1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инста-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SofiMar_, 29 април 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.602
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    Види тој што нема пари на сметка, нема да има ни за од али така?
    Ама тука е вклучен друг фактор- правење идол од Ангела од страна на помалите девојчиња.
    Овдека на форумов читав рекации на девојчиња од 14, 15 години на колекцијата на Шијаковска. Истото е и со Ангела. Ги возвишуваат во облаци, им прават фан страници, се натпреваруваат која попрво ќе добие лајк и шер на инста итн. И нормално дека кога некоја од нив ќе излезе со "бренд" тинејџеркиве ќе се потепаат која попрво ќе го купи. Нив не ги интересира дали мајка им овој месец има попрво да плати сметка или да одвои за нив.
    а
    Повозрасни девојки од 18-20 нагоре, кои знаат за али и ќе порачаат од али, нема да се зезнат.
     
    На Economylover998, FancyCinderellla, темјанушка и 10 други им се допаѓа ова.
  2. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.355
    Пол:
    Женски
    Добро дечки, точно е дека многу луѓе купуваат од други места и ги препродаваат по повисоки цени. Но, во ниту еден случај јас не сум видела некој да зборува за тоа како своја колекција. Туку едноставно, купуваш и продаваш.
    А и на крај краева, се работи за Али експрес, најниско буџетната шопинг страна. Накитот го продава над 1000 денари! За парче што е ништо повеќе од бижутерија кое најверојатно би можело да предизвика алергиска реакција кај оние понежните.
     
    На Maacee, Cherry Pie, oblace1 и 26 други им се допаѓа ова.
  3. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.602
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    Еве точно ова е тоа што буди револт. Ем те прави будала и лаже ем те напаѓа дека си љубоморен и неедуциран- читај глуп, затоа што не може да ти ја продаде измамата.

    Навистина мислев дека е нормална девојка, кога и да сум ја исконтактирала била фина, ќе одговори се прецизно и секогаш воспитано. Не ми се верува дека приватно е сосема друг карактер.
    Или можеби се смета за популарна па се сменила.

    Овака со ова размислување нема да стигне далеку. Многу пофер ќе беше да се извинеше и да ја признаеше грешката. Веќе призна дека производите не се нејзина креација (иако во видето има во тетратка направено "скица" како замислила да изгледа едно од ланчињата, не знам како го објаснува ова????).
     
    На Maacee, sleepingbeauty, pamelche и 5 други им се допаѓа ова.
  4. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.401
    Преувеличувате. Јас не знам кој нормален родител ако нема пари, ќе му даде на своето дете да курца 2000 3000 за обетки. Ама океј...
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    7.510
    Пол:
    Женски
    Ништо друго нема да искоментирам само тоа дека на крај на краева не била толку голема грешката на девојката колку што се дигнала фама?
    Не, а? Која грешка е поголема од тоа да сакаш да печалиш на вака подмолен начин на грбот на сите што те поддржуваат?
     
    На eliesaab, Masnickaaa, Noemi и 5 други им се допаѓа ова.
  6. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    Абе еве пример некоја јутуберка америчка да излезеше со иста палета ко на џефри стар само со друго име (исти бои, иста амбалажа), цел интернет ќе се кренеше на нозе и за два дена ќе беше cancelled. Исто и таа ќе се бранеше можеби дека сенките нејзини се многу подобар квалитет па затоа поскапи и дека ова е нејзин бренд и дека работела со години на палетава. Ама фактот дека изгледот е потполно ист со друга палета укажува дека се е украдено и одма се дискфалификува.
    Е сега што е разликата измеѓу бренд и обична инстаграм продавница?
    Обична инстаграм продавница може слободно да си превзема слики од интернет и да си ги продава, може да си нарачува накит од али експрес и да го препордава, може да си зема роба од турска и да си ја препродава - во смисла да прави ПОРАЧКИ како Ангела со накитов.
    Од друга страна, ако си бренд и ако сакаш да ставаш слики на продукт мора да земаш stock photos, ако изработуваш лого мора да платиш фонт, ако издаваш некаков производ мора да вработиш графички дизајнер за дизајнот - значи должноста на бренд е да КРЕИРА нешто од ништо без превземување на никакви дизајни и др.
     
    На Victorian, *Amethyst*, ikivikica и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Мене ми е скроз океј да отвориш профил на инста и да продаваш накит од алиекспрес ама да биде како онлајн продавница не бренд.Секој ден ме заследуваат вакви профили. Реално секој набавува од негде и продава. Ама да се фалиш со нешто шкарт и да се брукаш вака...
     
    На Maacee, Кена Рис, Victorian и 25 други им се допаѓа ова.
  8. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.137
    Допаѓања:
    3.612
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Што се сум пропуштила?!
    Не ја следам Ангела ама после ова сигурно многу ќе ја отследат, или од сожалување ќе продолжат да ја следат.
    Кој срам човече. Ретко напаѓам некој ама оваа многу глупава испадна, стварно не знам што си има мислено. А сите што ја поддржуваат и на себе лошо си прават. После ова само уште повеќе ќе се исмејуваат блогерките/инфлуенсери и ќе им падне рејтингот на професијата.
     
    На FancyCinderellla, christinnn, sunshinebabe и 4 други им се допаѓа ова.
  10. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека Борис ќе направи видео за Ангела? Ситуацијава има огромен потенцијал за смешна пародија. Или почнал да се плаши да исмејува инфлуенсерки, да не го кара девојка му? :D
     
    На Southface, Victorian, FancyCinderellla и 19 други им се допаѓа ова.
  11. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Од кога е во врска со таа, ептен се смени, не ги чепка инфлуенсеркиве. :D
     
    На Southface, Konfetka, sunshinebabe и 6 други им се допаѓа ова.
  12. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека тоа му беше 90% од содржината, мислам дека треба да очекуваме rebranding во блиска иднина. :D
     
    На Southface и tinka-mace им се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Која му е девојка?
     
    На Southface му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AriLangdon

    AriLangdon Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2020
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    1.431
    Пол:
    Женски
    Ангела - ужас. На време сум ја отследила уште пред многу месеци, почна досадна да ми е а сега гледам решила и бизнис да прави, да зема пари од малолетни девојки што ја следат и сакаат, каква само идеја добила, немам коментар. Ужас, срам огромен. И после тие се нарекуваат инфлуенсерки или блогерки. Ех да има закон кај нас, одма казна. Ова е измама, јавна и тоа, се нарекува бренд.
    Затоа пак ке речам кај нас нема успешна блогерка, сите само копираат туѓи идеји, не се воопшто оригинални, а веќе ете почнаа и со накит од али да заработуваат. Дно. Нула креативност, кој стигнал станал блогер кај нас. А профили со навистина убави фотографии и содржина што стварно инспирира остануваат незабележани.
    Се надевам ќе се освестат сите што ја следат, а и сите други реално same sh*t се.
     
    На Victorian, FancyCinderellla, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  15. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    Антонија Локвенец.
     
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела. Баш убаво. :inlove:
     
  17. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.355
    Пол:
    Женски
    Од каде ова?
    Малце контрадикторно од негова страна, со оглед на тоа што профилот му се заснова на ругање инфлуенсерки, а тој дејта една таква.
     
    На Nigredo Odor, Southface, Emilija97mk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.901
    Пол:
    Женски
    На форумов дознав хаха, ни јас не знаев дека се заедно. Само Борис го следам, но навистина е очигледно откако го разгледав профилот на Антонија.

    Инаку во право си, Борис испадна огромен хипокрит. Освен ако не му била тоа стратегија да привлече внимание на некоја инфлуенсерка. :D
     
    На Southface, sunshinebabe, Emilija97mk и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    916
    Пол:
    Женски
    Она наплаќа за тоа што ќе го добиеш за 2 дена , а не за 1 месец :D
     
  20. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Марија Лозаноска има убав накит. Се е рачна изработка и мислам дека може да си го нарече бренд она што го прави зашто од идеја до производ е нејзино. Ама нема толку следачи како погоре наведениве кои ете на таков начин решиле да работат(со копирање и измама).
     
    На Victorian, spacegirl92, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.