1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимен гел

Дискусија во 'Тело' започната од angel, 23 ноември 2009.

?

Какво средство користите за интимна нега?

  1. Интимен гел

    581 глас(а)
    45,1%
  2. Бебешки производи

    236 глас(а)
    18,3%
  3. Обичен сапун

    171 глас(а)
    13,3%
  4. Никакво, само вода

    297 глас(а)
    23,1%
  5. Друго

    3 глас(а)
    0,2%
  1. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Jas koristam gel-krem za intimna nega od Avon i sum zadovolna :)
     
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    доколку те пече тогаш не продолжувај да го користиш бидејќи си алергична на него :roll: И јас си купив еден интимен гел така 400 ден и мене ме печеше ама си велев ај да не го фрлам ке го користам и се повеке ме чешаше и болеше и се откажзв.Сега нон-стоп се мијам со сапун и вода и тоа било каков обичен сапун. :clap:
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Ама не е препорачливо со сапун, сапуните си се направени за телото, за рацете, лицето - различно.
    Таму долу не е иста ph вредноста како на лицето, на пример. Ти си знаеш, сепак ;)
     
  4. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Исто и јас сум слушнала за сапуните дека ја нарушуваат пеха вредноста и дека кога е нарушена, е склона повеќе кон инфекции и бактерии
     
  5. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    порано користев бекутан санпон за интимниот дел а сега се пребацив на интимниот гел за туширање од нивеа тој розовиот сензитивен, за уште поосетлива кожа и сум задоволна до сега па ке видимо понатаму :P
     
  6. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    И јас тој го користам, ама бев на гениколог, ама сосема за друга работа не ради гелот, и и кажав со што се мијам ми рече да не се мијам со гел, и сега се мијам со сода бикербона :sweat:
     
  7. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341

    како со сода бикарбона? позз
     
  8. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Епа така у помала количина вода, доволна колку само за долу да се измиеш, ке ставиш една голема лажица сода бикербона.. мене и предходно мајка ми ми го кажа тоа, а после тоа и геникологот
     
  9. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Јас порано со нивеа гел се миев, па после од авон еден ама ни до пола не го искористив и го прекинав, па почнав со косили купка за тело да се мијам оти за бебиња и нема некои штетни хемикалии, а и кога ги бањаат децата со него и да им прсне во очи не ги пече значи лесен шампон е, и така сега со него ми е супер :)
     
  10. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Navistina detskite prozivodi najubavi se :D se osekas bas kao bebe :D ne mozam ako ne se izmijam so intimen gel,porano samo so voda, :D veke ima 1 god kade koristam intimen gel ;) ;)
     
  11. milamilicka

    milamilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Не смеат да се употребуваат интимни гелови!! Зашто да си ја уништуваме микрофлората која не штити од секакви инфекции!! Локалниот имунитет е најбитен!!!
     
  12. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    да да и јас се мијам со сода бикарбона и помага ни користам и гел carefree па сега засега е добро со него ...
     
  13. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Со сапуни никако во никој случај, и со Интима од орифјелм имам многу лошо искуство ми се јави кандида уште во средно кога бев ја користев, најдобро ми е со Нивеа за интимна нега на база на камилица ја смирува иритацијата ако се појави и многу сум задоволна.
     
  14. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    devojki za higiena vo intimnata zona dovolno e samo voda, koga bev na ginekolog go prasav i toj mi kaza deka site nie pravime golema greska so tie intimni gelovi, nisto ne ni e potreno od toa, dovolno e samo voda, a preporaclivo e sekoja vecer, da se miete so caj od kamilica, nisto poveke, jas pocnav so takov rezim od deneska, znaci koristev pred toa i bebeski sanponi i intimni gelovi od nivea ali sega se bataliv, se zarekov deka ke posvetam golemo vnimanie na mojata ,, gospoga,, dole :D :D i sekoja vecer ke ja banjam so caj od kamilca,:D
     
  15. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    И јас 100 пати сум си рекла дека ќе престанам да се мијам со гел ама не ми оди некако кога ќе се измијам со камилица ми е некако ко ништо да не сум направила вака со гел се осеќам почисто некако.
     
  16. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    abe i jas taka vikav porano, ali kako bev na ginekolog i kako mi kaza nekoi raboti, si se zamisliv ,
    ne e deka ne si cista vaka samo so topla voda a potoa kamilica, nego do navikata e, naviknati sme na tie intimni gelovi, i zatoa, a vaka mnogu e pohigienski i e mnogu podobro za nas i za intimnata nega, i sto e mnogu vazno, mnogu pomalku infekcii moze da dobieme, znaci see e prirodno ,nema nekoi hemikalii koi loso ke vlijaat
     
  17. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас не знам дали пак да почнам со елот, имав кандида ама сега веќе мислам дека немам и сакам да почнам ама страф ми е пак да не ми се појави :(
     
  18. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Да да и ти си во право :) ама пуста навика...... :)
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Кога се туширам,бањам,само Бекутан користам,не користам интимни гелови,интимните гелови колку и да се добри,толку се и лоши,затоа што од нив доаѓа до појава на секакви бактерии,инфекции,иритација,сепак тоа се средства за чистење,нормално дека на нив во содржината ќе пишува дека нема штетни супстанци,за продажба,но тоа е сепак хемиско и од кај можеш да бидеш сигурна дека не штетат,мислам изгледа дека џабе зборат гинеколозите.Сепак треба и за тоа да се размислува,а не само да се користи,без да се знае какви се шансите за било каква реакција,дали минимални или енормни.Кога се работи за здравје,треба човек да внимава што е штетно,а што не,бидејки од самото несвесно користење,може да дојде до секаква појава,па после си се чудиме од каде сето тоа,само свесност,ништо повеќе.
     
  20. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Бебешките се најубави.Јас користев до скоро бекутан ама ми се потроши и сега повторно ќе си купам.Го користев и интимо гелот на авон ама не ми се допадна многу и и го дадов на мајка ми :)