1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инста-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SofiMar_, 29 април 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    6.433
    Пол:
    Женски
    Некогаш не треба да отвараат уста, бидејќи кога ќе слупаат некоја глупост и кога сакаат да се направат интелектуалци, си ја рушат сликата за себе.
    И кога веќе читате научете се да разликувате хејт и критика.
     
    На teddy07, Southface, poppie и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Daniela93

    Daniela93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    763
    Не ја следам, ама ја ислушав вчера Миа за хејтот кон инфлуенсерите. Се согласувам со нејзе за две работи, дека нема потреба да ги следите ако не ви прават кејф и дека не треба да се седи дома, со омраза кон цел свет дека сите нешто прават и живеат, а вие не правите. Сите знаеме ликови ко вторите, кои се стварно токсични донекаде.

    Е сега. Ако они мислат дека сами си ја тераат и организираат работата, дека немаат шеф и дека можат да прават што сакаат, па кој ме следи, ме следи, тоа мислам дека многу им е нереално. Освен брендовите што ги рекламираат, што ко секоја соработка ќе си бараат како ним им одговара, шеф сме им исто и ние. Кога веќе се одлучиле во професија која зависи денес од колку следачи имаш, па дали ќе те ангажираат брендови, малце глупо е да јадеш трици по следачите. Зашто ко јас што не следам веќе никој од нив, секому може да му текне да го отследи. Па ќе си останат со купените следачи, и едни на други ќе си бидат поддршка или ко што кажа Миа, ќе си се следат од култура.

    Јас ги отследив летово откога се опуштија сите за коронава, а во март отекоа со #седидома. Поарно ќути си, не мора да си во тренд да пишуваш хаштази ко сите, кога веќе не го мислиш истото. Или пак не мора да се сликаш дека одиш по кафиња секој ден, кога гледаш дека до пред месец имавме ужасни бројки. Збор немаат кажано од април месец, никоја од нив за корона. Лицемерие вкрај.

    Ангела и фамата за нејзиниот бренд. Јас искрено не знам зашто девојката мисли дека е на левел некој да сака да купува нешто од нејзе. Не гледам што таа толку направила, каков извонреден инфлуенсер е, која појава и дело е, па ајде да си кажеш, од нејзе ќе земам нешто. Дури и Шијакоска мислам дека е пооправдано да тури име на нешто, неголи оваа. А ако може секој да става колекции, значи сите со малце кеш можеме истото да го направиме и да си продаваме. Што не ги прави ништо посебни пак нив.
    А пак кога видов овде дека се од Алиекспрес, уште толку ми е глупо за нејзе.
    За Ангела имав некое мислење дека е средена, елегантна, малце пореална девојка од другиве, али очигледно и таа е некој вид на копија, ко брендот.
     
    На Victorian, sleepingbeauty, Ingvild и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Kimora

    Kimora Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.035
    Пол:
    Женски
    Еве ги истите парчиња.
    image0.jpeg image2.jpeg
    image1.jpeg image0 (1).jpeg
    image1 (2).jpeg image0 (6).jpeg image0 (2).jpeg
    image0 (4).jpeg image1 (3).jpeg
     
    На Elence93, Nausicaa, ElenaOfRivendell и 53 други им се допаѓа ова.
  4. sunshinebabe

    sunshinebabe Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    6.603
    Пол:
    Женски
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Миа ако не читаш “Прибери се”.
     
    На senjorita-v, bicycle, ElenaOfRivendell и 15 други им се допаѓа ова.
  6. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
  7. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    339
  8. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Очигледно Ангела дипломата за е-бизнис ја искористува за благородни цели. :D

    Отсекогаш сум ја сметала Ангела како една од понормалните и поприземните инфлуенсерки кај нас, но за ова нема никакво оправдување. Наместо да срами, преиспита и извини, таа ја споделува Миа на стори како патетичен начин да си ја оправда измамава на себе.

    Во нормална држава веднаш би била canceled.
     
    На Elence93, ElenaOfRivendell, Victorian и 26 други им се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    Каде е Миа за ова сега да коментира пошто ги бранеше своите колешки? Да апсолутно точно е дека не може било кој да прави бренд, се согласувам, ама па и правење бренд со алиекспрес парчиња е пресмешно и тажно.

    Љубоморни сме им биле на нивната работа. А нив пустите 90% од работите ископирано и веќе видено кај странски блогерки пред многу време. Ама океј се труделе.

    Јас сум прва за фалење на наши млади девојки ама стварно да имаат што да понудат. Ова сега за сега што ни се пласира ми е мех. Обични девојчиња што следам имаат покреативни и поестетски содржини.
     
    На senjorita-v, Elence93, Victorian и 15 други им се допаѓа ова.
  10. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.291
    Пол:
    Женски
    Ова треба да се споделува за да не се зезнат "наивни" девојчиња:sweat:
     
    На Victorian, oblace1, темјанушка и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.526
    Допаѓања:
    38.364
    Пол:
    Женски
    Зашо ги следите Миа и сличните ? :D
    Вие ги правите познати, реално без некоја голема причина.

    За некој да биде гледан како влијателна личност во општеството, барем според мене, треба да дејствува на начин на кој ќе предизвика некоја промена, ќе придонесува за некоја кауза, ќе воведува трендови, ќе се издвојува со хуморот, ќе помага со совети за одредени сегменти од секојдневието итн.
    Моментално кај нас инфлуенсер е препродавање од алиекспрес, рекламирање облека(и ова не го сфаќам, зошто да купам нешто од некој што е платен да рече дека производот е супер?) и сликање на газот или прошетката во парк.Нормално, кога такви како Кардашијанс поставиле глобални примери.Не сум љубоморна, жими се, само не сфаќам зошто имаат толку следбеници. :D

    Многу е интересен момент што ако Цуки утре одлучи да го затвори инстаграм, аш од нивната кариера.Тие што имаат талент и вредно работат во нивното поле ќе се истакнат и без социјална мрежа.
     
    Последна измена: 4 февруари 2021
    На azelea, Victorian, Annath и 11 други им се допаѓа ова.
  12. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.602
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    На која работа да бидам љубоморна?
    Тоа што Шијакоска се потрудила готови тренерки да ги однесе на принтање "лого" , или Ангела што се потрудила да ги порача ланчињава од Али?

    Самите да осмислија креации, или накит, па да вложија труд, и да однесоа некаде специјално да се спшијат, или изработат, па ајде да кажеш вложиле и не е во ред да се плука.

    Инаку не постои закон во државава кога се ствара "бренд" кога се изработува "лого" да има некои клаузули? Мене ми е навистина нејасно како оди ова?
    Имаш голем број на следбеници, правиш нов профил на својот "бренд" купуваш веќе готов накит или облека и продаваш 3 пати поскапо, а следбениците како слепи за стап ти порачуваат?

    Еве баш ме интересира тој мозок што им ги плаќа "дизајните" по овие цени.
    Па не сум глупава да не знам сама да си ги порачам од али, или да купам оригинал марка тренерки од спортска продавница.


    Ама пак ќе кажам, ние сме криви што им даваме на значење. Додека има овци ќе има и волна.
     
    На Victorian, sierra, Ingvild и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    916
    Пол:
    Женски
    Божее, можно ли е ова... срам, срам ,а баш планирав да си го купам ланчето Sienna , фала ти што објави , ќе си го купам од али.
     
    На Mariangel, Victorian, SexiLy и 11 други им се допаѓа ова.
  15. Doll000222

    Doll000222 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Би се надоврзала на нешто што кажа Зои тоа е, зошто ги поддржуваме странските блогерки што толку има во нив а нашите не. Епа драга Зои, јас лично ги поддржувам странските блогерки кои се едноставни а сепак софистицирани, кои знаат да носат на себе повеќе бои а сепак да изгледа стилски. За жал тоа на твојот профил не се гледа. Се гледаат само лоши комбинации и лошо искомбинирани бои, па зошто би те поддржала тебе? Јас навистина не знам што убаво ти гледаш во твојот стил на облекување, а верувам многу ќе се согласат со мене. Не е лошо да почнеш да ги поддржуваш и ти странските блогерки, да спазиш како и што комбинираат и што е воедно и тренд а и класика. Ова е мое лично мислење.
     
    На Frestonia и Traveler91 им се допаѓа ова.
  16. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.341
    Допаѓања:
    20.891
    Пол:
    Женски
    Попрво ќе купам албум со слики од неа и вереникот за 500 денари отколку накитот што го препродава за 5 пати повеќе од цената. Ги прави своите следачи глупави и според мене е огромно непочитување. Се надевам што повеќе девојки ќе дознаат за ова и фино лепо ќе си нарачаат од али експрес и ќе го заобиколат мизерниов обид за бренд на Ангела. Срам и брука.
     
    На Nausicaa, Martince1554, ElenaOfRivendell и 31 други им се допаѓа ова.
  17. DevilWearsPrada

    DevilWearsPrada Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Дрскоста на Ангела што ја стави Миа на стори мислејќи дека со нејзиниот клише лајв ќе се спаси од срам...

    Ех инфлуенсерки мои, со овој потег конечно докажавте дека сте Серки и ништо повеќе. А се вреѓате дека сме поддржувале поише странски блогерки него вас. Да беше некоја рандом девојка ќе ја изедевте и малтретирате по сториња дека препродава копии и слично, но за да спасите газ клапата таму што цело време тровате низ Инста стори а се хејтате зад грб, стигнавте до левел на агресивност, себичност, патетичност.

    И сега? Пошо си пишувате Queens, Queens supports Queens, и уште што ли не.. Сношти кралици, денес магарици. Срамота.
     
    На Nausicaa, azelea, ElenaOfRivendell и 36 други им се допаѓа ова.
  18. fateful

    fateful Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Ангела работела цела година на брендот додека била коронaта 2020-читај:цела година чекала да и стигне нарачката од AliExpress
     
    На flawlessss, Rock\m/girl, Elence93 и 64 други им се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.691
    Допаѓања:
    24.174
    Пол:
    Женски
    На инстаграм има мал милион бизниси од рандом луѓе што вака си препродаваат од Алиекспрес и нема ништо лошо во тоа, со таа разлика што никој од нив не тврди дека е нивен производ и не става свој потпис на тие продукти. Само имаат некој вид на онлајн бутик/шоп. Тоа ќе и беше многу попаметен потег.
    Ова е само апла лажење и потценување на интелектот на нивната публика.
    Па уште и позлатени и биле некој кажа.
    (facepalm)
     
    На senjorita-v, Nausicaa, ElenaOfRivendell и 34 други им се допаѓа ова.
  20. fateful

    fateful Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Позлатени со златната фолија што се користи во рестораните за јадење
     
    На Victorian, Konfetka, Frestonia и 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.