1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

  1. Дома, со восок

    292 глас(а)
    12,2%
  2. Дома, со ленти

    353 глас(а)
    14,8%
  3. На козметичар

    1.424 глас(а)
    59,6%
  4. Дома со жилет

    320 глас(а)
    13,4%
  1. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Jas bi da otkazes zatoa sto i onaka prvata depilacija e prebolna posle dolgo vreme bricene, a pa pred ciklus ili za vreme na ciklus e haos. Premesti ja porano ili pokasno
     
    На ludamaja10 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ама не можам така да одам на одмор :( а да се бричам нема шанси многу ми е болно и чеша кога ќе подникнат едвај издржувам
     
  3. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    557
    Ќе си ставиш тампон и готово.... ОД личлно искуство кога ми е циклус најмалку ме боли- една козметичарка ми кажа дека во тие денови хормоните се сталожени па болката е помала.
     
    На КикиМаус и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    @nadelinka не можам да ставам тампон ако ме разбираш :D инаку ќе издепилирам само препони најголем проблем ми се.
     
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Тоа "ако ме разбираш" ќе претпоставам дека е кажано во конотација се уште не си сексуално активна, ама не е проблем да користиш тампони. Хименот може да се скине и додека си физички активна т.е. при некоја активност како возење точак. Невиноста не се губи со тампон.
     
    На hermosa, TutiFuti, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.777
    Пол:
    Женски
    Јас за интимна депилација море и за нозе и раце ке кажам едно ОГРОМНО ДА! Се поминував со брич 4 години, било срамота да се оди на козметичар, уши варени било срамота. Со тоа бричот на два дена поминувајсе и пак никаков си. Нозе и раце дома со восок си депилирам, а за интима одам на козметичар, и ако имам керка, здравје боже сама за рака ке ја однесам. Значи одете на козметичар за 15 мин. си раат цел месец.
     
    На Кена Рис, boo3, Aschenputtel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Сум се депилирала со топол восок , со шекерна паста , и со шербет ..дефинитивно најобро е со шербет ,има голема разлика од шекерната паста -со неа многу повеќе ме боли .. Со шербет болката е помала барем кај мене , влакната растат побавно и се помеки .. Проблем е што јас неможам сама има некој што си го прават дома и се средуваат сами и баш се раат .. :)




    Депилација со шербет

    Потребни се: шеќер, вода и лимонтус.
    за течна смеса:
    Шест лажици шеќер се ставаат во метално чинивче на жешка рингла и чекаш да се стопат, додаваш шест лажици вода и пола пакетче лимонтус. Мешаш нонстоп додека се згусне и добие бледо портокалова боја. (Ако стане јако како за правење лижавче-петле, фрлај се и почни отпочеток!) Го тргаш од рингла и го ставаш во поголема чинија со ладна вода. Земаш дрвено стапче, земаш од смесата, мачкаш на нога, врз "шербетот" ставаш било какво парче платно, да речеме исечена стара маица, и нагло повлекуваш.
    за погуста смеса:
    Дванаесет лажици шеќер се топат со пола пакетче лимонтус. Кога ќе добијат златно-жолта боја се трга смесата од оган и се лади над ладна вода. Полека се зема дел по дел во рака и се меси. Кога целата смеса ни е во рака, се распостила на нога и се залепува добро. После се откорнува. И така залепи одлепи насекаде.



    И уште нешто да дополнам МНОГУ да се внимава затоа што можете лесно да се изгорете


     
    Последна измена од модератор: 9 јули 2018
    На Milobebence, Feminka22, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Дали постои нешто како лосион кој го успорува растењето на влакната? Ако да, дали сте пробале некој кој е ефикасен?
     
    На ванилала и Kjara15 им се допаѓа ова.
  9. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ја има ли некој користено кремава за интимна депилација, да сподели искуства?


    И како се справувате со подкожните влакна на интимните делови?
    [​IMG]
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Бев вчера на имтимна депилација со топол восок све ми беше океј и сабајлево се гледам како бели ситни точки изгледа гној е
    дали е нормално?инаку прв пат ми е
     
  11. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Da normalno e stavaj bebe pudra i mij se so ladna voda
     
    На ludamaja10 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  12. ghinna001

    ghinna001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    devojki ako mozi nekoj predlog, so sto i da se napram na intimata se nafrlam so sitni mozolcinja i mi se pravi iritacija, so bricot najmnogu mi se pravat zatoa koristam krema za depilacija od koja isto taka se nafrlam a da ne zborame za brazilska mi teci krv i loso e isto taka a plus e bolno , neznam sto da pravam help :(
     
    На Jenyl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. femina2014

    femina2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    Јас имам проблем што после депилација или брич ми се појавуваат ситни бели мали мозолчиња и случајно го открив овај прашак и кога се правам со него немам ништо и влакната растат после 3-4 дена
    е сега зависи кај секоја кожа е различно.. еден мал совет од мене до сите кои имаат ваков проблем пробајте со ова
    sddefault.jpg
     
    На shining_star и violetblue им се допаѓа ова.
  14. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Слично на Виит кремот е? Гледав на видеото само со вода и со раката го измива и претпоставувам ги гори влакната и треба да паднат сами? Го бива и за подебели/појаки влакна или само за слаби?
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Исто е како кремите и скроз исто функционира.
    Кај подебелите влакна има остатоци, не ги гори скроз. Тенките ги снемува за минута.

    Не е лошо, ама не би го користела на интима прашоков, состојките се доста агресивни за нежен дел како интимата.
    И многу ми е нечиста и непрактична процедурата на спремање и нанесување.
    Не смее да дојде во допир со вода, па дремев како будала под туш.

    Не сум ни за бричење, но сто пати попрактично ми е од ова.
    Пробај го, можеби ќе ти одговара. Мене дефинитивно не.
    На попуст е мислам во Зегин (~250 денари), инаку е и доста скапо за нешто што би го искористила 2-3 пати, редовната цена е 350.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Го пробав еднаш, се' извади кај мене и тенки и дебели влакна. Зошто процедурата нехигиенска? Го мешаш со вода, нанесуваш ко крема на нозе и миеш после неколку минути. Јас мислам и стругав со сунѓер за подобар ефект. Оти со вода да не дојде во контакт? И не верувам дека е агресивен затоа што после тоа немав ни црвенило ни печење, ништо, а имам осетлива кожа.
     
    На Sexybaby86 и pravnicka_2604 им се допаѓа ова.
  17. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Претпоставувам да не дојде во контакт со вода додека да помине предвиденото време за дејство на кремот за да не се измие предвреме.

    Едит: А ви растеа влакната веднаш следниот ден како кај бричењето или барем малку поспоро?
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Кажав непрактична - ти требаат ракавици за да не ја изгори кожата, па мешање, па шлакање со рака.
    Не е за мене. Непрактично ми е.
    Извади скоро се и кај мене, ама кај некои влакна скроз се гледаа остатоците иако употребив сунѓер, па за некоја што има цврсти влакна не знам колку би бил најсреќен избор.

    И му требаат неколку минути да почне да делува, не може да го ставиш и одма да го пројдеш со вода, ништо нема да извади така.
    До тогаш не е пожелно да се мие со вода или да доаѓа во допир со вода. Ќе ти се одмие и џабе си шлакал.
    Not my cup of tea, најлошо потрошени 350 денари во животов.
     
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Па нормално, треба да чекаш да се засуши неколку минути, нема зошто да се миеш со вода претходно. Кремата се мешаше со стапче ми се чини а се нанесува со ракавици. Јас без ракавици нанесував, ако ми ги изгори рацете ќе ми ги изгори и нозете, нели, логично. Не ме изгори.

    @violetblue Растат колку што растат после бричење и мислам дека затоа не го купив пак, полесно ми е со брич кога веќе растат повторно за неколку дена.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Па никаде не кажав да се миеш со вода претходно, најверојатно не си ме разбрала. :)
    Под "не смее да дојде во допир со вода" мислев баш на тоа, треба да го чекаш некое време и да не миеш ништо до тогаш.

    Нанесов и со и без ракавица, без ракавица прстите ми станаа пуздер, кожата не. Кожата на прстите е многу понежна сепак. Ништо не се случи со кожата од телото, ама прстите ми изгореа, т.е. имав чувство на тапа кожа неколку дена.
    Still no, не се исплати гњаважата.