1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимен гел

Дискусија во 'Тело' започната од angel, 23 ноември 2009.

?

Какво средство користите за интимна нега?

  1. Интимен гел

    582 глас(а)
    45,2%
  2. Бебешки производи

    236 глас(а)
    18,3%
  3. Обичен сапун

    171 глас(а)
    13,3%
  4. Никакво, само вода

    297 глас(а)
    23,0%
  5. Друго

    3 глас(а)
    0,2%
  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Оффф што све немам пробано, со мојава кандида на секој месец, катастрофа! Вистина е дека не одговараат баш pH неутрални гелови бидејќи pH на вагината е кисела па се нарушува природниот баланс со користење на обични сапунчиња и гелови. На геловите за интимна хигиена обично пишува само дека се гинеколошки тестирани, додека pH факторот ретко каде е наведен. Баш поради ова се ставив во "поход" да најдам соодветен гел кој нема да ми ја нарушува природната pH... Највеќе бев задоволна од еден гел кој повеќе неможам никаде да го најдам (ако го најдете, кажете), Fresh&Clean со pH 3.5, го имаше само во Зегин. Сега користам (исто така од Зегин) гел Lactacyd кој содржи млечна киселина (поволна за вагиналната флора), ми го препорача аптекарката и ептен сум задоволна.
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Бекутан, :)
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Или бекутан или Џонсон,битно бебешки,имам фобија од било какви сапуни и гелови за интимна нега.Од тој на Авон,другарками ја фати чешање,ако се измиеше,готово,ако не се миеше некое време се и беше ок :?
     
  4. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Jas koristam Nvea Intimate i zadovolna sum dosega sum nemala nikakvi problemi inaku zatoa samo so voda nemozam nikako taka isto kako da nesum izmiena a isto taka obicen sapun ne e preporaclvo da se koristi ja susi kozata
     
  5. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Јас би ви го препорачала CLIVEN цел живот го користам тој гел и многу сум задоволна. поззз
     
  6. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    потполно се согласувам со елена99 и јас постојано го користам тој гел бидејки има многу пријатен нежен мирис а и не е скап. Одкако го користам немам повеке инфекци ниту пак ме чеша и многу попријатно се чувствувам. Кој се мисли слободно нека го проба нема да се покаете. :D Може да се најде во поголемите маркети.
     
  7. Kalaaa

    Kalaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    Kористам од Aвон немам приметено некоја разлика значи но ај колку да не биде без ич па ги купувам... :lol:
     
  8. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Јас го користам долго време од oriflame интимниот гел и задоволна сум, немам никаков проблем, а редовно си користам после бањање уље од бекутан.
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мама ми вика да не користам никакви интимни гелови :roll: посебно не парфемирани.
    Епа има некој таков гел, непарфемиран?
     
  10. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Користам GENERA со камилица веќе години и сум презадоволна. Не го менувам за ништо! :lol:
     
  11. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    геловите за бањање не се парфимирани, туку млекото за тело е или пудрата во прав. Ph влажноста на интимата е различна со онаа на целото тело, па поради тоа постојат и ови гелови кои го спречуваат прекумерното сушење на интимната зона од било каков сапун или друг гел. ;)
     
  12. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас си купив Нивеа Интимо и да ви кажам право презадоволна сум...
     
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    колку пари е? :)
     
  14. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    зависи од кај ке го купиш.. јас го купив 210, ама можеш да најдеш и за 180, 190, 200.. се зависи од каде ке го купиш :lol:
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Гинеколозите се секогаш против користење на вакви гелови, мене ми препорачувале само млака вода и камилица евентулно. Ама јас понекогаш знам да се измијам со сапун, Неутро Робертс го користам и за раце и за лице и за тело.
     
  16. doktorkata

    doktorkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    јас го користам нивеа со млечна киселина и некое цветче беше :) и сум многу задоволна...со оглед на тоа што сум осетлива на купки и миризливи сапуни, кои навистина знаат да ми предизвикаат проблем и непријатно чувство.
    татко ми е гинеколог па ми дава некои совети од време на време, и е многу против колекциите за интимна нега без разлика што пишувало дека се гинеколошки тестирани..танги избегавам да носам а исто така долниот веш пожелно е да е памучен, го спречува ширењето на инфекциите...
     
  17. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас зедов од Нивеа (розевото) - 200 денари. Стварно е преубаво :)
     
  18. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Гледаш? :D
    Исто и моето е од розевото, со алое вера, пре преубаво е :)
     
  19. ice-cream

    ice-cream Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    И јас си зедов по препорака од Брајт...ама не знам зожто од кога го употребив чувствував како се да ме печи :roll:
     
  20. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Па да не си алергична на такви производи... менелично ништо не ми е,, напротив, се осекам толку меко и нежно, како бебешко газе ми е :lol: :lol: