1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интернет измамници

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Blabla16, 21 јули 2011.

  1. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Пред 1 месец со дугарка ми се досадувавме на интенет, и го отворив мирцот бидејќи сакав да ми помине времето... Ми пиша еден тип... Разменувавме идеи, мислења.. За почеток ми излгедаше скроз ок. Меѓутоа тој беше толку упорен што успеја да ми го дознае бројот. Од тогаш немам мир од него. Како поминуваше времето тој си го покажа своето право лице, јас сватив дека ме лаже за годините и за многу други работи. Постојано ми врти, ми вели "моја си" , "те сакам" , а очи ми нема видено :D Постојано му велам дека веќе не сакам да комуницирам со него, тој психички ме мелтретира. Пробав да го откачам и успеав 1 недела да не ми се јавува.. Но, сепак пак продолжи.. Ми вели дека ако не сакам зборам со него ќе си направел нешто на себе, ќе се самоубиел... Сака да дојде и да се запозанеме, а јас тоа не го сакам... Малолетна сум и знам какви преваранти постојат на овој интернет,а и не сум наивна па да паѓам на неговите зборови. Ми збори свашта, вулгарни зборови... Не знам што треба да направам за да ми го заборави бројот. Сакам да слушнам ваши мислења... Што би направиле вие да сте на мое место ? Дали сте се нашле некогаш во слична ситуација ? Хелппп ;(
     
  2. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Интернет преварант

    Пријави го во полиција. Или закани му се само дека ке го пријавиш ако не престане. И не му дигај кога ѕвони и не му вракај на пораки. Игорирај го. :)
     
    На Saxobeat му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Интернет преварант

    Се согласувам со cresicka пријави го и по можност смени си го бројот ..
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Интернет преварант

    Промени си го бројот на мобилен ;)
     
  5. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Интернет преварант

    Таквите само на игнор. Не дозволувај да те обземе и исплаши. И така ги нема твоите битни информации, ќе биде упорен, но ќе му здосади и ќе се откаже.
     
  6. Missbutterfly

    Missbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    19
    Интернет преварант

    Кажуваш дека и сама си свесна дека секакви преваранти,перверзњаци по интернет.И не кажа,како тој упорниот тип го дознал твојот број? :^) А ако ти си му го дала бројот извини ама сама си крива :!: .Повнимателно друг пат и колку да знаеш ,пази затоа што мене ми се има случено слики мои да бидат злоупотребени за лажен профил.Се сложувам со др феминки закани се дека ке го пријавиш.
     
  7. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Интернет преварант

    не си требало да му го даваш бројот на непознат. И јас понекогаш седам кога мие досадно и пишувам ама на никого не сум давала број. Сепак си го дала внимавај за нареден пат засега можеш да не му креваш или да му одбиваш или пак промениго бројот
     
  8. Anja.F

    Anja.F Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    13
    едноставно блокирај го неговиот број :) можеби не е толку паметен па да проба да ти сврти од друг :))) , а во случај да е тогаш смени си го бројот и заборави на него , не се замарај и не му давај на значење .
     
    На sanja-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Игнорирај го цело време и не му се јавувај, ке се откаже ;)
     
  10. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Како прво како можеш на некој кој не го знаеш да му го дадеш бројот??? Колку и да настојувал ако си свесна дека постојат манијаци (како што велиш) не требало да му кажуваш ни име а камоли пак број.Мој совет ти е да си го промениш бројот и ако не си му дала други лични податоци не би требало да има проблем.А нареден пат немој така да даваш броеви и податоци на непознати оти светот е полн со психопати и манијаци.Имав една таква ситуација со еден психички пореметен дечко и си пишував со него но на зезанција и одеднаш почна да ми пишува некои психопатски работи и сфатив дека дечкото не е при себе и не знаев како да го откачам затоа што дознал во кое училиште па ми беше страв да не ми направи нешто пошто никогаш не се знае на што се спремни ваквите луѓе но за моја среќа повеќе не ми пишува.
     
  11. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Сакам да го блокирам неговиот број.. Али од мобилниот оператор не може да ми го блокираат, ми рекоа дека мора да постои опција во мојот телефон, али јас не можам да ја најдам.. Друго јас бројот не сум му го дала, туку го дознал преку мојот фејсбук... А бројот не сакам да го менувам, тоа е најлесно, али сите ми го знаат тој број, неколку години го користам и сега за некоја будала да го менувам ? Јас сакам да не се замарам, али не можам, самиот ми се наметнува, секој ден ми врти, иако не му кревам сепак упорен е и многу здодевен. За мене ништо не знае, али сепак се плашам, ми прети... Педофил е, тоа е мој заклучок, со оглед на тоа што знае колку години имам.. А дознав за него се.. Ме лаже за годините и е многу постар од мене... Немам коментари.. Психопат.. Манијак...
     
  12. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Нека ти ѕвони на мобилен и нека се јави некое машко (другар, братучед, дечко ако имаш), нека му извреѓа све до трето колено и нека му се закани со ќотек, ќе видиш како ќе престане.
    Таквите се прават силни, се ова она ама кукавици се најголеми.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно како тоа имаш кој што треба и кој што не треба на фб а ти си го оставила телефонскиот бр кај тебе на фб....... Епа ако не сакаш да си го смениш бројот тогаш ќе ти досаѓа, а за нов телефонски бр не е толку страшно, ќе го дознаат тие што требаат. Сеа размисли дали е поубаво да имаш мир или да те замара некој си педофил.
    А ако пријави во полиција не верувам дека ќе и завршат некоја работа....
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не си требала да му го даваш бројот. Но грешката е веќе направена, нема назад.
    Едноставно игнорирај го, не му кревај, би требало да се откаже.
    Или пак смени го борјот од мобилниот, наједноставно е, а и мирна ќе ти биде главата после тоа.
    И друг пат биди внимателна. :)
     
  15. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Грешката која си ја направила со давањето на бројчето нема да се промени ...
    прашањето е дали нависитна сакаш да се откачиш од него...зошто секако ако сакаш да се откачиш постојат безброј начини!! А сигурна сум дека најдобро е она со пријава на бројот
    пишвам вака пошто познавав една девојка која постојано кажуваше дека некој и досадувал и дека се и сешто и зборел, а всушност таа цело време му зврцкала и го масирала ...не викам дека и ова е ваков случај но сепак ако се сака се се може :tmi:
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Закани му се ти речи му престани да ми се јавуваш зошто ќе те пријавам или смени си го бројот и друг пат немој на некој идиот број да му даваш :)
     
  17. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Не му го јас самата дадов :) Инаку 100 пати му имам кажано да не ми врти, ама не ме слуша... Јас не му кревам, али братучед ми, вујко му разговараа со него, му се закануваа, али он си тера по свое.. Вика а така ли, сакате да играме на тие карти? Епа тогаш ок, имам јас пријатели во полиција, бла..бла...бла... Не знам, ова мислам дека треба да се пријави во полиција, затоа што е крајно безобразен, али со оглед на тоа што знам како функционираат работите кај нас не верувам дека нешто ќе помогне и полицијата :wasntme:
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300

    верувам дека ако ја преземеш таа мерка со пријава дека може и да се изненадиме сите од исходот на нештата ( зборам на поените кој си ги собираат сите политички и неполитички индивидуи моментално на такви позиции )!!!!
    Можеш да го снимиш и да го устрамиш и во јавност ... или да поработиме на друга плус опција...
    Имаше едно на ЈубеТубе ...Каде ми е сонцето ??? Разбрав дека е точно за таа цел направено снимањето на разговорот.
     
  19. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Да знам за тоа "каде ми е сонцето" , па добра идеја ми даде, можеби и ќе го направам тој чекор :)
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    тоа со снимање на разговорот ти е шанса да се спасиш од типов,и најдобро би било да си го смениш бројот и друг пат внимавај со кого се допишуваш на фејсбук :fubar: оти тоа е меч со две острици :!:
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.