1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

  1. Дома, со восок

    292 глас(а)
    12,2%
  2. Дома, со ленти

    353 глас(а)
    14,8%
  3. На козметичар

    1.424 глас(а)
    59,6%
  4. Дома со жилет

    320 глас(а)
    13,4%
  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    И јас почнав со восок, првите 2 пати делумно успешно беше но веќе 3от пат целосно ги отстранив. Шеќерна паста еднаш сум пробала, ама цела се изналепив. Пиши рецепт како точно ја правиш. :)
     
  2. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    За интима ми е доволна една чаша шеќер (гледај да биде стаклена за да можеш да измериш сооднос вода). Вода ставам околу 1/4 или помалце(подобро е помалце) од истата чаша и сок од еден лимон. Додека врие го мешаш постојано на тивок оган, треба да добие некоја златна боја или како мед(малце потемна) За да ја провериш густината дали е готово на крај земи еден филџан со ладна вода и капнувај од шеќерната смеса, ако ти се направи како густо топче или приближно како топче (паѓа веднаш на дното) е готово. Остави го околу 20-30мин да се излади. Мене ако ми се стврдне шеќерот го ставам во микробранова околу 2 минути и тој се стоплува пак. Јас се мачкам со шпатула обично што ги ставаат во восок за толење и се депилирам со ленти има еден ролон (мислам дека е и тоа шеќер) во ДМ и со него има 20ленти кои можеш да ги користиш повеке пати се перат по употребата.Околу 220 денари е цената. И тие ленти ги користам.Ролонот со ленти ти го ставив во спојлер да видиш за кој станува збор
    -8-data.png
    И јас претходно без лентите или со крпчиња од стар материјал(чаршав) се правев леплива од шеќерот и цела лом но со лентите е милина и чисто :D Претходно се имам депилирано сама и со восок но тој многу бргу ми се зацврстува и повеќе болка имам со восок. А со шеќерот помалце ме боли.
     
    Последна измена: 3 декември 2018
    На SelenaGomez, VoodooGirl, ludamaja10 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Штета што нема ДМ кај мене, ама ќе пробам барем еднаш да ја увидам разликата. Јас првите 3 пати кога започнав првично со депилација на козметичар имав болки, сега веќе ништо не чувствувам. Но штом воглавно боли помалку ќе и дадам една шанса. :D
    Фала :):)
     
  4. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    И кај мене нема ДМ ама бев во Ск и купив од таму. Мислам дека ДМ има само во Ск и во Штип за друго место не знам. Ако одиш некогаш купи си.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    И во Велес мислам дека има.
     
  6. Згодната

    Згодната Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми препорача салон на партизанска, теодосиј гологанов, за интимна депилација до 200ден
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас вамо кај што одам за 150 денари е предобро, него дома да се мачам. Т.е. еднаш пробав малку да ја направам смесата ама брзо ми се стврдна и баталив.
    Инаку сакав да кажам дека со крпиња ме депилира женава и после ги пере, не сум имала проблеми никогаш. Само овој пат ме болеше дека се немав три месеци чепнато, не дека имав некоја потреба особена.
    Некогаш знае да ми отече местото и се смирува по некое време, но секој пат ме боли при депилација. Речиси никогаш не се намалила болката, секогаш е различно.
    Еднаш имав пишано дека се депилирав на втор ден менструација и навистина не ме болеше, ама премногу ми е незгодно да и одам со тампон во мене и да ме депилира.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Јас цело време одам на депилација , мислам кога почнав да ги отстранувам влакната , прво со обичен восок , кога останав бремена ми беше страв и си доплаќав за чист восок. Веќе 10 години како се депилирам , со брич никогаш немам пробано и дури до 60 % ми се изретчени влакната . Порано одев еднаш месечно , сега во два месеца еднаш.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Девојки
    Дали некоја од вас се соочила со ваков проблем :sweat::sweat::sweat::|
    IMG_20181229_232247.jpg
     
    На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
  10. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Бричена си или депилирана? Ако си депилирана пиши со што? Јас сум имала ваков проблем едно време на потколениците.
     
  11. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Бричена, ми е страв да ставам восок или крема, и да ми се јавува ова и на потколеници, како ги реши
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Реакција ти е од депилацијата.Стави бебешка пудра или крема.Мене после бричење ми е вака и пекол ми е
     
  13. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Не ме спасува пудра од ова, посебно поткожните и флекиве
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Подобро депилирај се него вака, и стави хидратантна крема.Јас ставам или за лице или здраве.
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа толку растат брзо и ова ти е реакција на жилетот. Те чеша претпоставувам, ако имаш кокосово масло намачкај се малку и здравје во Новата година практикувај депилација со шеќерен восок.
     
    На ludamaja10 и bakiii им се допаѓа ова.
  16. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Топла депилација и пилинг со кафе и масло(било какво). Избегавај бричење.
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам со Veet ленти, има некоја искуство со ленти?
     
    На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
  18. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки треба да идам на депилација за интимниот дел со топол восок дали после првиот пат се практикува со машинка дома да си се депилирам кога веќе ќе почнат да ми растат влакната? :?:
     
  19. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Леле не со ленти на интима. Ја не можам да поднесам на нозе со ленти- боли... а не па на интима. :worried: Само со топол восок или со шеќерна... нешто што е потопло и потечно мислам дека е далеку побезболно и полесно.

    А зошто со машинка? Ќе си отидеш пак на депилација. :)
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2019
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @bakiii Земи црна маст - Ихтиол. Мачкај со неа, ќе ти ги извади поткожните влакненца. Да напоменам, кога ќе ја користиш носи си "постари" гаќички бидејќи остава флеки.

    И не користи брич/крем. Оди на депилација, раат ќе бидеш 1 месец барем.
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.