Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

 1. Дома, со восок

  253 глас(а)
  12,9%
 2. Дома, со ленти

  337 глас(а)
  17,2%
 3. На козметичар

  1.218 глас(а)
  62,0%
 4. Дома со жилет

  157 глас(а)
  8,0%
 1. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  33
  NE I NE TRBA DA SE STAVA SE DODEKA NE SE ZATVORAT PORITE NA KOZATA.
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  97.376
  Си се депилирам дома со депилатор или си комбинирам,за болење,боли,сигурно во салон помалку ќе чувствуваш прво,затоа што некој друг го прави тоа за тебе и си неподготвен кога ќе потегне,а тоа помалце боли,второ,побрзо оди и пократко време ќе бидеш во агонија хаха...јас дома и по цел ден знам да се депилирам,дел по дел... :lol: :lol:
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.781
  Допаѓања:
  46.515
  Пол:
  Женски
  Jas porano se depilirav na kozmeticar,ama dobiv infekcija.Prviot pat ne mi tekna deka moze da e od depilacijata. Bev na ginekolog i se toa se sredi i otidov pak da se depiliram i infekcijata pak se pojavi. I kazav na mojata doktorka deka bev na depilacija i strogo mi preporaca veke da ne se depiliram na kozmeticar zasto bilo najnehigienski i pola od devokite sto doagale so infekcija ja dobile od depilacijata . I sega koristam krema veet i sum nemala problemi. :)
   
 4. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  33
  sekoj ima pravo na izbor,jas mozam da zboruvam za moite iskustva vo rabotata i licno moite iskustva .
  nitu jas samata ne sum otisla na drugo mesto da se depiliram i ne znam so sto se raboti i kako,mozebi e pricinata taa (ne cist vosok)znaci ne bi kazala deka dep. e pricina za infekcija nitu ubratno,a isto i ginikologot ne moze da potvrdi.
  nikogas ne sum dozvolila vosokot da mi bide ne cist sekogas go menuvam i poveke od toa sto treba (vo mojot salon).
  za 6 godini iskustvo ne sum imala nikakvi problemi so klientite od toj tip.
  eden sovet (podobro brici se,odkolku so krema )sigurno znaes deka kremata e hemikalija koja gi gori vlaknata a mozebi ne znaes deka ja gori i kozata.moze da napravi problem ako navleze vo kozata
  pozzzzzzzzzzzz
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.781
  Допаѓања:
  46.515
  Пол:
  Женски
  Jas sum sigurna deka bese od vosokot bidejki 2 pati po depilacijata mi se pojavi infekcijata,no ne vikam deka ne bilo do vosokot ili mozebi e do mene i mojata koza ne trpi takvi raboti...a ne znam nekako za bricenjeto rastat po 2 dena so se vika. Da bese do mene ic ne bi se depilirala ama ete nie zenite si znaeme :) pozdravce
   
 6. Bianca

  Bianca Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  14
  depilacijata e spas i nema potreba od sram zatoa sto jas si odam samo kaj edna kozmenticarka i ne ja menjam zatoa nema ni sram a za toa deka ladniot vosok mozi da otkorni eden sloj od kozata toa ne e tocno jas se imam depilirano so laden vosok na intimnite delovi malku poveke boli os kolku so topol ama za razlika od topol so laden vlaknencata rastat mnogu posporo
  pozzzzzzzzzzzzzz
   
 7. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  ма какво депилирање по дома - да се замарам дали сум го претоплила восокот или ми се изладил, па треба по гаќи да трчам низ куќа до кујна да го топлам. сум го пробала тоа и ќе речам - НЕ! :x живи нервози. плус, нема шанси сам човек да си ја издепилира цела интимна зона-под интимна подразбирам и внатре во задникот. па луѓе никој од нас не е октопод па со две раце да шири, со третата да мачка а со четвртата да трга лента :lol: и како ќе провериш дали си ги истргал сите влакна, ќе клечиш гола со огледало под тебе :lol:
  најфино е на козметичар, еднаш месечно, 5-7 дена откако ќе заврши циклусот. јас лично се депилирам со ладен восок и нема врска дека боли повеќе или дека се оштетува кожата. веќе 10 години се депилирам строго само со ладен восок, брич користам само за под пазуви. похигиенски е, нема шанси инфекција да се фати затоа што восокот се користи само за тебе, лентите се само за тебе. за разлика од топлиот восок, кај кој кој знае колку жени пред тебе се депилирале и кој знае кое ниво на лична хигиена го одржуваат :mrgreen: бљак. топол восок не преферирам и од друга причина- од него ми пукаат капилари ( и после 2 месеца имам модрици, а испуканите капилари не се повлекуваат), а плус и не ги вади влакната така добро како ладниот.
   
  На Tinna2 и catty им се допаѓа ова.
 8. m.a.r.e

  m.a.r.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  15
  se soglasuvam so tebe za ladniot vosok nema poubavo nesto od depiliranje ali poubavo ti e koga e so laden.
  i sama doma nemam probano i ne planiram zatoa sto prvo i prvo ne mi se isplaka ako zememe u predvid poeftino ke ne fati na kozmeticar.
  samo treba da si najdis nekoja efikasna kozmeticarka so podolgo rab iskutvo i nema potreba da se stramime .
  pozz
   
  На catty му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sandra-Di

  Sandra-Di Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  50

  Znaci sakam da znam, zasto si kozmeticarka, koja e naj naj najpeporacliva varijanta?
  bric, vosok-topol/laden... ?
   
 10. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  33
  najobro e depilacija so topol vosok za bilo koj del od teloto TVRDAM
   
 11. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  јас исто така сум козметичарка и од козметочка гледна точка не би ви препорачала да се бричите или депирирате сами можно е да дојдат до еден куп компликации оставете тоа да го направи стручно лице али сепак пазете кај кого ќе отидете на депилација воопшто за сите делови на телото особено за интимниот дел поззз
   
  На catty му/ѝ се допаѓа ова.
 12. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  еленор нема врска дали се депилираш со ладен и топол восок зс и двата типа се подеднакво ефикасни само ако козметичарот си ја врши работата како треба.јас работам исклучиво со топол восок и нема врска колку жени поминале пред тебе зашто топлиот восок после секоја депилација се претопува на викока температура и сите бактерии се уништуваат на таа топлина
   
 13. Avatar

  Avatar Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  9
  Koristev bric poveke od 6 godini,mi bese sram da odam vo kozmeticki salon.pred edna godina neznam sto mi stana i otidov.navistina za prv pat mnogu bolese ama zadovolstvoto posle toa e super.cel mesec ne se zamaras so vlakna,a i vlaknata posle toa se pomeki i na slednoto depiliranje e polesno i po ne bolno...kakvi kremovi i bricovi vosok si e vosok..spored mene nikoj ne bi trebalo da se depilira na intimnite delovi so kremata veet,zatoa sto predizvikuva vcrvuvanje i cesanje(na mene mi se ima sluceno toa so nego na nozete,a kamo li tamu dolu da se depiliram).Vosok si e vosok, i jasno na kozmeticar,kakvo zamaranje doma,ke treba cel den doma da izgubis a vaka vo salon za eden saat si celata gotova ;)
   
  На catty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  Edno prasanje do site shto koristat brich?! Dali ne ve chesha posle bruchenjeto. Poso jas ednas trgnav so brich samo nekolku vlakna od krajot i edna nedela posle imav potreba da se chesham. A inache koristam topol vosok doma se depiliram sama nemam nekoi golemi bolki i da 30 minuti sum sredena skros :lol:
   
 15. andrea-a

  andrea-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo.jas koristam postojano bric a ide nova godina i mene mi e strav da se izdepiliram.ne od bolkata,tuku deka sakam da se izdepiliram na intimni mesta a sram mi e mnogu,a i bidejki tamu imam koristeno i bric kojznae sto ke se sluci i dali voopsto ke moze da me izdepilira:)dajte nekoj sovet.thanks
   
 16. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  jas se depiliramso isto so depilator sama,ne e tolku bolno ako se depiliras sekoja nedela dodeka se pomali pomalku boli.pozdrav i probaj,ama prviot pat ce ti bidit bolno posto koristis bric ama posle ce se naviknis
   
 17. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  nemoj da se plasis tie sto go rabotat toa si znaat ce te izdepiliraat bez problem
   
  На catty му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  33
  EVE POVTORNO KE KAZAM ;ZA BOLKA PRI DEPILACIJA NA INTIMEN DEL ILI NA KOJ DRUG DEL OD TELOTO NE MOZE DA KAZE NIKOJ ,KOLKU BOLI (DALI MALKU ILI MNOGU BOLI).SEKOJ RAZLICNO PODNESUVA I ZATOA NE BARAJTE OD NIKOGO DA VI KAZE DALI BOLI ILI NE ILI KOLKU BOLI.ZA TOA DEKA SE PRENESUVAAT BAKTERII I STO USTE NE PAK KE KAZAM DEKA NE (VOSOKOT SE MENUVA REDOVNO I SE TOPI NA POVISOKA TEMPERATURA).ZA POTKOZNI VLAKNA ISTO TAKA NE MOZE DA SE KAZE DEKA KE SE POJAVAT OD DEPILACIJA (ZAVISI OD VLAKNOTO I KOZATA).I ONIE STO SE BRICAT I DEPILIRAAT SO KREMA IMAAT PODKOZNI VLAKNA I NE SAMO NA PREPON TUKU I NA NOZE.
  ZNACI JAS RABOTAM VO SALON I ZBORUVAM OD ISKUSTVO I ISTO TAKA KAZUVAM DEKA TOPLIOT VOSOK E PODOBAR OD LADNIOT
  ZA SITE KOJ SAKAAT DA SE IZDEPILIRAAT NA INTIMEN DEL OD FORUMOV A SE PLASAT ILI IMAAT NEKAKVI DRUGI PREDRASUDI
  DAJ PRATETE MI L.P JAS CASTAM DA VE RAZUBEDAM I DA SE UVERITE DEKA NE E NAJSTRASNO NA SVETOT
  POZZZZZZZZZZZZZZZZ :P :P :P :P :P :P :P :P :P
   
  На Iskra му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  17
  Dodeka ziveev vo Makedonija ednash mesechno posetuvav kozmetichar, topol vosok, nikogash nemam probano so laden do sega... Depiliram se i noze i race i intimen del :) Nema poprijatno chuvstvo koga si mazen sekade. Nikogash ne sum ni zamisluvala deka kje mozam samam doma da se depiliram :worried:hock: Koga se preseliv vo Majami, veruvale ili ne od vlagata vlaknata rastat ko ludi, taka da neophodna e depilacija na 2 nedeli, pogotovo ako se zeme vo predvid deka ziveam na sama plaza i prosechna temperaturata e okolu 25-30 stepeni... Vo pochetokot se machev so depilator shto si go donesov od Skopje, ama cimerkata moja pochna da kupuva vosok i da go gree vo mikro i da se depilira sama, mene ne mi se veruvashe.... ajde nozete ama cela intimen predel od kraj do kraj.... :worried:hock: Ednash me prasha da i pomognam i jas trup, nikad ne sum depilirala nikogo.... I taka popoleka ona mene , jas nejze i se nauchiv, malce teshko vo pochetokot, ama so tek na vreme se uhoduvash... Duri si kupiv i mala mashinka kako za u salon shto go gree vosokot i go cedi....
  Inche da ve izvestam samo tuka depilacija na celi noze se dvizi od $75 pa nagore, ne vkluchuvajki intimen del.... Taka da bolje da utepam 3 saati da se depiliram sama otkolku da plakjam $300 mesechno za depilacija.....
  Obichno koristam ogledalo koga go depiliram intimniot del i nozete od pozadi.... ali greachot za vosok mi beshe eden od "Best Buys" za 2009 :)
   
 20. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  zdravo.jas koristam postojano bric a ide nova godina i mene mi e strav da se izdepiliram.ne od bolkata,tuku deka sakam da se izdepiliram na intimni mesta a sram mi e mnogu,a i bidejki tamu imam koristeno i bric kojznae sto ke se sluci i dali voopsto ke moze da me izdepilira:)dajte nekoj sovet.thanks

  сигурно ќе те боли и ќе ти се појави црвенило али ништо страшно ќе си купиш после депилација од аптека крема со антибиотик ќе ти ја препорачам ДЕКОТАЛ (иде на рецепта) за побрзо да ти се смири црвенолото.