1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инста-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SofiMar_, 29 април 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    Дали озбилно ланчето ала алиекспрес е 2290 денари :| Со некој денар плус можам да купам нешто што стварно вреди и е име, а не од некоја си блогерка :worried:
     
    На senjorita-v, Victorian, темјанушка и 15 други им се допаѓа ова.
  2. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.054
    Допаѓања:
    26.697
    Каде ги видовте цените? :wasntme:
    Иначе нели чувте, пОзЛаТеНо Е сЕ со 14К зЛаТо.
     
    На CurlyBlossomGirl, Southface, spacegirl92 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    11.173
    Пол:
    Женски
    @sweet-cherry се исфорсира и она. Место да работи на нешто стварно асално, оти како што знам колекција не се вади туку-така. Сигурно ќе ѝ купуваат оние 15 годишни. Други потрошувачи, тешко.
     
    На Victorian, Frestonia, butterflysk и 3 други им се допаѓа ова.
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    ги има на стори на профилот за накитот
     
  5. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    6.433
    Пол:
    Женски
    Друг и нема кој да им купува, со тие цени.
    Кога веќе прават колекции и трупаат цени, барем да се покреативни и поуникатни за да вреди.
     
    На темјанушка, Frestonia, butterflysk и 6 други им се допаѓа ова.
  6. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    3.622
    Ene ja Mia so lajv vo odbrana na Angela, Sijakoska itn. Ne spomna i nas feminkite :rofl:
    Ali sto navredi upati :x sramota, se zakacnala so 15 godini pomalo devojce od nea i ja navreduva deka smrdela zasto jadela od gravot na majka i :x
    Abe sto si misli ona, deka nesto teska im e "rabotata":worried: kupi od ali ekspres stavi vo kutija i gotovo brend imaat , zalna makedonijo sto se ne drzis :worried:
     
    На Elence93, Victorian, The Saturdays и 7 други им се допаѓа ова.
  7. winnie02

    winnie02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    1.786
    Пол:
    Женски
    Ако нешто е квалитетно и корисно нема да боди на некој во очи ок?
    Да има и луѓе на кои ништо не им чини, ама има и здрава критика.

    Има толку многу теми кон кои може да се насочи, како водител, јавна личност итн, зошто побогу да ренда публика?
    Еве пофалби за Миа што зборуваше за јавна соба и за други работи чат пат знае да начне, општо корисни мислам, не драми и трач рубрики, само енергијата на право место да си ја фокусира, а вака со драма за хејтери... лошо.
    Мене позитива ми беа разговорите со стручни лица и готвењата што чат-пат ги става.


    Брендови кој што сака нека си прави, ама знам дека се читаат reviews и ценат коментари од потрошувачи секаде. Тоа е прво правило, ако можат без тоа супер, и онака се продава се и сешто, за секого има купувач.

    Ако мислат дека имат аргументи дека вреди нештото нека си го објаснат тоа што го нудат, ако нема што да кажат, најлесно е "ме хејтаат", не сум видела досега некој бренд да се правда со тоа.


    А да и за хирурзите хахах, нема везе муабетов, не може до толку да се генерализира ок е.
     
    Последна измена: 4 февруари 2021
    На eliesaab, butterflysk и Glowy им се допаѓа ова.
  8. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Здраво Миа. :hai:

    Наместо да упатуваш лични навреди кон твоите следачи, зошто таа енергија не ја вложиш во наоѓање на нови спонзорства за ботокс третмани или кичести капути? Инфлуенсерството тешко дека ќе постои за две-три години, па мислам дека е најпаметно да го измолзиш колку што можеш, додека можеш.

    Во сред пандемија во која здравствените и клучните работници немаат секунда за себе да објавиш видео во кое се жалиш колку било тешко да позираш за пари е крајно невкусно и одвратно.
     
    На CurlyBlossomGirl, *Amethyst*, Victorian и 35 други им се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.513
    Пол:
    Женски
    Стефанија Настеска Попадинец има своја колекција за возрасни и за деца, девојката сама ги црта моделите си има вработено жени кој и ги шијат. И нема цени до плафон, а овие со роба од алиекспрес цена 10 пати повисока зарем мислат дека луѓево нема да сфатат од каде им се работите.
     
    На Victorian, IvanaMinaj, The Saturdays и 14 други им се допаѓа ова.
  10. winnie02

    winnie02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    1.786
    Пол:
    Женски
    Еј, не бидете лоши.
    Не е лесно да промовираш продукт.
    Секоја работа има своја позадина, мора некој и ова да го прави.
    Имаше и добри моменти пак ќе кажам, разговори со стручни лица, како водител, како новинар, како некој што како што кажа сама го користи својот екстроверт момент да отвори и ислуша и пренесе мислења на народ и други луѓе. Насочи се кон тоа. Тоа е твојата стручност. Не, драмата.
    Енергијата беше многу лоша пренесена, како другите очајни што седат дома и хејтаат, а и разбирам дел, овде може да се прочита се и сешто, ама треба да се прави разлика од здрава и нездрава критика.
     
  11. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.291
    Пол:
    Женски
    Леле оваа Миа не е арна нешто. Кажа дека хирурзите не можат да се носат со коментари во инбокс, со слава, уат д фак жено. Дијагнози поставување, операции, совет, разговори со пациенти, соопштување на болести и ред други работи да не набројувам се прелесни, а читање негативни коментари за себе како инфлуенсер е претешко? Не, не, стварно малку им фали реланост да ги тресне по глава. Изгледа многу се заседоа дома па влегоа во ужасен филм. Океј промовирај, продавај, рекламирај можам да го сфатам некако тоа ама да навредуваш професии? Жив ужас, жена возрасна, што треба да е созреана со што се замара. Само не знам кој ги следи. Чат пат отварам ако ми е ултра досадно. Искрено не ми е потребен совет, препорака од македонски презентирачи на се и свашта. Ја имав на фб од времето кога беше водителка амс сега дефинитивно делит, женава го допре дното ама добро тука им се тинејџерите да се богатат на нив, најмногу ми е жал искрено за таа возраст на луѓе
     
    На Victorian, IvanaMinaj, Sparky.99 и 13 други им се допаѓа ова.
  12. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.054
    Допаѓања:
    26.697
    Чекајте малку другари.
    А, Миа е инфлуенсер за?
    Или нема некој посебен талент па ќе се снима како си ги полни усните и ќе се поддржуваат со колешките што имаат свој бренд составен од работи од алиекспрес?
    Миа, лепотице, најлесно е да си инфлуенсер. Да земам со телефонот да се сликнам како пијам винце и да зборам зошто денеска носам розови патичиња со сините фармерчиња. Чил, на никој не му зависи животот од вашето инфлуенсерство. Можам и јас да си соберам денар, да си купам фоловерси и да си зборам како е претешко да си инфлуенсер. Што е тешко, шо се снимаш и зборуваш за некои теми? Што добиваш бесплатни поклони за да кажеш два збора убави за нив? Тоа што не ве сфаќаат озбилно е затоа што немате ништо квалитетно да понудите. Не се замарате што другите зборат за вас, ама потајно се живо читате и се полните со „негативна енергија“ и сте „револтирани“. Имате нешто конструктивен критицизам се вика.
    Ете едно гифче што ќе ве врати малку во реалноста
    [​IMG]
    И, да, од мене имаат поддршка искрените инфлуенсери кои имаат правец и кои не се алиексперсирани. Независно дали се од Македонија или Кенија.
     
    На azelea, Victorian, Kahlua и 20 други им се допаѓа ова.
  13. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    7.510
    Пол:
    Женски
    Хмммм, нели истата Миа што сега ги брани сите инфлуенсери и нивната макотрпна работа и пот беше истата таа што напиша еден куп хејт статуси и држеше прес конференции на стори за нејзината колешка што рекламираше Тета Виолета омекнувач?

    Умм, одлучи се на чија страна си бејби, аман не ја плескај толку во лице вистината :whew:.
     
    На Victorian, The Saturdays, темјанушка и 10 други им се допаѓа ова.
  14. DevilWearsPrada

    DevilWearsPrada Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Само едно нешто ќе кажам..

    Миа Костова најде да зборува за инфлуенсери и блогерки.. жално е што се смета самата за тоа, а уште пожално е што мисли дека е добра во тоа..

    Кринџ ме фаќа бидејки става сол во секоја манџа, и тотално изгледа како неизживеана тетка во потрага на Social Media Attention.

    Што ли се нема да направат за да добијат јавно пофалба на стори со таг и комплимент, и лицемерие, и да лапнат по некој нов следач.

    ДНО ДНА.
     
    На CurlyBlossomGirl, Victorian, Sparky.99 и 19 други им се допаѓа ова.
  15. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
    Кај инфлуенсерите најтешко е што мора цело време да смислуваат нешто за да бидат интересни и актуелни, пример како сега Миа со ова, посебно со глупоста со хирурзите. Еве сите зборуваат за неа, истото го направи претходно со тие наградите, сите ги извраѓа само таа била инфлуенсерка, а сега ги брани "колеги".
    А за овие со колекциите јас велам браво. Нека си пробаат, ако имаат успех со али производи тогаш со нивни квалитетни би требало повеќе да успеат.
    Исто смешно ми што ја спомнуваат цело време Шијакоска дека била од мало место и многу успеала, ко небаре Миа од Менхетан е.
     
    На Sparky.99, The Saturdays, Southface и 9 други им се допаѓа ова.
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    11.173
    Пол:
    Женски
    Ако веќе нè читаат, нека прифаќаат и конструктивни критики.
     
    На The Saturdays, spacegirl92, edna_malecka и 4 други им се допаѓа ова.
  17. marionetka_j

    marionetka_j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Се зачленив за да искоментирам после лајвот на Миа, во ред тоа што ако Ви пречат инфлуенсерките не ги следете ама немаше никаква потреба од такви навреди за девојки кои што се 10 години помлади од неа...Миа во последно обожава правдина да вади и да ги штити останатите нејзини колешки.

    Епа извини Миа ама едно е да формираш сопствен бренд и навистина да инвестираш во нештото а друго е да донесиш готови тренерки и да ги продаваш по суми како адидас и најк или пак али експрес накит и да кажуваш дека е сО вИсТиНсКи БиСеРи...не сме ниту наивни ниту глупави.

    А тука гледам дека со право се критикуваат баш таквите инфлуенсерки и нивните „брендови“. Еве за пример Стефанија Насеска девојката е и инфлуенсер и дизајнер (ако не се лажам има и факултет завршено за моден креатор) има колекција и за возрасни и за деца, Теона Манго има свој еко бренд со торби за пазарење, Ана Стојановска си направи жената програма и планер...зошто не се плука по овие? Поради тоа што нема причина, се гледа дека инвестирале и се трудат, многу повеќе од препродавање накит од али експрес со 20 пати поголема цена или лепење на „лого“ на тренерки.

    И научете се инфлуенсерки да прифаќате критика.
     
    На Elence93, Victorian, SexiLy и 27 други им се допаѓа ова.
  18. DevilWearsPrada

    DevilWearsPrada Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Клапата составено од Миа, Ангела, Шијакоска, Ристова, Марис, Ксенија, и останативе, ми се толку заблудени веќе и смешни, значи навистина мислат дека се поим за поддржување на жените и нешто као “female empowerment” и тоа е ок. Но замисли сега колку се ај да не звучам грубо.. но колку се социјално медиски неписмени со тоа што на секоја критика објавуват видеа, сториња, постови, интервјуа, се поддржуваат како светот да е против нив и тие да се последните луѓе на планетава кои се критикувани и не прифатени од секого, ко да се што прават мора да е прифатено без критики и негативни Reviews. Замислете блогерките и инфлуенсери во големите држави дека не реагираат на ова. Можда и нив не им се ок критиките, но нема шанса да ги видите вакви агресивни по сториња затоа што добивале хејт коментари, или критики, или negative reviews. Е затоа сте такви какви што сте. Оти во секој аспект сте светлосни години оддалечени од вистински блогерки и инфлуенсери. Ова мене ми е толку недолично и агресивно. И што? Дека сега се изнаобјавувавте по сториња пред вашите следачи кои 90% да ви ги комбинирам на сите заедно се по 12 години, тоа вам ви е успех? А ви пречи дека ние останатите што не пиеме нафта и ви лепкаме вистини бидејки знаеме и разбираме кога грешите и кога нешто не ви е во ред? Па секако дека ќе коментираме колекции кои немаат блага веза со оригиналност. Нели за еден инфлуенсер а особено “модна блогерка” поентава е да е оригинална, автентична, креативна? Кај е тоа кај тие што извадија колекции? Пак да кажам, кај на Шијакоска копиите од Бершка, Пул & Бер, и Зара? И цените што беа повисоки од тие светски брендови? Или сега кај Ангела, каде се е пиши пропало, видено, не оригинално, цените тотално whatever. Тоа се нарекува критика, или како сакате и како ви одговара. Никој не хејта дека имат колекции, оти нели на светска база извадија па сега ние лечиме комплекси зошто светот ќе купува од нив.. боже господе да ви се смеам на мозокот. И на светска база да извадат колекција, ќе ми биде нај мило! Но секако дека ќе базирам искрено мислење и ќе кажам тоа што мислам. Дека тоа не е хејт, тоа е критика. А најмалце е љубомора. Јас тие девојки сум ги следела уште од старт и сум им била поддршка, и уште сум тоа без оглед што малце се држам на дистанца бидејки периодот едноставно ми се ту мач, и премногу здосадени.
    Ценам тоа што Миа се труди во секоја ситуација да излезе со мислење иако неможам да ја сфатам сериозно бидејки таа веќе подолг период е инфлусенер / блогер, и навистина е катастрофална во тоа, и затоа ми е премногу како attention seeker во секоја ситуација.
    Ја почитувам Миа бидејки е фајтер во животот, и знам дека е добар човек, и знам дека се бори како лавица цел живот, а исто така истото мислење ми е и за останатите девојки, но подзабавете со тоа дека мора да сте агресивни и одвратни кога се соочувате со критики.
     
    На Victorian, IvanaMinaj, sierra и 13 други им се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.691
    Допаѓања:
    24.174
    Пол:
    Женски
    На Мелита сите и се смееја за бутикот со роба од Алиекспрес, а сега сите прават како неа, само малце понашминкано и посуптилно.
    Препродавање на купени производи не е имање на свој бренд. Толку.
     
    На Elence93, Nausicaa, Victorian и 29 други им се допаѓа ова.
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.291
    Пол:
    Женски
    Да имаше казни за такви работи, многу ќе беше добро:D
     
    На Elence93, Southface, poppie и 5 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.