1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инспирација за пишување

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од anastasija85, 24 април 2011.

  1. Wellness.girl81

    Wellness.girl81 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    17
    Јас инспирација црпам од се... Делата што ги имам напишано ги пишувам по неколку години. Кога немам идеа за понатаму едноставно застановам, но наеднаш предизвикано од некоја ситуација во животот, сцена од гилм, мелодија од музија, реална ситуација од мојот или животот на моите најблиски и седновам и можам да напишам над 50 страници од еднаш.
     
  2. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Пишувањето ми е прва љубов.

    Пишував порано многу повеќе, ама последнава пола година не можам реченица да извлечам од мене. Ке ми дојде инспирација, ќе смислам одличен концепт и кога ќе седнам сето тоа да го запишам, не можам, нешто ме кочи. Се борам со себеси, пиши избриши, и пак, и пак, и пак и не можам. На крај бришам се и дигам раце.
    Знам да прочитам нешто мое, старо и се прашувам како сум успевала.

    А ме боли, многу ме боли. Имам толку работи што сакам да ги кажам и никако не успевам. Некогаш пишувањето ми беше излез. Сега? Сега веќе не знам што воопшто правам со себеси, не пак да ги средам мисливе и преточам на хартија. :|
     
    На fatamorgana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sweet...love

    sweet...love Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Сакам да пишувам...можеби не ме бива многу за пишување но сакам да пишувам и во слободно време пишувам состави, песни.... Најголема инспирација добивам од животот..
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Инспирација наоѓам во ситници и во силни емоции. Често многу мојот свет влијае на приказните кои ги пишувам зошто тој го прам и земам елементи од таму, многу нормално.
    Највеќе земам од самата себе и од работни битни за мене и ударно емотивни, а останатото е само игра на зборови. (Во многу од нив сум самата јас во ликојте што ги створам)
     
    На sweet...love му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maravillosa

    maravillosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
    Инспирацијата за пишување ми доаѓа длабоко од срцето. Од моите желби и емоции. Начинот на кој сакам да се одвива мојот живот и начинот на кој се чуствувам во моментот. Полесно ми е кога тагата ја излевам на хартија или среќата ја овековечувам во страниците на мојот дневник. Една од моите најголеми инспирации е и љубовта, таа моќна вибрациона енергија која го движи светот и му дава сила да продолжи напред.
     
  6. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530

    Како да се прочитав себе си..
    :|
     
  7. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Не сум била само јас...
     
  8. lallyy

    lallyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Јас секогаш пишувам без концепт.Едноставно добивам инспирација од некоја слика,песна,случка,од само еден прочитан цитат и сл.Не ми се случува тоа секој ден,ама кога добивам инспирација едноставно не размислувам каков завршеток би имало,само пишувам и пишувам додека ми течат мислите на таа тема,мотив а потоа правам еден мал римејк,во случај на грешни или нешто да сакам да додадам,променам.И се разбира во секое пишување мора да искажам некои лични чувства,само така мислам дека она кое сум го напишала има вредност.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  9. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    Eдноставно од ништо. Kоа ми се пишува зимам лист и пенкало седнувам и мислите ми идат...немам некоја посебна процедура :)
     
  10. changetheworld

    changetheworld Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    инспирација црпам од тишината. Да бидам поконкретна инспирацијата најчесто ја пронаоѓам во моментот кога се соочувам со своите стравови и желби што не мора да значи дека секогаш е така. ПОнекогаш инспирација ми доаѓа од обичен пердув од гулаб :)
     
  11. Осамената09

    Осамената09 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам да пишувам.Црпам инспирација од секојдневниот живот.Веќе долго време немам пишувано ама се мислам да почнам повторно
     
  12. Carmichael02

    Carmichael02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Немам некоја голема инспирација но обично слушам музика додека пишувам и така се инспирирам
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Умеам да пишувам и сум горда за своите успеси.
    Секоја мотивација, инспирација и кративност ја влечам од секојдневието, малите нешта, природата, панорамите и моите големи емоции.

    За човек кој што поседува сетила за кративност и што успева своите доживеани чуства да ги влече на лист хартија би бил секогаш успешен во оваа област.

    Творењето е дарба кој не секој ја поседува во себе, и затоа оној кој ја поседува би требало да ја искористи до максимум, секоја мотивација е потик за добар збор, секоја инспирација е потик за интересно парче текст кој опсипува со спокој и милина кај секој креатор.
     
    На poenta и toogood им се допаѓа ова.
  14. TheSparkle89

    TheSparkle89 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво! Дали имате свои сајтови каде пишувате ?
    ас обожувам да пишувам и најчесто пишувам на wordpress но поради обврски долго не се логирав и го заборавив pwто :lol::lol::lol:
    Сеа планирам нов акаунт да направам, ако иматѕе и вие ваши дела споделете ги.Сакам конкуренција :$:P
     
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Пишувањето е уметност на зборот кој произлегува од индивидуалната духовна наобразба како препознатлив белег за творецот.
    Креативноста е сплет од талент и творење што се отсликува на парче хартија каде што белината се обојува со четката на чувствата, спознавањата, искуствата и создава цртеж од настани со своја порака...
    Творењето е моќно вербално средство за оние што поседуваат способност на необичен начин да создадат текст од обичното секојдневие.
    Интересот и љубовта кон пишаниот збор се мојата прва средба со самата себе.
    Инспирацијата е насекаде околу мене, шарените камчиња, двобојната наметка на небото, цветната покривка, летот на птиците, ракувањата на минувачите, таинствените насмевки, сивиот плочник, брзите чекори, мирисот на годишните времиња...
    Животот е вешта игра на моќни зборови.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    За двете книги што ми пропаднаа не вреди да споменувам, всушност и не се ни сеќавам како добив инспирација за нив, а сега за оваа книга за која сеуште смислувам наслов, ликови, места и понатамошни настани, добив инспирација сосема спонтано, една вечер додека миев заби и се спремав за спиење. Често знаам да си забегам со паметот и да си направам некое филмче пред да заспијам па така и тогаш само што тогаш си реков - Чекај малку, па оваа идеја ти е толку добра што можеш да ја обработиш, да ја надградиш, да ја средиш, да ја спакуваш и да си напишеш книга.
     
  18. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Доаѓа од некаде, од некој внатрешен порив од ништо да создадеш нешто. Отсекогаш ме воодушевува самиот процес на творење и некогаш дури се изненадувам самата себе. Колку повеќе пишуваш - толку подобро пишуваш. И за пишувањето покрај талентот потребен е и тренинг и постојано вложување.
    Не следам некои правила или стилски фигури да се држам стриктно до нив, но знам да си воведам рима и по некоја стилска фигура ама онака од мерак за да ми звучу поубаво. Секогаш пишувам што мислам и пишувам со емоции, како да пишуваат тие место мене знам многу да се водам од тогашната емоционална состојба и со таков тон ми се и делата кои ги пишувам.
    Повеќето се љубовни, некои знаат да бидат мрачни и неразбирливи, а некои толку едноставни, но со силна порака. Знаете веќе каде може да ги најдете моите „креации“. :)
     
  19. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Сакам да пишувам и пишувам.
    Обично најубавите текстови ми се испишани во моменти кога сум тажна.
    И наместо да плачам, јас пишувам.
    Па сето она што ми стои длабоко во душа го пренесувам на хартија.
     
  20. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Кога пишувам поезија го преточувам едноставно моето срце во зборови. Што зборува тоа, тоа пишувам... Прозата е поинаква, кај мене има доста влијание литературата која ја имам читано. Кога сликам, би рекла, ги сликам своите мисли.