1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интелигенцијата на кучињата и мачките

Дискусија во 'Дом' започната од buba4e89, 26 декември 2017.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  На форумов има доста љубители кои имаат мачки и кучиња.
  Да резумираме за што поточно е темата.
  Секое животно се разликува само по себе а најмногу во интелегенцијата.
  Кучињата можат да научат брзо да се приспособат во нечиј дом и правила, можат да се дресираат и кај нив е позната изреката "се за храна".
  Ако на кучето му речете да направи нешто отпрво нема да го стори тоа.
  Исто е и со навиките за извршување нужда.
  Кучето е создадено за пријателство и љубов, но и да биде дресирано. Познати како најигривото четириножно суштество се поставува прашањето колку е интелегентно кучето и колку може да ги препознае знаците кои доведуваат до храна?

  Што се однесува до мачките тие не биле создадени за дресура,тие се родени мрзливи. Поголемиот дел од денот го преспиваат,а поголемиот се грижат за нередот во куќата. Но дали мачката е интелегентна?

  Што мислите која интелегенција повеќе победува на кучето или мачката?
   
  На kikkki, "Zoki" и theowndemon им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.460
  Допаѓања:
  154.985
  Пол:
  Женски
  Кучињата се почесто дресирани, па можат да научат поќе работи. Јас, чувам мачки, и гледам дека сите се различни. Има мачки кои ми се поглупи, подобри, мили, а други пак агресивни, лути. Адолф ми е агресивна ама е доста интелигентна. Тоа го забележувам зошто умее да разнесува работи, кога ќе ми падни нешто ми е како куче да ми го донеси иако јас не го барам тоа од неа (најчесто кога собирам алишта надвор, и ако ми падни штипка пример), свесна е дека ако јас сум под скалата, а таа е горе дека ако се пушти ќе ме изгреби (се случи кога сакав да ја спасам ... од дрво ... да, поинтелегентна е од мене) - зошто внимава и кога сум во опасност да ме изгреби е внимателна. Исто така имам мака зошто успева да ја отвори вратата сама и тоа со правец кој се отвора накај неа, и е скоро невозможно да ја излажам за било што. На моменти се чувсутвам како да имам дресирано куче, а не мачка.
  Мислам дека дури и интелегенцијата кај животните е индивидуална. Сум имала и кучиња, и мачки и зајци и ете риби во животот. Сум имала куче кое да, го обожував ама глупо беше. Абе ни се дресираше, ни знаеше нешто да напрај. Ама срце, предобро беше. А следното куче кое го имав беше сечи- печи. Исто како Адолф, не можеше да го залажиш, се брзо сфаќаше. Додуша беше расно, од раса која е познава за својата интелигенција и разликата према претходното куче беше навистина огромна. Мачките, барем колку што знам, не ми се расни, па можам да кажам дека Адолф ми е навистина интелегентна, сфаќа, и е способна да прави многу работи, за разлика од другите мачки кои се баш мачки, мрзливи, се залажуваат за се и не се истакнуваат на поинаков начин од оваа мачка.
   
  На PaLaVa, blonde_supergirl, MagsDestiny и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.589
  Допаѓања:
  52.229
  Пол:
  Женски
  Мислам дека и мачките можат да бидат доста интелегентни. Нормално кучињата многу полесно се дресираат бидејќи тоа им е во крвта. Повеќето мачки се мрзливи но со труд стварно можат да научат некои кучешки трикови како ова маче на видеото. Јас имам и куче и маче но не ги дресирам да знаат посебни трикови, како прво не знам како оди тоа. Но и мачките и кучињата се доста интелегенти животни.

   
  На Queen of Cats и buba4e89 им се допаѓа ова.
 4. filip4

  filip4 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  3.672
  Пол:
  Машки
  Kako i da e machka e mn glupavo zhivotno i prokleto :!:
  Taka da ne gledam nikakva prichina da bide intelegentno.
  Kuche e kako shto se kazhuva sekogash,prijatel na chovekot.
   
 5. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.352
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека нема споредба меѓу интелигенција од различни видови. Секоја единка си има специфична. Може на пример да се споредува интелигенција од куче до куче или од мачка до мачка.
   
  Последна измена: 27 декември 2017
  На PaLaVa, blonde_supergirl, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.589
  Допаѓања:
  52.229
  Пол:
  Женски
  Мачките глупави и проклети? (facepalm) Колку мачки сум имала и ниедна не била глупава и проклета. Тие се доста интелегентни и знаат љубовта да ја искажуваат на нивни поинаков начин. :)
   
  На PaLaVa, christinnn, MagsDestiny и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Мариаа.

  Мариаа. Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  3.132
  Допаѓања:
  23.496
  Пол:
  Женски
  Кучињата се повеќе интелегенти од мачките. Но,тоа не значи дека мачките немаат други предности, како на пример дупло подобар вид од кучињата навечер и се многу по снаодливи, како и ред други работи. Но, според многу истражувања 1:0 за кучињата,for now :)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sagittarius989

  sagittarius989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Машки
  Имам куче (раса), го чувам 7 години, последниве две години често сум отсутен од дома, ме нема со недели, месеци, кога ќе си појдам дома знаете ли кучето дека плаче цело време и несака да се одели одмене, има и еден мачор кој го чува мајками (раса) не сум му многу омилен дека често го карам, но строго под принципи е животинчево, знае каде точно оди да ѓубри (тоа го прави само на едно место), знае од што треба да пие вода, од што да јаде, често се со кучето заедно но никогаш не чепка од храната на кучето. Јас од тие животни (маче и куче) кои ги имам дова сум заклучил дека тие се многу попаметни и попринципиелни од луѓето и никогаш без причина не би те нападнале и повредиле, и греота е она што се трујат животните, си треба друга одлука и нега за нив, ако така ајде и лугето да ги труиме, многу пораат ќе е државата :D
   
  На PaLaVa, TheGirl23, MagsDestiny и 3 други им се допаѓа ова.
 9. filip4

  filip4 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  3.672
  Пол:
  Машки
  Kuche da,a machka ne :)
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  2.312
  Пол:
  Женски
  Мачките би ги карактеризирала како ладни и користољубиви, не секогаш, of course,:D во поголемиот дел од денот се мили и друштвени. Ама... ПРОКЛЕТИ, ПРОКЛЕТИ, ПРОКЛЕТИ?! :| :| :|
   
  На PaLaVa, Arthur и PogbaPol им се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  Кучињата не разликуваат црно и бело.
  Кучињата би направиле се за храна,а мачките за што?
  @filip4 те молам без навреди, барем во темава не се карајте. Дискутирајте смирено и изнесете зошто сметате дека е така тоа што го мислите.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.956
 13. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.460
  Допаѓања:
  154.985
  Пол:
  Женски
  Адолф ми е подобар пријател од било кое друго животно, а имам и сум имала многу.
  Секогаш кога ми треба е тука, кога имам болка ме гушка, кога собирам алишта надвор ми ги носи паднатите штипки, кога се обидував да ја спасам од дрво неќеше да оди по гредата зошто не беше стабилна и се резултираше со јас да бидам изгребена. Исто така кога каснам ме собира од по пат и ме враќа дома, и не, најадена е ама дур не дојдам дома не ме остава да се свртам во друг правец. И имаме некоја невербална комуникација која си ја разбираме само јас и таа, па кога сакам да ја тормозам, само ѝ кажувам знак и сама иди. И кога таа сака ми дава до знаење. Сериозно кога пишувам се осеќам како за куче да пишам. :rofl: А и да, во три години чинам се, ме има изгребено еднаш. Дури еднаш. И тоа ја присилив. :wasntme:
  Да, агресивна е, лоша е дури со други, ама за мене не е проклета, ни лоша, а најмалку глупава. Ете ќе зборам за Позест, тој значи ми оди на нерва. Поглуп мачор сум немала. Ни јади, ни знај да се грижи за себе, ни ме остава јас да се грижам за него, а има проблеми. Морам јас да бркам мачори кои идат да го тепаат зошто сам - не знај.
  А и другите мачки кои ги чувам не ме гребат. Едино малечките кога се раѓаат и кога ги тормозам.

  Убаво рече членка погоре. Интелегенција не можи да се гледа меѓу два различни видови.
   
  На MagsDestiny, Queen of Cats и Matotheja им се допаѓа ова.
 14. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
 15. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Чек, чек, дали ја дефинираме послушноста на животното како интелигенција? Ако е така, за темава треба друг наслов.
   
  На PaLaVa и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 16. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.432
  Допаѓања:
  32.646
  Ние мачките сме поинтелегентни од кучињата...

  Не зависиме од никој, се можеме сами и не ни зависи среќата од тоа некој да не поседува.

  И наравно, имаме елеганција во ход, и знаеме коа да гребеме, а коа да предеме, if you know what I mean... :devil:
   
  На Yowannty, ToksycznaReakcja, Zivyle и 9 други им се допаѓа ова.
 17. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  9.127
  Пол:
  Машки
  А ние кучињата само трчаме по мачките,и никако да ги фатиме а и кога ќе ги фатиме тешко нас.
  Дај бе одете на педикир:rofl::rofl:
   
  На Arthur, buba4e89, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.352
  Пол:
  Женски
  И врескаме гласно у февруар.
   
  Последна измена: 31 декември 2017
  На Zivyle, crimson, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  Не.
  Да ја дефинираш интелегенцијата кај животно. По што најмногу е интелегентен.
  Послушноста спаѓа во тој вид, посочи како би докажала дека твоето миленче е интелегентно.
   
 20. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Не дечко, човекот е многу глупаво, проклето и ретко интелегентно животно.

  Јас на пример во следен живот би сакала да сум мачка пошто се срамам од мојава раса гледајќи како размислуваат повеќето луѓе на денешницава.
   
  На Amellie13, MagsDestiny, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.