1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инста-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SofiMar_, 29 април 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    47.691
    Пол:
    Женски
    Mojafitnessmama, не знам женава дали ќе се описмени некогаш, денес пишала снеК, постојано прави грешки, на почеток мислев дека се ненамерни ама не биле.:worried:
     
    На IvanaMinaj, Anna-Banana, Frosty! и 12 други им се допаѓа ова.
  2. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    827
    Допаѓања:
    9.098
    Жената не пишува книга, туку напишала нешто на стори. Зошто право заклучок дека е неписмена? Можеби брзала при пишувањето и не обратила внимание. И грешките се за луѓе, жената како жена со еден куп обврски, се труди да биде колку што може активна и нормално е да згреши.
     
    На redhead му/ѝ се допаѓа ова.
  3. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.454
    Допаѓања:
    1.474
    Тенот не се бира. Ако некој научил да си го сака и покрај премногу „на што личиш ваква бледа“, значи не треба да биде предмет на исмевање. Мене убави ми се подочњаците и не разбрав зошто толку се критикуваат подочњаци. Мислам дека многумина почнаа со комплексите откако почнаа туторијалите на youtube.
    Нејверојатно тие над 500 се пронашле во authenticity or whatever па ја лајкнале.

    Останатото е веќе вкус во прашање. Ама за овие две морав да реагирам, која и да е, не ја знам, ја отворив оваа тема да видам кои се македонски блогерки.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Ако на тебе ти се убави океу. Што е до мене не се ни замарам, секако мене таква реклама не ме привлекува да го купам продуктот.
     
    На Doll000222 и simoncelicius им се допаѓа ова.
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    47.691
    Пол:
    Женски
    Не ме зезај, не е тоа од брзање, од брзање можеш да утнеш букви некои ама не ко она ЕгипеД, снеК, неможам и ред други на кои не ми ни текнува во моментов. Имаме веќе дискутирано за ова на темава. И поддршка со едно Д е од брзање? :) И други блогерки имаат многу обврски па не прават вакви грешки. Screenshot_20210131-105757_Chrome.jpg
     
    На Oscar Lady, GrimTheReaper, simoncelicius и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    14.363
    Пол:
    Женски
    Обавезно...не и е прв пат,инфлуенсерка е,одзема 10 секунди да препровериш што си напишал.
     
    На Oscar Lady, GrimTheReaper, Anie93 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    3.622
    Samo pisatelite li treba da se pismeni? :o
    Toa ne e greska od obvrski ili brzanje, greska od brzanje e ako mesto banana pise bsnsna :)
    Ova e nepismenost, isto kako sto mnogu pisuvaat lep,krf,grat,tamo, taka i ona. Toa sto e blogerka ne ja pravi pismena tuku samo dosetliva pa zarabotuva na maratoni i trista gluposti. :D
     
    На темјанушка, Oscar Lady, spacegirl92 и 18 други им се допаѓа ова.
  8. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    827
    Допаѓања:
    9.098
    Еве ако била неписмена и овде ке напишала снеК наместо снеГ, сепак станува збор за грешка од не внимание. И мене ми се случува овде на форумот при пишување да направам грешка па одма се наога некоја многу ,, писмена'' да ми корегира. Како да е кој знае што. Screenshot_20210131_140517.jpg
     
  9. h.ope

    h.ope Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    1.806
    Грешки се случуваат најчесто од брзање, колку и да проверуваш пак може нешто да се пропушти. Посебно кога правиш повеќе работи во исто време.

    Друг вид на грешки се прават зависно од дијалектите, некој како што зборува така и пишува. Или се обидува да е литературно, но сепак на сторис посебно се прават пропусти затоа што најчесто помалку внимание се обрнува отколку на објава за на фид.

    Барем од мое искуство си кажувам. И мене ми се случува да згрешам иако сум проверила, ќе приметам после 1 час хах ама поминал возот, нема едит после објавување. После можам само да се надевам дека нема тука да ме напишете :D

    Инаку и мене ми пречат одредени грешки кои ги прават блогерите во пишувањето. Но, сепак ми е поважно што е напишано и како е споделено.
     
    На Dark artist, AngIv, sunshinebabe и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Ај во ред за "снег", а што е со "зимо"?
    Не знам дали така зборува женава или само кога пишува греши. Сепак треба да и каже некој да си обрне внимание да не и се смеат.
     
    На Anie93, simoncelicius, anastasijaki и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Точно, секому може да му се случи. Ама кога константно се повторува веќе остава впечаток на непрофесионалност или незамарање. А кога толку многу луѓе те следат имаш и одговорност некоја за квалитетна содржина, а во квалитет влегува и правопис нели.
    Јас мислам дека не треба и престроги да сме. Некој цел живот смета дека правилно го пишува зборот и не знае дека греши. Подобро пратете му порака да знае за друг пат. Макар и да се налути. Подобро така него да биде исмејуван по форуми.
     
    На темјанушка, Luminary, simoncelicius и 5 други им се допаѓа ова.
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.939
    Допаѓања:
    10.103
    Пол:
    Женски
    А и чуден и е начинот на изразување. Понекогаш ми треба време да сфатам што сака да каже. Прво мислев дека не е родена во МК, но дури и факс има завршено тука.
     
    На simoncelicius, anastasijaki и eliesaab им се допаѓа ова.
  13. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Јас исто помислив дека причината е што живее во странство. Ама прочитав еднаш дека всушност имала некој проблем, дали говорна мана или со зборување, па го има надминато. Ако знае некој нека каже.
    Значи сепак кога не ја знаеме цела позадина можеме да погрешиме со осудување.
     
    На eliesaab и cooll им се допаѓа ова.
  14. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
    Навистина има препремногу грешки, ама изгледа само јас не ги гледам толку трагично како вас. И за другите се фаќате за некои букви и зборчиња. Иако имаат многу следбеници и млади плус, не мислам дека им се пример за правописот, сепак заради сосем други работи ги следиме.
     
    На AngIv и h.ope им се допаѓа ова.
  15. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    9.170
    Пол:
    Женски
    Не знам како може да не ви смета тоа, па јас на форумов кога пишувам мислење 100 пати гледам дали сум згрешила или не, а не пак кога знам дека нештото што ќе го напишам ќе го видат 10.000 луѓе.
    Разбирам еднаш, два пати да згреши ама кога постојано греши навистина остава впечаток на неписмена.
     
    На темјанушка, Oscar Lady, GrimTheReaper и 20 други им се допаѓа ова.
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    827
    Допаѓања:
    9.098
    Жената има говорна маана, пелтечење(д'ткање).
     
  17. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.341
    Допаѓања:
    20.891
    Пол:
    Женски
    |(
    Често имам гледано вакви сториња ама еве сега Марис има па ми текна да коментирам. Правела brow lamination кај некоја козметичарка и сега ставила сториња нели да ја прашуваат за третманов. Дури две прашања одвоила од кое второто не го ни одговори. Океј е Марис, знаеме дека немаш платено и дека ја рекламираш ама шо ти беше тешко да пишеш колку е цената? Можеби многу поголема заинтересираност ќе имаше ако кажеше кај тебе на стори отколку сега секоја посебно да и пишува порака на козметичарката. Не знам може до мене е, ама стварно ми се нејасни сторињава.
     
    На Elence93, Oscar Lady, Limpan и 10 други им се допаѓа ова.
  18. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    3.622
    Vo red e, vidovme deka ja branis, mozebi se poznavate sto znam, ama pogledni kolku mnogu feminki go delat istoto mislenje taka da :D vo odnos na govornata maana sto ja ima tuka voopsto ne diskutirame za toa, ne ni treba da diskutirame za takvo nesto, diskutirame za toa sto e mlada osoba so visoko obrazovanie a pravi greski i se izrazuva kako baba mi koja e so cetvrto oddelenie. Tolku na temava od moja strana.
     
    На Oscar Lady, GrimTheReaper, Traveler91 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    Оваа моника потер претера веќе, ми се згади искрено. Screenshot_20210201_230546_com.android.chrome.jpg
     
    На GrimTheReaper, buba4e89, sunshinebabe и 8 други им се допаѓа ова.
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.341
    Допаѓања:
    20.891
    Пол:
    Женски
    На толку паламудење по социјални мрежи, барем еднаш нешто паметно да напишеше.
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.