1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интернет измами

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од lili.g, 15 април 2015.

  1. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Zdravo,szláv da ve prasam,dali ste imale nekoi ponudi za eftini krediti za koi vi baraat prethodno da izvrsite odredena uplata? Se pretstavuvaat kako Hristijanska organizacija.
     
  2. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja imala vakvo iskustvo?
     
    На Change. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Жено, логика?
    Па уште и христијански?
    Ваљда уредени се со некои библиски начела.
    Ако се христијански и како што треба неповратно ќе ти ги дадат.

    Не бе... не. Убави убедувања си имав за луѓето, религијата, ритуалите, турбофолкот, литературата... ама ме омекшавте тука, ај, шири го погледот, чунки различни. Ама више... не!
     
    На Alisa22 и senza.parole им се допаѓа ова.
  4. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Abe zivi prevari se toa.definitivno.toa bile nigerijski izmamnici.se rascepkav po internet.
     
  5. Nina+O

    Nina+O Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Девојки пазете доколку добиете маил на gmail и во пораки на youtube дека дечките од Youtube каналот имаат изненадување за вас (го отварате линкот и поклонуваат Iphone 7 затоа што сте претплатен на нивниот канал).

    Никако не внесувајте податоци ваши ниту пак да ги напишете во информации и потоа да ги избришете.

    видео линк од скамот како изгледа:
     
  6. Vraloma

    Vraloma Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    Наводно женски личности се спријателуваат на социјални мрежи и се рекламираат
    како разголени за да потоа бараат да им се разголи и соговорникот, тоа го снимат
    и бараат пари за да не ја шират снимката.
    Ова ми го прати мој роднина. Слики од екран за разговорот.

    Моментот кога се кажува дека нема пари се прекинува контактот и профилот
    исчезнува.

    Можно е самите социјални мрежи да ги ловат корисниците и да ги даваат
    податоците на измамниците, околу тоа кој би бил погодна жртва.
     

    Прикачени фајлови:

  7. Assertivegirl

    Assertivegirl Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Сакам да ве предупредам за најнова интернет измама што масовно се шири кај нас. Дечкото се претставува како дел од нова маркетинг агенција што нуди обуки онлајн и праќаат информативен вебинар во кој се бара од вас да платите 10 евра за да може до крај да ја следите цела серија на часови. Наводно после тоа ќе почнете со заработка ама секако се е измислено. Значи ако некој ви се претстави дека е во БОБА МАРКЕТИНГ ОД ХРВАТСКА веднаш пријавете или блокирајте го. Поздрав и не наседнувајте има премногу измамници по нетов.
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    1.941
    Пол:
    Машки
    Пријави во полиција ако си оштетена, сепак пример 1000 души да измами по 10 евра тоа е голема сума, можеби затоа што се работи за мал износ од полиција нема да се занимаваат поединечно за секој случај, ама ако биде масовно пријавуван тогаш ќе истражат.
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Пред некое време еден познаник ме напна да се регистрирам за вебинар со ова за маркетинг, на хрватски беше. Ама тоа беше бесплатно, па после ако сакаш да следиш се плаќало. Од култура го проследив само првиот вебинар и ми стана јасно за што се работи. Може и не е измама од типот дека се лажни, не знам, ама дефинитивно е пирамидална шема и јасно ми е како функционира тоа.
     
  10. Bonitaa

    Bonitaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, незнам дали ова прашање е за тука,но ајде вака. Пред некој ден на јутјуб ми се појави пост за предвидување на иднината. (знам дека грешката е огромна од моја страна?) И ете јас нзм зошто ама пишав као демек ми вика ај слика, датуми и прашање прати ми. Јас глупава и пишувам кога ќе се оствариме како родители и што мисли нековата фамилија за нас. И ми пишува заклучен ти е стомакот да немате деца, некој од страната на сопругот. Јас се здрвив и и пишуваме заедно со мажот ми као демек и сеа што, таа ни вика требачистење и глупости изнакажа сето ќе ве кошта околу 450 евра. Мене јасно ми беше дека станува збор за превара. Затоа што јас што и го поставив прашањето таа само го искористи во негативна смисла, барем такво е моето мислење. Меѓутоа иако знам дека 99% сето тоа е интернет превара (станува збор за србинка) остави во мене некој црв да ме јаде, дали е можно, што ако е така, иако мислам дрка не е возможно тоа. Е сега само без осудување на мојот погрешен чекор ќе ве молам за совет, мислење и дали некој друг од вас се има соочено со некоја ваква ситуација. Позз
     
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    52.098
    Пол:
    Женски
    Ne veruvaj vo takvı glupostı, toa se ızmamı za parı samo;)
     
    На minne992, Aнонимус_, sunshinebabe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Bonitaa

    Bonitaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Иако ми е тоа јасно, но кога ми го пиша тоа јас останав буквално во шок, а и сеуште мисливе од време на време ми летаат таму. И сега само ми остави црв сомнеж во мене....
     
  13. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.602
    Допаѓања:
    2.702
    Пол:
    Женски
    Пробај со други податоци постави го истото или слично прашање, да видиш тогаш што ќе одговори.
    И не се секирај, да знаеше нел
    Кој така да ја гледа иднината.. Ехее...
    Сѐ е тоа лага за пари да извлечат
     
  14. Bonitaa

    Bonitaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Пишав и истата порака ми ја пиша.... Каде замина светов се се врти околу лаги, измами, пари и се разбира не толку многу добри луѓе. Страшно
     
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Ми стигна смс инфо на мобилен со текст "погрешна адреса, артиклите ќе бидат вратени" и во продолжение некој италијански сајт. На порака не може да се одговори. Инаку, на интернет никогаш ништо не сум порачала. Искуство? Сега ми стигна дека е откриена спам порака.
     
  16. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    8.292
    Пол:
    Женски
    Измама е секако, избриши ја пораката и блокирај го бројот. Вакви еден куп има и на мејл, и на социјални мрежи и секаде.
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Ja снема пораката. Секако стигна смс за заштита од спам. Абе глупости, од македонски граѓани се обидуваат да украдат податоци, како да сме пребогати.
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Isto
    IMG_7600.png
    ama sfativ deka e scam
    Plus +39 e poziven za Italija
    Scam tezok
     
  19. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    8.292
    Пол:
    Женски
    Ама да не забораваме дека има постари и неедуцирани луѓе кои ќе наседнат и после тешко нив ќе биде.
     
    На Tanjamm и Feminka22 им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Слична порака ми пратија. Ама не ми бараше ажурирање на податоци. Можат да фатат на препад некој што често пазари на интернет и не внимава каде што нарачал.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.