1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимен гел

Дискусија во 'Тело' започната од angel, 23 ноември 2009.

?

Какво средство користите за интимна нега?

 1. Интимен гел

  582 глас(а)
  45,2%
 2. Бебешки производи

  236 глас(а)
  18,3%
 3. Обичен сапун

  171 глас(а)
  13,3%
 4. Никакво, само вода

  297 глас(а)
  23,0%
 5. Друго

  3 глас(а)
  0,2%
 1. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Сум разговарала со многу девојки и не можам да ги разберам кога ќе ми речат дека не користат никаков гел при миење на интимните делови на телото. Лично јас се чувствувам ужасно ако се измијам само со вода. Вие користите ли некакви интимни гелови или...?
   
  На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  гинеколозите обично се против користење вакви гелови, ама јас си ги користам (орифлејм, авон а и купувам онака по маркети) :geek:
   
  На ljupche му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.531
  Користев на нивеа,користев на авон,беа ок,ама пак некоја нелагодност и сувост чувствував.По консултација со матичната докторка ми ги препорача детските шампончиња косили и бекутан...и сум презадовлна.Никакви иритации,никакви чешања,се е по тамам!Бара нежна нега,баш бебешка ! :)
   
  На Cecko85, Traveler91, Korija и 3 други им се допаѓа ова.
 4. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  jas ne koristam nikakvi gelovi,imam probano megutoa ne vlijaat dobro,pa zatoa se mijam so obicen sapun i voda
   
 5. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Koristam od AVON.
   
 6. enna

  enna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Точноо :) Се Согласувам Со Тебе .. Исто И Јас Ѓи Користам Детските Шампончиња И Немам Никаков Проблем .. И Се Цувствувам Со Мека И Нежна Кожа :)
   
 7. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Јас знам дека не треба да се користи обичен сапун, затоа што ја нарушува pH вредноста. Немаш ли проблеми?
   
  На Monika.J и Minnie-e им се допаѓа ова.
 8. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  и јас имам ниска PH па затоа обичните сапуни ми предизвикуваат чешање и сувост. лично и јас сум против средства за интимна хигиена, а мојот гинеколог е нивен најголем противник. кажува дека сериозно ја нарушуваат PH вредноста на слузокожата на вагината при тоа правејќи ја поподложна на инфекции. мене лично тие средства ми пречат и ми делуваат исто како обичните сапуни.
  ама најдов идеално средтсво :D :D :D од zuccari има во зегин, intim care + на база на алое, во Италија им го препорачуваат на жените после пораѓање да го користат, а се препорачува и при разни патогени состојби. супер е, мн сум задоволна :D
   
  На mucca му/ѝ се допаѓа ова.
 9. iris

  iris Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  se slozuvam so lilit deka bebeski kupki se najubavi,jas ne mozam so sapun bidejki imam iritacii, a isto taka imam iritacii i od obicnite gelovi za tusiranje,jas ti preporacuvam bekutan so kamilica,mnogu e ubav i blag, i da ti kazam pravo jas celosno se tusiram so nego ne samo za intimen del i se cuvstvuam mnogu ubavo :D :D :D
   
 10. m.a.r.e

  m.a.r.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  19
  jas momentalno koristam od avon so kamilica i sum zadovolna no isto taka i bebeskite gelovi se ok.:)
  i nikako so sapum znaci neidi vo predvid oti ako ne momentalno po izvesno vreme se javuvaat cesanja i se susi kozata.
   
 11. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Jas koristam dove sapun i voda i super mi e
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sandra-Di

  Sandra-Di Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  70
  Normalno deka korsitam, nema sansi samo so voda da se pominuvam,
  A toa deka ginekolozite se protiv, ne e bas taka, tuku samo ukazuvaat na pravilna upotrebam zanci da ne stavame od gelot vnatre vo vaginata, toa bi smetalo i bi ja narusilo ph vrednosta inaku normalno mienje odnadvor sekoj preporacuva, zatoa se i izmisleni neli?

  jas sum koristela i od oriflame, i niveam carefree..
  sega imam eden na prirodna baza na kamilica, poim nemam koj go proizvedil, ali e najdobar do sega...
   
 13. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Не можам да си го замислам животот без NIVEA INTIMATE (обичниот или сензитив-сееедно). Имам пробано и од Oriflame и Avon, но сепак Nivea ми е најдобар.Во врска со тоа-само со вода не се согласувам.
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PoisonGirl

  PoisonGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.424
  Пол:
  Женски
  Jas koristam veke podolgo vreme intimen gel Ziaja od aloe vera i nekoi drugi trevki,najprvo go imase samo vo Oriflame ,no sega go imam videno i po aptekite naokolu. Sega za sega super mi e so nego ,ne mi predizvikal nikakvi iritacii,zadovolna sum.
   
 15. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Бекутанче :lol:
   
 16. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Сапун никако...
  Со вода се мијам секој ден и доволно ми е... :geek:
   
  На CarrieBradshow и Ekstaza им се допаѓа ова.
 17. Girly

  Girly Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  jas koristam od oriflame i mi e dobar. sum slusnala deka ne se zdravi site intimni gelovi , deka najzdravo e so sapun ama jas nemozam. koga se izmijam so intimen gel se cuvstvuvam cisto :)
   
 18. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Јас корисам од Авон, ама имам слушнато дека не било добро да се користат било какви интимни гелови бидејќи се Ph-неутрални а кожата помегу големите и малите усни е природно кисела средина и со тоа ја заштитува вагината од бактерии, а со нанесувањето на овие средства се менува природната Ph-вредност и е подложна на бактерии и инфекции.
   
 19. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  Jas se mijam samo so voda, ama planirav da pocnam so nekoj gel, no posle citanjevo na postovive ke si kupam bebeski samponcinja.... i toa uste denes? samo kazete mi koj e podobar? bekutan ili kosili?
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Koristam Nivea Intimo....i mislam deka e dosta dobar.Megjutoa sega pauziram zatoa sum slusnala deka ne treba da se preteruva.Vodata e najdobra za se :)