1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инстаграм или Фејсбук?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Ljubavv91, 26 февруари 2021.

?

Што повеќе користите?

  1. Инстаграм

    25 глас(а)
    50,0%
  2. Фејсбук

    9 глас(а)
    18,0%
  3. И двете

    12 глас(а)
    24,0%
  4. Ниту едно

    4 глас(а)
    8,0%
  1. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    И на Инстаграм му помина модата некако, се е реклама, се е бизнис. Ја направија апликацијата срање, а и така здосадува.
    Треба некоја свежина луѓе, некоја нова апликација, нешто поразлично и да биде интересно.
    Што се однесува до Фејсбук веќе дооолго време не ставам слики и постови, но ми служи како најбрз доставувач на информации.
    Се допишувам и на Инста и на Фејсбук.
     
    На злоба и edna_malecka им се допаѓа ова.
  2. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    niedno
    imam instagram otvoreno no ne go koristam i aplikacijata izbrisav od mobilniot ..a i sto bi samo sliki i poraki moze i nisto drugo nema ..dosadno predsadno i ic ne gubam vreme tamu
    fb isto imam otvoreno uste odamna koga si igrav igricki tamu no odamna go dadov na edno dete .. dali go korsiti pojma nemam ..jas ne go koristam
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    И инста ми здосадува во последно време, правев пауза од 3 недели а за тоа време користев фб еве пред една недела се вратив на инста.
    И двете се добри али фб е многу подосадна од инста се е политика и глупости. На инста има многу интересни работи.
    Така да повеке сум за инста.

    Но нема да биде лошо и ако излезе некоја слична апликација како инста.
    И да кажам уште нешто
    *Picsart е многу слична на инста (правиш слики, имаш профил ги поставуваш истите на профилот)
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.607
    Допаѓања:
    36.882
    Пол:
    Машки
    Ниту една. С*ања тешки се станати, полни со реклами.

    Ако морам да бирам, тогаш Фејсбук, таму некаде до пред 5 години кога сеуште беше актуелен, кога се споделуваа песни, статуси, филмови, се редеа цели албуми, а не слика по слика. Имаше интересни групи за секаква намена, како и стручни групи каде се споделуваа многу корисни информации за некоја област. Владееше 9gag и мимовите, или по наше мемињата. :D

    Инстаграм иако е со намена да се споделуваат слики, да се открие артистичката страна на една индивидуа, отсекогаш за мене била апликација за билдање его преку физичко истакнување на себе си. Всушност и за тоа ја користат повеќето, тон слики во различни пози, од различни локации. Класичен show off.
    Јас сум повеќе за социјална мрежа која во преден план ги истанува интересите, ставовите и хобијата на една индивидуа.
     
    На Limonka93, Black__, supergirlmb и 7 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И едното и другото.
     
  6. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ги користам и двете но за жал и двете апликации се срање во боја станати, толку е монотоно, досадно, се тоа па тоа се врти, се претворија во место само за рекламирање и онлајн продавници.
    А за инстаграм да не правам муабет што веќе секој втор што има повеќе следбеници се замислува дека е модел и влегува во филм дека е многу јака фаца, ама нема врска тоа е веќе друга тема.
     
    На злоба, tinka-mace, Sky-butterfly и 3 други им се допаѓа ова.
  7. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.291
    Пол:
    Женски
    Фејсбук немам подолг период,инстаграм само користам.
     
  8. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    И двете ги користам, плус Тикток (fingers):rofl:
     
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    6.309
    Ниту едно. Имам само фејсбук, ама со месеци немам објавено ништо, го користам чисто за муабет со најблиските, и многу ретко да скролнам нешто на почетна, ако ми излезе некоја онлајн продавница ќе разгледам што има и толку.. По мене социјалниве мрежи се едно од поголемите зла на денешеницава и ми се тотално без поента и досадни.
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.486
    Допаѓања:
    41.838
    Пол:
    Женски
    Имам забораено кога последен пат сум објавила нешто на Фејсбук.
    Интересна работа, пред година/две велев дека ќе ни здосади на сите. Некако како намерно да почнаа со промени кои немаат функција само комплицираат, па 300 багови (така се викаат? :?:), реклами и слично. И така испадна.
    Сега го користам за неговата првична намена - комуникација со луѓе и следење Erasmus проекти за да му ја летнам од тука во прва прилика.

    На Инстаграм уште ми е интересно. Сакам да следам креативни чоечиња, ме инспирираат. И за тоа го користам, за "изразување на мојата креативна страна", најчесто објавувам слики од дрвца и природа, поретко од мене.
     
    На AriLangdon му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MenjamZenu

    MenjamZenu Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    На Инстаграм повеќе мачиња има.
     
  12. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Фејсбук некогаш го сметав морбиден, но споредено со ТикТок е буквар. Кои ретарди се собираат на тој ТикТок и што се не прават само да привлечат внимание. Со два збора - мајко мила!
     
    На Dzevelekova, AriLangdon, Crna Dama и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Па и јас имам тик ток ете чисто да гледам само видеа, има некои интересни, али од мене ни видео немам..што знам некако не ми е баш верен тик ток
     
  14. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Како и Инстаграм, така и со ТикТок. Служат за бркање дечковци/девојки. Сигурно дека има некои креативни канали, но примарната цел е мување.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ништо од тоа.
     
  16. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Разбирам се согласувам со тебе, точно е тоа, а има не е дека нема, има многу доста интересни работи што можеш да ги гледаш на пример, а на доста им служи за мување како што кажа. Зависи на кого како
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.474
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    И двете социјални мрежи.
    Ги користам најмногу за работа, па да прочитам/ видам нешто ново и интересно ако има.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AriLangdon

    AriLangdon Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2020
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    1.431
    Пол:
    Женски
    Ги имам и двете, но повеќе користам Инста. На Фб долго не сум објавила ништо, еднаш дневно скролам низ почетна да видам некои вести, новости и толку.
    А на инста редовно си објавувам слики, но не за да берам лајкови и следачи туку како архива некоја, сакам да си ги гледам потоа и да се сеќавам на убави моменти, места. Исто преубави профили следам, инспиративни, за патувања, животни, мода, книги, уметност. Засега супер ми е, секако има поединци кои го користат за фалење, берење лајкови, следачи..ама тоа секаде го има за жал, ама мислам дека сеуште е супер апликација, за разлика од Фб.
     
    На Cecko85 и Crna Dama им се допаѓа ова.
  19. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Немам јас мачиња видено на инста...повеќе се луѓе или природа.
     
  20. MenjamZenu

    MenjamZenu Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Не знам зошто мислиш така, на инстаграм најмногу миленичиња има. Некои дури и цели профили си имаат.