1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интернет тролови

Дискусија во 'За форумот' започната од bilkata, 4 септември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.679
  Во последно време се појавија тролови на форумот, па чувствувам потреба да појаснам што е тоа интернет трол и како да се однесувате кон нив.

  За остварување на својата цел, тролот се служи со лаги, инсинуации, манипулации и сл.

  Како да го победите во дискусијата?
  Не можете да победите трол! Колку и да се силни вашите аргументи, тој нема да го промени својот став и ќе продолжи да ве провоцира, обидувајќи се да ве дискредитира на секој можен начин. Тролот нема да ја напушти дискусијата и секогаш ќе се обидува да одговори последен. Негова мисија е да ја уништи темата и да предизвика контроверзност во заедницата.

  Основно правило: Не ги хранете троловите!

  Со секој ваш одговор и реакција на мислењата на тролот, вие всушност му помагате да ја оствари неговата цел. Единствен начин за справување со троловите е да ги игнорирате. Кога ќе забележите трол, едноставно игнорирајте го и не одговарајте. Не му се спротивставувајте, не го навредувајте, не му велете дека е трол... Продолжете со дискусијата како ништо да не било.
   
  На Monalisa0, Amona, My.Cloud и 53 други им се допаѓа ова.
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Да да ... и јас тоа заприметив..нон стоп личноста сака да коментира последна,провоцира,манипулира...Само незнаев дека вака се нарекуваат :wasntme:
  Само игнор!
   
  На Isidora-Veles, Legadema, Macufkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  ехе, такви како симона а, и компанија се почесто се појавуваат на форумов :devil: од проста причина што немаат што да праат, па ајде ке дојдат да мавнат некој трол на фемина...едонставно, не ги рецкајте ни 2%... само пријава и чао пријатно!колку повеќе им обрнуваме внимание, толку повеќе ќе тропаат на странава |(
   
  На anali88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Да ги игнорираме е најпаметно, ама некогаш човек просто не може да се воздржи.
  Сепак мислам дека е најдобро да го прифатиме советот на Билката и да не влетуваме во расправии со троловите, бидејќи на тој начин само им помагаме да го остварат она што го сакаат. Тие се регистрирале со цел што повеќе да не изнервираат, испровоцираат, и кога ние им враќаме со исто, тие уживаат во победата.
  Значи штом се појави некој таков, наше е да го пријавиме а понатаму Билката нека си тера работа. Единствено што не ми се допаѓа е што темите се заклучуваат. Тоа не е во ред. Нека се избришат мислењата што се оф топик, троловите нека се банираат, а темата не мора да се заклучува. Веќе загубивме многу убави теми, и јас мислам дека треба да бидат отклучени. Поздрав :hai:
   
  На Amona, Rozich и OrdinaryGirl им се допаѓа ова.
 5. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Се согласувам со мислењето на Unfaithful18,не треба да се заклучуваат темите,туку да се избришат мислењата на т.н.интернет тролови.Еве темата Врска со повозрасен ми се допагаше и баш може да се дискутира на таа тема.Вистина е дека темата е хаос во последно време,но сметам дека треба да се избришат тие мислења и да си остане темата.Форумот е за дискусии и кажување на мислење не е за препукување на луѓе кои немаат попаметна работа.Навистина претераа во последно време.Ме чуди што е интересно во тоа да се нарушува добрата атмосфера во форумот и да се измислуваат приказни од шпански серии.Навистина има многу несозреани и глупи личности.
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Па на кој форум ги нема троловите?!
  Тоа ти се некои исфрустрирани ликови, што веројатно реалноста не ја сфаќаат баш како што треба, па зачленување на форуми и замарање на членовите им е единствен начин за комуникација и разонода.
  Кога се зачленив на Фемина форумот, воопшто не ги приметував, не ги ни имаше мислам. Ама со текот на времето се повеќе и повеќе никнуваат, како да немаат попаметна работа.
  И ние како жени нормално, избувливи , наместо на ја смириме ситуацијата ги “храниме“троловите. Ама тоа е, од кај да знаеме ние какви луѓе се кријат зад секое корисничко име!
  А тоа за темите да, жално е што заради нив престанува некоја добра дискусија. Единствено тоа може да се измени.
   
 7. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  Браво Билке за темава....
  Навистина овие неколку "никови", личности, потсетуваа еден на друг , баш поради овие "тролски" особини :lol: И навистина ме нервираат вакви работи, иако се трудам да се исконтролирам, сепак ми е мака дека се уништуваат темите, многу теми останаа уништени, како "на кој мобилен оператор сте претплатник", се изгуби вистинската смисла на темите.... се надевам се ќе се среди во скоро време :hai:
   
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.294
  Пол:
  Женски
  Билке ќе ве молам преверете го тролот maijana.g, изгледа е martina-srcus. Фала однапред.
   
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  И мене така ми изгледа, нов секс гуру :D
   
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Ај ве молам, проверете дали е Мартина тоа. А и да не е банирајте ја, го ремети форумот. |(
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  339
  Не ги бев темелно прочитала коментарите на maijana.g,а сега откако прочитав мислам дека девојката треба да биде банирана :devil:
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.294
  Пол:
  Женски
  Ќе ги замолам админите да го погледнат профилот на biljanavasileva. Очигледно е некој претходно баниран член, па сега се враќа и ремети по форумот. Остава по 5-6 несодржајни мислења едно по друго.
  Благодарам
   
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Изгледа Давидоооо5 нема попаметна работа од дремење на четот 24/7 и сите ги ремети за мсн |( Башка што се понуди ако некоја сакала секс во тројка да го исконтактирала |( :puke:
   
 14. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  38

  Хахах првпат го читам ова...Ама за секс во тројка се умрев смеејки :) ме насмеа идам да читкам кај него глупости :D
   
 15. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  баш досега пишував со овој давидо0 и ме праша за мсн или скајп,ама не се дава на секој нели :^) некои глупави прашања ама барем се насмеав,како што бев намкореста :)
   
 16. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  38
  Имаме нов член со вулгарно име и како што читав нетреба да биде овде под тоа име onlysex...Добро можеби сакал/а да се приклучи на некој порно сајт ама погрешка се дошол/а овде...:)
   
 17. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Мене ме нарекоа трол, не овој форум.
  А не е така жими компјутеров...
   
  На broken099 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  381
  Ќе ги замолам админите да го погледнат профилот на Supermenka!! Очигледно е тука само да реплицира и провоцира!! :lol:
   
 19. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  Без постоечките интернет тролови, фемина и сите други форуми не би биле тоа што се (на некој начин) :lol:

  Поздрав до сите тролови, трошете си го времето на ваквите работи можеби и ќе "содадете" нешто вредно.. ;)
   
  На mamence и ehrgeizig123 им се допаѓа ова.
 20. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Hекој решил да стигне до жолто цветче за 1 ден :rofl: :rofl:
   
  На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.