1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интегрални грисини и смоки во диетите

Дискусија во 'Диети' започната од kukli4ka-1, 30 март 2010.

  1. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    И јас исто стоби флипс ги јадам , не сум чула дека се слабее со нив . Завчера ми се јадеа ама немав а ме мрзеше да одам до продавница и вечерта ги сонував :D
     
  2. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    Интегрални грисини

    здраво девојки,имам едно прашање односно не јас лично туку моја пријателка.Сака да знае дали може да си јаде интегрални грисини за време на диети?Дали го нарушуваат редот на диетата,и дали воопшто може да се здебели од нив?
    П.С.Прашува за оние интегрални грисини кои можеме да ги најдеме во секој маркет/продавница,кои имаат додаток од сусам или ким(не се некои од програмата на виталиа или сл)
    Тенкс однапред :*
     
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Интегрални грисини

    Мислам дека можат слободно, на пример во УН диетата ако е :) да, нема проблем во денот за јаглехидрати, тогаш намалуваш од оброците, т.е количината што ја внесуваш. Сепак, зависи што диета е. И секако се во ограничени количини е во ред. За други диети и не знам. Нека гледа маснотии, калории, такви работи на пакетчињата и се што е со помалку нека купува, без додатоци мислам дека е подобро, или што знам секако таа ќе си види на пакетчето разлика во енергетска вредност и маснотии.
    Според мене дури и да не си на некоја диета, а сакаш да ослабиш така што ќе ги намалиш порциите и воопшто калориите, внесот на маснотии е ок да јадеш интегрални грисини, дури и бејкролс, но сите тие имаат висока калориска вредност, пак подобро е нешто поздраво да избере него тоа. :) но знам како е кога ти се грицка нешто ццц ;) Јас на пример нив не можам многу да ги јадам. Од само неколку чувствувам дека ми се дуе стомакот и ми е тешко. Исто и со бејкролсот, но јадам чат-пат, подобро него чипс секако, макар што и не е најсреќно решение за грицки :)
     
  4. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Интегрални грисини

    Јас ги јадам оние од Камко интегралните грисини и ми се многу заразни, а и заситуваат. Порано кога одев на фитнес, инструкторката ни ги препорачуваше тие, а исто така и грицките од ориз. До душа мене интегралниве некако мрснички ми делуваат, ама мислам дека се дозволени за време на диети. На крај краева, доста заситуваат па не мора да изедеш цело пакетче ако си гладна. Јас скоро секој ден си поткаснувам од нив, особено ако ми се пријаде навечер, па ќе си земам неколку стапчиња. :)
     
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Интегрални грисини

    Е и мене тоа ми е проблем, што се мрсни, јас место тоа повеќе јадам соленки кога имам потреба од нешто такво, обични, помалку мрсни се, помалку калорични и не ти е тешко, пак и со кисело млеко или јогурт ги јадам :) ццц убаво е ммм убаво да ццц еден оброк покриен бе. цц
     
  6. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    Интегрални грисини

    мислам дека ја држи некоја диета во циклус од 20 дена со едноврсна исхрана во текот на денот ама си поткаснувала и од овие интегралниве :lol: како и да е,можам да ја разберам оддеднаш ставена на диета,па и се јаде,а вика дека овие баш ја заситувале и повеќе од 2 оброци во денот немала потреба во комбинација со нив ;)
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Интегрални грисини

    Kалорични се :worried: Aма по малце ако се јаде нема проблем, поготово за тие што вежбаат
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Смоки

    Смоки не јадев многу и како помала,многу солени ми беа.Што велите за слабеењето стрина ми за појадок,ручек вечера јадеше и ослабна :o Ама јас тоа не го можам само едно исто да јадам :puke:
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Смоки

    Абе нели темата е во диети и најверојатно би требало да се коментира за калоричноста на смоките, за нивното влијани врз тежината, за можеби некаква ,,диета со смоки,, :^) Ако вака општо коментираме за тоа колку јадеме смоки,кои смоки најмногу ги јадеме, тогаш нека се префрли темата во Храна и пијалоци!

    Инаку ги јадам доста, да не рачам секојдневно! Иако повеќе сакам чипс сепак не можам да одолеам и на смоките! Сигурно ако се јадат во големи количини дека ќе влијаат врз тежината, но ако се јадат за да заменат некој оброк (пример кај мене најчесто заменуваат вечера) тогаш не би требало да имаат влијание врз вишокот кг! Туку напротив,можеби кога заменуваат вечера би требало да се и полезни кога е во прашање тежината! Сепак немам многу искуства со диети,затоа нека споделат искуство поискусните!
     
  10. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Смоки

    Смоките во глобала не се мноу калорични ако ги јадеш во умерена количина,но ако јадеш цело фамилијарно пакетче и секој ден ее тогаш дури е претерано,како мајками за да се здебели секој ден јадеше по едно фамилијарно пакетче и некогаш + јогурт.
    Така да ако сакате можете да ги јадете во мали количини и не секој ден пример ако јадеш денес утре нема да јадеш и другиден па потоа другиот ден пак јади и мислам дека нема да има никаков проблем,а за чипсовите не ни помислувајте да ги јадете не само поради тоа што се многу поштетни и влиаат врз создавање на целулит така да ваш е по кој пат ќе одите :)
     
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Смоки

    Најчесто по дома јадам смоки, на брат ми малиот секогаш му земам. :$
    И да дебелеат, тоа е во моја полза, сакам да се здебелам малце. :!:
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сакав да пишам во морална поддршка, ама си имало посебно тема.
    Си јадам интегрални грисини без разлика колку калории имаат место чипс и такви грицки.
    Е сега прашањево ми е , како ќе знам колку калории имаат кога не знам точна количина колку сум изела?, моментално имам од камко интегрални грисини со кикиртики, пакување од 0.5 кг, не пишува на него колку калории содржи на пола кило.
    Секако дека не е можно ова пакетче да го изеам цело во еден ден, ама ете на пример 5 пати во денот да земеш по пола рака, кај ќе знаеш колку калории си внел ?
     
  13. 4ever

    4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    и јас од нив си поткаснувам ама не се многу калорични затоа што нонстоп си јадев од нив и пак ослабнав 8кила за еден месец
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Monickaa

    Monickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    а бискотите дебелеат ли
     
  15. gaga.rocks

    gaga.rocks Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    35
    6 бискоти = 160 калории. Размисли ;)
     
  16. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Во книгата на силуете една од најстрого забранетите храни додека сте на диета, заедно со сладоледот е и бисквитите. Ова ми светна сега кога видов дека прашувате за калории. Како и зошто појма немам, ама ете да си кажам да не ве носам на душа. :lol:
     
  17. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Девојки ако сакате кажете ми ја таа диета со смоки и јогурт? :)
    би сакала да ја пробам.