1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интернет тестамент

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 14 февруари 2019.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знаеме дека бројот на корисници на интернет мрежи расте секојдневно...НО, но што се случува, всушност каква е судбината на интернет профилот после покојникот???:?:

    Многу стручни лица предвидуваат дека наскоро ќе има нова професија која ќе се занимава со интернет профили на умрените лица.:?:

    Интересно прашање...Дали Вие би оставиле интернет тестамент, дали би сакале да ви се избрише или да ви се замрзне профилот??:?:

    Дали би сакале вашите слики, видео снимки да останат или да бидат тргнати???

    4072_fejzbuk_smrt_sahrana_tviter_drustvene_mreze.jpg
     
    На Idedemja и daylight им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    нема никакви размислувања:?::?::?::?:

    јас немам ФБ, за мејлот нема проблем, не е нешто многу корисен..но, што ако некоја од моите или вашите пријатели не/ве замоли да и го средиме профилот после нејзината смрт..ете, на пр. ни ги даде лозинките и ни ппосочи некакви желби?????:?:
     
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Ништо не е битно одкога ќе не нема, може комотно се да е избришано и блокирано, језиво ми е да постои мој профил одкога ќе ме нема:(
    Бабе шо вака морбидни теми?:^)
     
    На Peperutce1115, candy.cane, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Бабе а фемина профилов на кого ќе го остаиш у наследство?
     
    На Idedemja, glosipgirl, Dust и 6 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Лелееее, незнам навистина, на никој не му верувам...а што бурек имам јадено....:wasntme:
     
    На Idedemja и mira.mira им се допаѓа ова.
  6. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Не сум размислувала на оваа тема. Може да остане така, за спомен да се фотографиите, видеата.. Не знам, немам некое конкретно мислење оформено :?:

    А баш ми е крипи кога гледам како од некој покоен објавуваат слика со последни зборови и го тагнуваат.. Или кога на ѕид пишуваат Лесна ти земја, Почивај во мир... Некако невкусно ми е..:?:
     
    На candy.cane, mira.mira и baba Rada им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Сум размислувала за ова.
    Нема да ги оставам никому.Мене ако ме нема и нив ги нема.
    Не сакам кога ќе умрам да ми тарашка некој по приватниот живот.
    Ќе ми се вознемири духот :devil:
     
    На Alisa22, mira.mira и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Бабе у последно сите теми што ги отвораш се поврзани со смрта, само на тоа мислиш.

    А во врска со темава ми има паднато на памет ова, и сеедно ми е, но подобро да ми го избришат одма под услов да не ме чепкаат по приватноста.
     
    На candy.cane и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Има опција на фејсбук или да одбериш некој што ќе има пристап до профилот или па целосно да се избрише после смртта. При првата опција, стои "Remembering" кога некој ќе го посети профилот ако до фејсбук има некој (се бира личност од пријателите на која оставаш "тестамент") што ќе пријави дека личноста е почината.
    Screenshot_20190214-192102.png
    Јас лично немам проблем да ми стои профилот откако ќе починам, се додека се знае тоа.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ете тоа, браво душо!!

    Значи имало опции веќе за да си одредиш личност за онлајн тестамент.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Ми почина млад другар пред 1 год отприлика.
    Баш пред неколку дена се вклучувам на фб,светка зелено за разговор месинџерот,сликата негова :worried:
    Он лајн беше....
    Малку не ми падна сеедно што некој го користи профилот негов 1год после неговата смрт.Кој и да е не е битно,не е негово право.И што сака да постигне?
    А јас незз би сакала да има опција доколку не го користиш одреден период,сам да се избрише.
    Не би сакала никој да ми буричка низ приватен живот иако нема да бидам веќе меѓу нив.:P
     
    На candy.cane, Feminka22, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Денешнава катастрофа што се случи, големата трагедија која зема многу човечки животи пред време, млади луѓе кои само што зачекориле во светот на возрасните, ми даде мотив за оваа тема..не е морбидна, напротив, нормална и потребна, природна човечка....дефинитивно е дека сме само гости на овој свет и затоа мислам дека би требало да знаеме и да се погрижиме за она што го оставаме зад себе а тоа се нашите профили.

    велиш дека ти е језиво да постои твојот профил кога ќе те нема..точно така..па затоа и се планира да почнат со работа луѓе кои со новата професија што ќе се вика дигитални гробари или менџери на дигитална смрт.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Или да го избришат профилот или да го блокираат тоа важи за сите мрежи на којшто имам профил. Едноставно сакам се да исчезне што е поврзано со мене.
    Малку смрт овие денови, па и темата фалеше уште.
    Цел ден игнорирам да напишам туку, но ете пишав.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ми почнаа двајца фејс пријателчиња. Едниот почина при пад од воз а другиот во странство. Едно време профилите останаа и на двајцата. После некое време профилот на дечкото што почина во странство беше згаснат, а на дечкото што падна од воз остана, демек да се зачува ликот и делото. Мене лично језиво ми беше, па го отстранив после одреден период.

    Лично сметам дека доколку нема некоја посебна причина за тоа треба да биде згаснат.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Ау каква професија случајно да не знаеш @baba Rada кој е описот на работни задачи?:?:
     
  16. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Не му ја мислам многу за Фејсбук профилот и онака ми е речиси празен, повеќе му ја мислам да не ми го откријат профилов на форумов. Ептен буреци се имам изнајадено. :x
     
  17. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Зарем се замарате за судбината на накакви профили после вашата смрт?
    Од причина што профилите се лична работа, најдобро би било истите да видат избришани.
    Никакво користење, одржување или оставање во наследство
     
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А кој ќе ми го избрише профилот кога ќе умрам!?
     
  19. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Св. Петар.
    Па некој од твојте блиски ќе пријави до фб, инста, било кој форум, дека поради смрт корисникот на профилот не може да го користи. Постојат сооедветни алатки за тоа.
    Во животот има многу попаметни и поважни работи, отколку замарање за твој профил. Живеј го животот и не се замарај со глупости.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Опис и попис на работните задачи на менаџерот на дигитална смрт или дигитален гробар ќе биде да ги средува постхумно профилите на социјалните мрежи, мејловите...да, морбидно звучи, но велат дека за 10 тина година оваа професија ќе биде најнормална како и други.
     
    На Caci55 му/ѝ се допаѓа ова.