1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инста-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од SofiMar_, 29 април 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Ако ти го земе дечкото онаа значи нема вкус он.
    Мене ми е грда, одвратна немам ништо против покажување тело ако вежбаш и си згодна оваа не е ич.
    Тие другите што ги рекламира она девојчињата на стори се позгодни, иако сите во ист кош би ги ставила.
     
  2. AleksandarMaxи92

    AleksandarMaxи92 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Девојки од Македонија кои си се во филм дека се разбират во мода ( само 2 има салам ко што треба ) и работа треба да им биде да поставуваат нешто од најновите моди или тоа што тренда во модата, или нешто што секоја би го носела без оглед на тоа дали е скапо или евтино. За жал 98% од нашите Инста блогерки незнаат ни самите што носат

    Леле луѓе хипотетички кажано хахах ипак фала што се трудите да ме убедите дека нема да му се случи нешто на дечкото хахах стварно сте сите Cute :D
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2020
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    Ќе пробам да ти одговорам.Ова е прилично ново нешто.Инстаграмер е некој кој објавува на инстаграм, а блогер е некој кој има блог на одредена тема и пишува статии.Пример Биодевојка.Биодевојка има блог за козметика и е ориентирана кон природната козметика.Споделува рецепти за правење на креми но и рецензии на одредени козметички производи кои се веќе на пазарот(пример производите на Конопка).Биодевојка има сега и инстаграм профил но има и блог.Сега има личности на инстаграм кои се сметаат за инста блогери а немаат блог. Тоа се личности кои имаат профил на инстаграм кои имаат поле на интерес пример козметка, mace up, мода, патувања, studygram итн.И привлекуваат публика која ги има истите интереси.Оние кои што имаат многу следбеници можат и да заработат од тоа пр. ако некоја е блогерка за мода добива модни парчиња бесплатно и одредена сума на пари, мајките добиваат производи за деца плус пари,оние кои ставаат постови поврзани со учење добиваат пример маркери,специјални пенкала итн. и на сите овие им е спонзориран пост на инстаграм или некое видео ,фирмите се рекламираат преку инстаблогерите
    Секоја од овие блогерки си има своја публика, која ги интересира тоа што има таа личност да каже.И тие имаат влијание врз таа публика и може да те натераат да купиш нешто само затоа што тие го користат тоа.


    За жал кај нас и покрај успесите што ги имаат девојките тука во темата се доста навредувани и не е тоа конструктивна критика туку баш навреда.И не можам да разберам зошто следат личност која што воопшто не им се допаѓа и потоа пишуваат навреди за неа на форумот.Едноставно е ако некој ти се допаѓа го следиш ако не го отследуваш и толку.
    Не може една личност да им се допаѓа на сите тоа е факт.Затоа треба да си ги следите тие со кои имате исто поле на интерес.Дали ќе биде тоа некоја од мк или од соседството или од светската сцена тоа си е ваш избор.
     
    На Mariangel, Maro87, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Значи постираат фотографии од она што го промовираат?
    Не е класично блогирање со текстови. Така?
     
  5. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Затоа јас ниедна не следам, освен една за шминкање што е Сара мислам се вика. Инаку си имам мал круг на пријатели кои ги знам, и претежно повеќето за животни си следам. Тоа ме интересира, а и јас често си објавувам од животни кај мене.
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    Постираат фотографии од секојдневието, немаат само спонзорирани постови.Под спонзориран пост има и така подолг текст ама далеку се од текстовите на блоговите.А на другите слики обично имаат по некоја инспиративна мисла и многу хаштагови.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Фала ти за објаснувањето.

    А од македонскиве, освен мода и 'здрав живот', кои други теми ги обработуваат?
     
    На Believe.in му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AleksandarMaxи92

    AleksandarMaxи92 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Еве една интересна сугестија за тие што ги пратиме нашите блогерки.
    Ќе ги ставам најдобрите во а Македонија па рангирајте ги од 1 до 9 па ако сакате и со кратко мислење за сите.

    • Александра Шијакоска
    • Ксенија Деспотовска
    • Ангела Горгиева
    • Елена Грнчарова
    • Стајлиш Маринела
    • Ана Ристова
    • Теона Манго
    • Александра Трпеска
    • Никица Ацева

    Овие се 9 кои стварно бар се занимават со тоа и се трудам Макар и да не се ништо посебно, битно овие 9 се најдобро моментално овде. Да ги базирате по основ на мода не по следачи, фанови и глупости. Само мода.
     
  9. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    1. Елена Грнчарова
    2. Ангела Георгиева
    3. Теона Манго
    Теона има многу убави парчиња, Ангела не толку ама убави комбинации прави пак, тука негде ми се двете.
    Останатите ми се сите од ист калибар ама вака одприлика:
    4. Маринела ( бтв, што е со јазикот на сите тикток видеа? :?: )
    5. Шијакоска
    6.Трпеска
    7.Ксенија
    8. Никица Ацева ( прв пат ја гледам сега )
    9. Ана Ристова
     
    На Believe.in и AleksandarMaxи92 им се допаѓа ова.
  10. AleksandarMaxи92

    AleksandarMaxи92 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Ако би рангирала 100% исто би изгледало хахаха
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Мене сите ми се исти.
     
  12. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Елена, Маринела и Никица не ги знам, а Теона ја немам многу гледано не сум ни ја следела, така да за останатите:
    1. Ангела Георгиева
    .. многу празни места после нејзе, неспоредливи се другите со неа.. за мене е врв во се, прекрасна

    2.Александра Трпеска
    Не ми се свиѓа баш, нормално не ја знам ама по тие стори многу ми се лигави, ама штом кажа да оценуваме само за мода ќе ја ставам втора, чисто бидејќи ми се допаѓа нејзиниот стил и тоа што знае што сака и е кул
    3.Шијакоска
    Повеќе комбинации не ми се свиѓаат, но има и некои интересни.. има испади ПРЕмногу на стори ама во глобала ми изгледа фина девојка
    4.Ана Ристова
    Немам некое посебно мислење, океј е онака ама даааалеку и далеку од како треба една блогерка да се однесува.. сликите ич не ми се свиѓаат пренападни со ефекти
    5. Ксенија
    Катастрофа. Во се што работи. Ништо не ми се свиѓа ама ни малце, ужас најголем.
    Но, приватно девојката е доста мила и фина :) А и се гледа пример ја бива и за уредување и дизајн, мислам и тоа има завршено.. можеби со тоа повеќе треба да се бави(facepalm)
     
    На ohlalalala и Believe.in им се допаѓа ова.
  13. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Освен мода и здрав живот има и блогери за убавина (пр. @sara.roxanne @magnolia.glamour)
    Травел и животен стил (пр. @sandra_kirkov @whisper.ves )
    детски профили (@sparklydaughter )
    ентериери (@elena.alac )
    Готвење ( @natalicooking )
    Овие ги следам а има и други, се надевам точно ги напишав.
     
    На h.ope, Gabrielle..., joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Значи никој не обработува психологија, социологија, историја, наука...?
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    1. Елена Грнчарова
    2. Никица
    3. Ангела
    4. Маринела
    5. Ана
    6. Александра Т
    7. Ксенија
    8. Александра Ш.
    9. Теона (не ми е баш фешн блогер)
     
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    @moj_psiholog за психологија, за другиве теми не ми текнува никој во моментов, ама можно е да има. Инстаграм не е баш соодветна платформа за ова што наброја, иако има доста странски кул акаунти.
     
  17. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    За мене само се прчат и се досадни. Ништо убаво не гледам од тоа. Јас си следам за животни, затоа што тоа изучувам, тоа чувам и ме интересира. А ваквите девојки кои мислат дека се модели а се само на Инстаграм и мислат дека се познати, а се смешни ДА. Исто и за мажите и нив ги има такви. Може само нешто за шминка да следам, или природна козметика која не се тестира на животни.
    А за ова што бараш, не сум сретнала..
     
    На ohlalalala му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Има еден профил ама е повеќе за деца @oursensoryfamily
    Едната ќерка има потешкотии во развој, па мајката го пренесува своето искуство.

    Други конкретно на тие теми не сум сретнала. Еве на пример @whisper.ves споделува добри информации во добар дел од објавите како туристички водич и кога патува, тоа ми е најблиску до историја.
    Други конкретно на тие теми не сум сретнала
     
    На h.ope му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AleksandarMaxи92

    AleksandarMaxи92 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Ако го мислиш сето тоа и ако ти се досадни и не ги следиш, што бараш на темава?
     
    На Believe.in му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум ни коментирала тука, само одговорив конкректно сега на ова. Ако имаш приметено. А патем само за блогерки се зборува, па и има со животни профили што рекламираат.
    Не знаев дека ќе се навредеш, може си една од нив....СОРИИИ :lol:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.