1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    мене не ми успеа природно,вчера дознав и сум ептен :( :( :( :(
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене од четвртата ми се појави бледа црта (преку крв), сега понеделник треба да го повторам тестот за секој случај. Секогаш има надеж!
     
    На Sureja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bikriba

    bikriba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    здраво девојки ако мозе да ми оговорите на несто. пред две недели правев инсиминација и сега незнам дали да направам тест или да поцекам да ми дојде ?
     
    На Sureja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    darcy kazi sto se slucuva so tebe ? Te nema?

    Kazi ni deka navistina tocna bese bledata crta za bremenost i utesi ne :)

    TE MOLAM ;)
     
  5. kifla

    kifla Нов член

    Се зачлени на:
    6 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski... Na 7 fevruari pravev laparoskopija i histeroskopija, mi ja izvadija desnata tuba i dve cisti od desniot jajnik.... ;( jas mislam logicno e da sum preku eden emsec plodna deka na desnata strana nemam jajcevod(tuba) a doktorot mi vika nema vrska toa sekoj mesec si plodna... Sakv odma da odam na vestacko ama doktorot mi preporaca prvin inseminacija. Iskreno ne veruvam vo inseminacija.Dali nekoja voopsto zatrudnela od inseminacija?? P.S Imame slab spermogram samo 15% proodno 75% mrzelivi... Katastrofa sme ;(
     
  6. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    здраво феминки,
    јас сум нова на форумот па на сите ви посакувам да успеете во мисијата "бебенце" :)
    Јас се спремам за инсеменација, па сакав да ве прашам дали ви ги бараат за инсеменација претходно направените испитувања, односно резултатите, хормонските тестови, ПАП, за ХИВ и сл.? Негде прочитав и дека треба да не се постари од 6 месеци, а докторката ништо не ми кажа...
     
    На Sureja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дури сега ја видов пораката... Бледата црта ја имаше, два теста за бременост преку крв ми беа позитивни, но не се "фати" :( Направив сега и петта инсеминација (препорака од докторот, бидејќи четвртата ми се води како успешна, иако не дојде до бременост), па чекам резултати за некој ден...
     
  8. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    jas sum nova na forumot, sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so inseminacija?jas pravev inseminacija na 17ti, trebase da mi dojde menstruacijata ako ne sum bremena na 30ti ili 1maj,imav bolki vo jajnicite tie 2-3dena i tolku.Veke mi e 31den od ciklusot i napraviv 2 testa za bremenost koi pokazaa negativno,sekogas mi doaga na 27ot ili 28ot den ,sega nisto, a testot e negativen.Ve molam za sovet
    [mod-kirilica:19w5s0ft][/mod-kirilica:19w5s0ft]
     
  9. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    јас сум нова на форумот,сакам да прашам дали некој има искуство од инсеминација?Јас правев на 17ти април,нормално ке беше ако не сум бремена менструацијата да ми биде околу 1мај,точно тие 2-3дена имав јаки болки во долниот дел од стомакот и во јајниците,значи поминаа и тие денови,ми помина и дадата од последната менструација 4ти мај, сега сум 33ден од циклусот уште немам добиено,правев денес бхцг и докторот ми кажа дека не сум бремена и дека најверојатно ми доцни од утрогестанот што го ставав 3*200мг,друг одговор не ми даде,уствари сега имам пореметување на хормоните,нормално секогаш ми доаѓаше на 28от ден,психички сум падната многу мислам глава не можам да дигнам овие 2години од испитувања и од доктори,се е во ред а бременост нема
     
  10. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Да те прашам, каде правеше инсеменација? Бидејки јас се подготвувам на таков чекор, па ме интересира твоето искуство?
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дефинитивно ти доцни од утрогестанот, кога веќе нема бременост. Јас добивав обично 3-4 после прекин на терапијата. Исто две години чекам, сега веќе ја почнувам процедурата за ин витро. Со среќа!
     
  12. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    ми доцнело од утрогестанот,сега циклусот од 28дена ми се продолзи на 34дена,мислам дека сега се ми се поремети,инаку, ова ми беше 1ва и неуспешна инсеминација,сега ќе чекам да поминат 2месеца па пак да одам, инаку не ти споменав, сите резултати ни се ок, почнувајќи од микробиолошките брисеви,пап тест, 2д со ехо доплер, 4д,потоа одев на проодност на каналите,па спермограм, значи се што требаше испитавме и е ок, стигнавме до 1ва инсеминација и пак е негативно, не ми е јасно како може се да биде во ред а да не се постигне бременост, ти имаш некоја дијагноза или кај тебе е исто како кај мене. Ти ја посакувам целата среќа на овој свет да биде се ок со ин витрото и конечно да ги видиш тие 2 цртки на тестот, со среќа!
     
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И кај мене исто, сите резултати се во ред и навистина не знам што е маката :( Сега ќе правам прво ин-витро на природен циклус (приватно), па ако и тоа не бидне, веднаш после ја почнувам и главната постапка.
    Многу среќа и за тебе!
     
  14. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    ти благодарам, и ќе те чекам да ми пишеш како си поминала,позз
     
  15. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    др.органдзиски
     
  16. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    САКАМ ДА ПРАШАМ ДАЛИ НЕКОЈА ОД ВАС ИМА ПРАВЕНО МАР ТЕСТ-ЗНАМ ДЕКА ТЕМАВА НЕ Е ЗА ТУКА АМА НИКАДЕ НЕ НАЈДОВ ТЕМА ЗА МАР ТЕСТ! ДАЛИ СЕ ПРАВИ ВО ДРЖАВНА БОЛНИЦА СО УПУТ ОД ОПШТИОТ ЛЕКАР ИЛИ ВО ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ САМО ТОА ГО ИСПИТУВААТ?
     
  17. cipiripi

    cipiripi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    524
    ајде девојки малку подршка и замене по првата направена инсеменација. Да се надеваме на позитивни резултати позз до сите :* :* :* :* :*
     
  18. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Со среќа Cipiripi, и за две недели те чекаме со позитивен тест!
     
  19. cipiripi

    cipiripi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    524
    ништо од инсеменацијата добив менструација сега со нови сили одиме напред
    сакам да прашам дали некоја има правено инсеменација на некоја од државните клиники низ земјава и во која позз до сите
     
  20. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Не се разочарувај, ќе биде нареден пат, јас ти држам среќа.
    А каде правеше ти?
    Јас исто така правев прва инсеминација и сега го чекам исходот. Јас правев во ултрамедика, па и мене ме интересира како е на државна клиника?