1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

  1. Дома, со восок

    292 глас(а)
    12,2%
  2. Дома, со ленти

    353 глас(а)
    14,8%
  3. На козметичар

    1.422 глас(а)
    59,6%
  4. Дома со жилет

    320 глас(а)
    13,4%
  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Лани летото прв пат се фатив со шеќерот и тоа сама дома, циркузи бев:rofl:(а пред тоа цело време од 13 год со брич само)
    Kids do not try this at home8-|
    Не знаев дали повеќе ме боли тоа што се испогорев или што се искорнав абе модрици лом бев цела:worried:Да не зборам што се живо испозалепив околу мене:D
    После тоа се наканив да си отидам на козметичар ко човек, цакум пакум сум готова и нозе и интима за 20 минути така речи болка скоро немаше и што е најбитно не бев со модрици ко некој вампир да ме исцицал:^)
     
    На TutiFuti, SummerGirl и Magiifili им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    И јас така некако се зафркнав поштено пред неколку години, па како усрамено учениче отидов во салон и ме средија.
    Не модрици, цела географска карта имав на себе. Ужасно. (facepalm)
    Единствен „триумф“ беше тоа што шеќерната паста ми успеа од прва. За другото - пиши пропало.

    На козметичар жената ми објасни каде ми бил „пропустот“, сега можам и сама да се средам, ама не благодарам. Пре би некој друг да го прави ова место мене.
    Многу полесно ми е така, навистина немам сила да да се справувам со стресот кој го носи моментот „влечење лента“. :sweat:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    На мене не ми беше прв пат со тоа да се направам, имав и нозе издепилирано ок беше освен што нормално лепиш се што ќе фатиш и пече дури од што е врело:tmi:ама склет ме фаќаше дур завршам па ти се лади тоа се стврднува башка одма модрици ако појако потегнам.
    Од брич кај мене е најужасно, ми се прават милион поткожни, бубулици, лом сум а резултатот два дена ;(
    Депилатор користев едно време ама од тоа највеќе поткожни имав а и најболно е.
    Само восок ми е спасот на кожава и на влакнава цврсти ни поткожни ни други нус појави бар 2 3 недели сум раат ако не повеќе и тоа што викаш друг ми ја врши работата само легни и уживај:D
     
    На ludamaja10 и Mishela им се допаѓа ова.
  4. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Не знам што му згрешив на господ ама пубертет од 12 години беше кошмар. Се бричев до 14 и после со мајка ми на козметичар нозе раце интима се ама баш се. 10 години немам мака ама има случаи нема време или можност за козметичар.. со жилет нема шанси да се фатам пошо мразам да мешам депилација и бричење. Паметно е со ленти или течен восок во домашма атмосфера или да не факам воопште?
     
  5. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Od lenti moze loso da povleces i da imas dolgo vreme modrinki i otok. Moja preporaka da si ostanes na kozmeticar a ako ne si vo moznost mislam vosok e podobro doma ili da probas da si napravis sekerna pasta doma ako ti uspee togas super
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Сум била во Х ситуации каде козметичар не е опција а баш позата за интимна депијација сама на себе ми е врв мораж да најдам некоја најдобра солуција фала за идеата ќе пробам со шеќерна паста:makeup:
     
    На ludamaja10 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  7. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Здраво значи ве молам за совет.
    Страв ми е да се бричам на интимниот дел бидејки пред некој ден додека се бричев на нозете малку се пресеков и сега ми е страв да се бричам на интимниот дел. Да се депилирам или да одам на козметичар неможам бидејки мајка ми користи брич за сите делови на телото ( пазуви, нозе и интимниот дел) а се работи за прв пат да отстранам влакна затоа првиот пат влакната на интимниот дел ги исеков со ножици..
    Што да правам нареден пат ?
     
  8. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Ne razbiram zosto da nemozes da odis na kozmeticar ako majka ti se brici na site delovi ? Ke i objasnis deka nesakas da koristis bric i fino lepo ke si zakazes na kozmeticar :)
     
  9. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Ама имам само 13 год

    Едно прашање до тие што се бричат. Колку време поминува од едно до друго бричење?
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2018
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Најдобро избричи се откако ќе се истушираш, кога ќе ти бидат отворени порите и не би требало да се исечеш. И прави го тоа пополека и биди нежна. Иначе и јас на 13 год. се бричев, и се случувало многу често од брзање да се испоисечам, лом да се направам. Затоа биди претпазлива. И во случај да ти се направат точки крв, не паничи, убаво ќе се поминеш со млака вода и со чист пешкир.
     
  11. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    А да ставам ли пена за бриченње?
     
  12. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Камо мене да имало некој да ми каже немој со брич, иди си на депилации од почеток. Така да, тоа ти го препорачувам, фати си со време ко шо треба.
     
    На ludamaja10 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  13. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Можеш да ставиш, но гледај да не навлага баш кај вагината. Мој совет, доколку си во можност почни да одиш на козметичар. Како што кажав и јас се бричев до 17 год. и ми беа прегусти влакната, а и мака е реално на секој 2 ден да се бричиш. Вака ќе те средат и мирна глава си скоро цел месец, а и влакната се помеки и се ретчат.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Ќе пробам да се избричам после туширање. Пена нема да ставам. Несакам да одам на козметичар нека помине малку време. Ќе се избричам после туширање. Се надевам нема да се испосечам. Фала на советот.

    А дали на 13 год можеш да одиш на козметичар??
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2018
  15. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.918
    Пол:
    Женски
    Зошто да не можеш? Секако дека можеш.
     
    На ludamaja10 и Kjutche им се допаѓа ова.
  16. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Би ти препорачала ако сакаш со брич, фати само препони, а другото скрати со ножици. да не ги зацврснуваш влакната, за после ко ќе се депилираш да ти биде полесно.

    некои типс&трикс за оној период кога почнуваат да растат па се зацрвенува местото? не можам да чекам две недели а треба на одмор да одам, не бива брунки :D
     
    На ludamaja10, Kjara15 и Kjutche им се допаѓа ова.
  17. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    866
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Сум се депилирала со топол восок , со шекерна паста , и со шербет ..дефинитивно најобро е со шербет ,има голема разлика од шекерната паста -со неа многу повеќе ме боли .. Со шербет болката е помала барем кај мене , влакната растат побавно и се помеки .. Проблем е што јас неможам сама има некој што си го прават дома и се средуваат сами и баш се раат .. :)
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Моја препорака е козметичар :) на секои два дена ќе се бричиш :sweat:
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Девојки, последно кога бев у салон заедно со другаркава и восокот некако не ми се допаѓа ама таа со тргање ме здоболи и за пола саат почна да боли два три сати а никој пат таква болка не сум имала второ еве гледам ми се појави две црни точки,што се тие? Сакам да ги откорнам ама страв ми е. Помош.. Благодарам однапред
     
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Никогаш до сега не сум била на интимна депилација веќе неколку год се поминувам само со брич,закажав депилација деновиве ама малку ми е незгодно дека прв пат,освен тоа ми се погоди истовремено и циклусот :(