1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инсеминација

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 26 декември 2012.

  1. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Јас бидејќи правев на 24 часа после стоп ми препорачаа вечерта и наредниот ден а за после тоа по желба
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Thallia со среќа мила,нека се случи чудо:angel:
    Односи денес,утре..
    Прогестеронска терапија имаш ли?
     
    На Thallia и Лаура82 им се допаѓа ова.
  3. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Девојки треба да добијам ми доцни 3 дена,направив тест да не има нешто случајно негативен е тестот,и од завчера одев мн често во вц мокрев по многу малку,бев на лекар ми рекоа дека не е ништо страшно само воспаление на бешиката и вчера осетив како пецкање при мокрење,пиев увин чај и премивка со чај од камилица и на бришење имав ептен малку крв си реков од воспалението е ,сеуште не е циклус .
    А сега имам на бришење кафенко,дали е можно од воспалението да ми доцни ?
    Зошто баш сега ова ми се случува,се пренервирав
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Napravi betahcg vaka nemoze nisto da ti kazeme
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми беше прв симптом кога прв пат ја закачив ешерихијата во јануари.Испитај и БХЦГ за секој случај.Инаку ешерихијата ги дава тие симптоми,болка во грб во пределот на матката,и траги на крв а исто и болка при уринирање и нон стоп имаш нагон лажен :@
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Пред 1 недела проверував микробиолошки брисеви се е чисто,од вчера пијам увин чај и чај од брусница веќе мие подобро,немам пецкање и болки при мокрење и не одам многу често ,а за БХЦГ ке почека уште некоја ден затоа што знае да доцни циклусот до кај 5-6 ден а мене ми доцни 3 дена само ,ке почекам ако не добијам за 1-2 ќе проверам.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Frosina374

    Frosina374 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Драги феминки од мојата прва инсеменација ништо не бидна денеска добив ама некако чудо се уште ми е розево, не се разочарувам мора со позитивни мисли инаку кога ќе можам да одам на втора треба да почекам еден месец или ќе можам и овој месец пак?
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ти благодарам, мила, истото ти го посакувам и тебе, од срце :inlove::*
    Терапија никаква не примам, не ми пишаа ни првиот пат ни сега...

    @Frosina374 баш ми е жал, а скоро бев убедена дека ќе си ги видиш толку посакуваните две цртки, најискрено. Не се разочарувај!
    На природен циклус можеш да правиш секој месец, на стимулиран преку еден месец, јас паузирав еден месец меѓу две инсеминации бидејќи бев стимулирана со кломифен.
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Frosina374

    Frosina374 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Доколку правам на природен циклус најверојатно ќе ми ги признаат 4 инсеменации бидејќи сакам да одам на ивф што е можно побрзо ако случајно не ни успее со инсеменација,веќе 3 години се мачиме да видиме две цртки
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Frosina374 жал ми е мила,ке бидне секако еден ден.
    Имате ли дијагноза/пречка зошто не е настаната бременост?
    Ако не е сериозно и иуи помага,а те советувам да се стрпиш и да искористиш ваучер,иако се надевам дека нема да ти треба:)
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I jas imav eserihija koli pred 6 god I me pecese pri mokrenje I piev pet dena uvin caj I caj od brusnica samo oddelno ne zaedno I vitamin c na gladno I zinat antibiotic I se iscisti I fala bogu posle toa veke 6god nemam ni b od bakterii sega samo kandida imav vo bremenost no od pad na imunitetot I ja srediv
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Frosina374

    Frosina374 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Да имаме дијагноза тератозоспермија на спермограмот ќе треба уште две инсеменации да нправиме за да добијам ваучер, инаку дали одмаравте двете недели кога правевте инсеменација јас одмарав само на работа одев по дома ништо не работев не знам можеби требаше да земам боледување две недели
     
  13. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од боледување јас само дента кога правев не бев на работа,а потоа се нормално си функционирав.
     
    На Meckicja и Thallia им се допаѓа ова.
  14. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ни јас не користам боледување, а и така и ми рекоа, функционирај си нормално. Се разбира ќе внимаваш малку повеќе од вообичаено, нема да креваш тешко, внесувај доволно течности и витамини, но нема потреба од лежење и прекумерно мирување.
     
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Frosina374 ако имате добра бројка и подвижност на спермата,а кај тебе се е во ред,имаш шанси и со иуи.
    Јас овој пат станав за 10 мин,и се вратив на работа.Воопшто не одмарам,најнормално си функционирам.
    Тоа со одмарањето е повеќе страв и грч,резултат на трнливиот пат до бременост,и не влијае воопшто на успешноста за зачнување.Напротив,движењето води до подобра циркулација во матката а со тоа и правилно вгнездување на плодот.
    Треба да се одбенуваат парни бањи,сауни,екстремни спортови,и дигање тешко,всушност тоа секоја жена во обид да зачне ке го припазува.
     
    На Andonia, fina erika и Thallia им се допаѓа ова.
  16. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Draga, nie sme so teratozoospermija, od vkupno 4 inseminacii, prvite dve ni bidnaa samo shto ne se odrzaa bremenostite od imunoloshki problem. Jas nemam apsolutno nikakov ginekoloshki problem, se po kniga, ama pa zatoa maka macam so edno antitelo koe mi go "jade" embrionot. Imaj nadez i kje bide. Ako neshto podetalno te imteresira pishi poraka
     
    На Andonia и fina erika им се допаѓа ова.
  17. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski nova sum ovde.Podolgo vreme okolu 9 god.sme vo borba za bebce no ne biduva.Se e OK imav pregrada na matka pravev histero. pred 1godina i otstraneta a drugo e se vo red i kaj mene i kaj soprugot.Pa so konsultacija na lekar odluci da pocneme so inseminacija.Sakam ako moze nekoe vase iskustvo malku da se pripremam sto ne ocekuva niz se sto treba da pominam.Pozdravce i vi posakuvam na site vo skoro da si videte dve crtki :)
     
    На L*G и Andonia им се допаѓа ова.
  18. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Јас овој месец пијам микрогинон ,па се надевам др Лазаревски следниот месец ќе ми дозволи инсеминација.
    Ќе ми биде прва иуи.
    А дали знаете на приватно колку чини ИВФ ?
     
  19. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Со се стимулации пункција и трансфер околу 3000 евра.
     
  20. Mihana

    Mihana Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, нова сум , од денес членка, ве молам за искуство со Естрофем, како го поднесувате, знам дека е индивидуално за секој организам но јас еве вчера правев имнсеминација, синоќа земав 2хЕстрофем, сабајле х2 (терапија 2х2) и од сабајле 3 пати повраќам, лошо се чувствувам, докторот вели доколку се земат на гладно може да дојде до ова, а ги земав сабајле на гладно, да... Е сега ќе видам со следна доза како ќе биде ама се надевам нема да ми биде вака... Вие?