1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инстаграм за бебешка/детска храна

Дискусија во 'Бебе' започната од simonka93, 13 мај 2017.

 1. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  Ја отварам темата со цел да објавуваме што јадат нашите бебиња/деца преку слики
  Идејата ја добив од @AngelOfArh бидејќи спомна дека сакала да креира бебе блог,па еве ова може да биде почеток

  Пожелно е покрај сликата,да напишете за која возраст е оброкот

  За почеток,нешто од мене
  IMG_20170513_165411.jpg
  Брокула и ориз 10+
   
  На mjay.yyy, ivance.., ***Bony*** и 26 други им се допаѓа ова.
 2. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  18.147
  Допаѓања:
  97.402
  Пол:
  Женски
  Браво за темата! Ајде од утре и јас активна ;)
   
  На Mari*, Dust, simonka93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Браво за темава
  Не би било лошо да се напише и рецепт под сликите
  На пример ме интересира околу мафините,палачинки и слично

  Гулаш со макарони
  DSC_0727.JPG
   
  Последна измена од модератор: 24 мај 2017
  На ivance.., snegulkata, zhap4e и 15 други им се допаѓа ова.
 4. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.966
  14948584772790.jpg
  Телешко со пире од спанаќ, морков, кромид, маслиново масло.

  Инаку сме 2ипол год.
   
  На ivance.., snegulkata, zhap4e и 18 други им се допаѓа ова.
 5. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.462
  Допаѓања:
  65.790
  Пол:
  Женски
  Браво за групава! Од утре ке ви се придружам и јас. :)
  Ми се допаѓа предлогот на @simonka93 кај сликата да пишуваме возраст на бебето/детето и рецептот, за да не се препрашуваме. :)
   
  На mama100, Vennera.aa, simonka93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  IMG_20170516_154604.jpg

  тестенини со сос од домати и тиквица (10+, но,за доматот некои сметаат и 12+,јас се водев според бебе готвач)
   
  На hermosa, ivance.., duffi и 10 други им се допаѓа ова.
 7. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.323
  Допаѓања:
  28.200
  Пол:
  Женски
  Денешниот овошен појадок.
  Банана
  Јаболко
  Урми
  Јагоди
  Цреши
  Овесни снегулки

  IMG_20170517_093318.jpg

  Јадењево би го пишала 12+ заради јагодите.
  Иначе синко е 2,5 години @ilyan кога има овешен доручек редовно го давам блендиран бидејќи нема шанси да изеде толкава количина на овошје ако е на парчиња.
  Иначе др јадење јадеме ни блендирано,ни пасирано само овошниот доручек кога го има е блендиран.
   
  На ivance.., sunmoonstars, duffi и 13 други им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Еве некои оброци од мене.
  Макарони со спанаќ, морков, малку пашканат, домат и една лажица кисело млеко. Не изгледа убаво, ама му е омилено и превкусно.
  IMG_20170422_154558.jpg
  Печен ориз со тиквица, златна мешавина и домат.
  IMG_20170509_160653.jpg
  Палента во калапи со спанаќ и крем сир.
  IMG_20170517_101624.jpg
   
  На ivance.., marchi-cool, hermosa и 20 други им се допаѓа ова.
 9. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.728
  Допаѓања:
  45.620
  Пол:
  Женски
  Ќофтиња со пире
  DSC_0729.JPG

  Јас повеќето работи ги блендирам или во сецко правам
  Кога се големи парчиња не јаде голема количина и има нагони за повраќање
   
  На ivance.., snegulkata, galapce и 13 други им се допаѓа ова.
 10. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Мојата има 2 год и не сака ништо блендирано нити кашесто,кога ќе види така вика "повратам".
  За другово не ми е проблем,туку за овошјето,сакам да и давам смуди , но одбива и ништо друго освен банана и јаболко не сака да види. Еве веќе цела година така тера само со овие две овошки.....
  Исто така свеж зеленчук не сака,сака се во вид на манџичка ,супа и сл...
  Месо слабо јаде,иако имам секогаш на располагање домашно,барем редовно јаде домашни јајца,па тоа малку ме теши. ХГБ и е супер,но сепак сум загрижена за апетитот....
  Млеко не пие,само јогурт и кисело млекце....
  Сок не пие....
  Маки мачам женички,до кога вака незнам....
   
 11. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.462
  Допаѓања:
  65.790
  Пол:
  Женски
  Блитва, морков и пашканат. Беба 7 м.
  IMG_9565.JPG
   
  На mjay.yyy, ivance.., duffi и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  DSC_0406.JPG
  Пире од компир, тиквица, модар домат, пиперка, кромид за вкус и малку несолен путер/ 10+
   
  На ivance.., duffi, victoria и 7 други им се допаѓа ова.
 13. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.250
  Допаѓања:
  72.671
  IMG_20170517_115958.jpg
  Домашен овошен јогурт
  -кисело млеко
  -вишни
  -праски
  - по малку мелен корнфлекс и мелени овесни и јачменови снегулки
   
  На ivance.., augustd, wannaBeMomma и 7 други им се допаѓа ова.
 14. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  38.047
  Пол:
  Женски
  Од денес. Макарони/ шпагети со сос од телешко, кромид, морков и домат.
  IMG_20170113_165835.jpg
  Домашен овошен јогурт- боровинки, банана, кисело млеко и овесни снегулки.
  received_1320052591368164.jpeg
   
  На ivance.., Ctete, galapce и 12 други им се допаѓа ова.
 15. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  DSC_0417.JPG
  Палента со жолчка и несолен путер со додавање на кисело млеко 10+
   
  На ivance.., Ctete, duffi и 7 други им се допаѓа ова.
 16. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.398
  Пол:
  Женски
  IMG_20170519_1.jpg
  8+ за појадок
  Булгур со овес и банана

  50 гр. булгур
  Една лажица овесни снегулки
  Пола банана
  Кокосово масло
  Се варат житарките заедно па се блендираат заедно со бананата и маслото.
   
  На ivance.., Ctete, duffi и 10 други им се допаѓа ова.
 17. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  Денешниот ручек 10+
  Телешко месо со ориз, тиквица, брокула, малку лукче и маслиново масло
  DSC_0422.JPG
   
  На ivance.., duffi, BirMelek и 7 други им се допаѓа ова.
 18. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.398
  Пол:
  Женски
  IMG_20170520_2.jpg
  8+ за ручек
  Зелено пире
  1 млад компир помал
  2 глави проќељ
  1 брикета спанаќ
  1 китка брокула
  Малку маслиново масло
   
  На ivance.., galapce, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
 19. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.966
  Супа со зеленчук и пилешко
  14953162392720.jpg
   
  На ivance.., marchi-cool, hermosa и 13 други им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.165
  Допаѓања:
  199.928
  Пол:
  Женски
  Една помала банана, пет вишни (замрзнати домашни) - лупени и рендани, една лажица мелени овесни снегулки накиснати во сокот од вишните.
  8+
  IMG_20170523_100244.jpg
   
  На ivance.., snegulkata, galapce и 12 други им се допаѓа ова.