
  7. srcinko

    srcinko Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Navistina mi e zal Volsebna :( .......... Tolku mislev deka ke imame pozitivni rezultati... Sega neznam dali jas da odam na vtora :^)
     
  8. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Не се откажувајте ќе биде сигурно ајде уште 2, па како и да е инв не ви бега е тогаш мора да биде :)
     
    На srcinko му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    на државо или во приватни болници правите инсеминации? мене месецов ми се падна во викенд овулација ама и онака овој месец скокавме инсем, туку се прашувам што ако и нареден пат падне во викенд :?: на државно сабота- недела не прават :(
     
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас во Систина ги направив двете, двата пати беше петок :) Не знам како оди со викенди, мислам дека ги прават.
     
  11. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас ги направив двете во Ремедика, кај др Хаџи Лега, ама планирам следните 2 да ги направам на државна клиника, и онака мали се шансите за да се успее со нив, а на приватно се едната 8500, со прегнил 9 000, незнам колку се на државна клиника, само се плашам да не ми биде овулација викенд, пошто нели не работат... сега ке паузирам и од кломифен и од инсеминација па наредниот месец одиме понатаму
     
  12. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Волшебна случајно со една девојка зборував која во Плодност имаше 2 успешни инсеминации ама за жал заради мембрана која подоцна и ја открија имаше спонтани, инсеминациите и ги правеле после 12 часа од Прегнилот демек подобро смерматозоидите да чекаат внатре отколку обратно :) Јас една имам правено по 30 саати од прегнилот и ехо не ми направија пред самата постапка. Па сега кога ќе правам 2ра (се мислам кога не сум одлучила) ќе им предложам порано да ми ја направат :lol:
     
  13. medodedo

    medodedo Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Јас правев инсеменација во вторник во систина,ова ми е втора резултатите на маз ми од сперма беа 6 мил а првиот пат 2 мил.Дали со 6 мил да имам надез бидејки првиот пат бесе мн малку мислам дека 6 е доволно ве молам за брз одговор
     
    На MartinaMM му/ѝ се допаѓа ова.
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мислам дека не би ти правеле инсеминација ако нема надеж за спермата. Секако 6 е подобар резултат, со среќа!
    Јас ќе правам четврта (и последна мислам) месецов или јануари, зависи како ќе каже докторот...
     
  15. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    neznam, mene mi rekoa pregnil да примам пред инсеминацијата, за после тоа не сум слушнала, а сега се надевам дека пред нова година ќе можеда ја направам и третата, ќе пробам овојпат на државна клиника, ако се погодат плодните денови викенд, одам пак на приватно, не ми се губи време
     
  16. medodedo

    medodedo Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Драги феминки долго време ве следам сега и јас да ја казам мојата приказна.имав една неуспесна инсеменација ја правев во систина ,сега вторава ја праврв на 3 декември знаци за некој ден треба да видиме резултат.кај нас проблемот е во спермата т.е првиот пат имасе само 2 мил а сега 6мил незам дали да се надевам со 6 мил.и ве молам за одговор дали некого го болеле градите исто како пред доаганје а да не му досло туку 2 цртки.
     
  17. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    јас овој декемвриски циклус почнав со кломифен+естрофем и четвртокот докторката понуди за викендов инсеминација наместо да не пушти природно и се бевме договорени додека маж ми не се премисли со изговор да не му ја злоупотребат спермата да ја пуштат во банка за сперма...па се уплаши и дека ќе ни ја замешаат спермата со друг донатор....не знам дали има можност и само природно,искуство некое вакво,нека пише кој има???
     
  18. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    После инсеминација не се прима прегнил туку претходно фолекулите да пукнат, да не не ме разбра погоре пишав девојката 2 успешни инсеминации ги направила 12 часа ПО прегнилот. ;)
     
  19. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    ОхХХ мажи мажи само глупости им се вртат во главата, јас правев во Септември инсеминација и мажот ми истото го помисли зошто после него влезе друг да остава примерок па се напнавме цел ден максимално наместо да се опуштиме, се додека не најдов врски во лабараторија да ми објаснат дека тоа низ годините не им се случило, уредно си ги маркираат чашките со шифра за секој посебно, ај бевме исплашени прв пат па незнавме што- како :lol: ама другите ако ги правам повеќе такви глупости во глава- не ;) Нема шанси да ги смешаат а за да пуштат сперма во банка немаат нашиве кутрите опрема да ја зачуваат здрава- права додека да стигне, а башка си имаат земјите донатори не им стигнало до нас :lol: :lol: Без лоши филмови само напред инсеминацијата е 2 мин работа и ептен лесна постапка. Среќно
     
  20. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас чекам резултат од 3та ијнсеминација, ма да менам голема надеж, ама мора да се направи, ако не биде одам и на 4та, па документо за инвитро. И оваа ја направив во Ремедика, овојпат без прегнил, со претходно земање кломифен, имав 4 фоликули, од кои двата беа во фаза на прскање кога ми ја правеа инсеминацијата, со големина околу 20 мм, а другите 2 беа помали и д-рот рече дека можат и покасно спонтано да бидат оплодени, ако не успее исеминацијата. Во секој случај ќе снам околу божич. Позз и се најдобро во Новата год