1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

  1. Дома, со восок

    292 глас(а)
    12,2%
  2. Дома, со ленти

    353 глас(а)
    14,8%
  3. На козметичар

    1.424 глас(а)
    59,6%
  4. Дома со жилет

    320 глас(а)
    13,4%
  1. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    Јас на интимниот дел се чупам навистина е премногу мачно цел ден се чупам и грбот ме кине после тоа ама еден месец после сум мирна и воопшто не боли... Се имам пробано и ладен и топол восок (сама) на козметичар се уште немам отидено затоа што ми е страв... :? не од болката туку од нехигиената и од непрофесионалните "козметичарки" и после некое време се решив да одам на козметичар но слушнав како една моја пријателка добила рак на матката од топол восок а и плус ја има примано вакцината против рак... лекарот така и кажал дека е од депилација... така јас сеуште се чупам бидејки восокот многу ме боли и неможам сама пола сат се канам да ја повлечам лентата
     
  2. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Jas se depiliram veke 6 godini, ne sum se depilirala sama bidejki e pobolno i ne mozes se da vidis. Vo sekoj slucaj sum prezadovolna, ne bi mozela da zamislam da ne se depiliram-pred se zaradi higienata kako i zaradi pogolemo libido-mrazam vlakna i se bi napravila da gi otstranam-sto e bolka od 10 minuti vo sporedba so uzivancija cel mesec? Vlaknata mi se mnogu izretceni i omeknati-toa e drug plus. Mislam deka e greska da se bricite na intimnata zona, posle mnogu ceska a vlaknata prebrzo rastat i se zgusnuvaat. A da se ima tamu dolu 'grmuska'-toa ne e nitu malku seksi:))) A za depilacija treba da se vnimava vo koj salon se odi, zaradi bakteriite i da se vnimava na intimnata zona da se koristi zezok vosok za edna upotreba.
     
  3. LadyCroft

    LadyCroft Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    32
    по вашите горенаведени постови не знам на што да се одлучам. сакам доле да се средам убаво, секогаш се бричам, но ми се здосади.. :( после бричењето ставам бекутан млеко, кога ќе се упие ставам бебешка пудра..

    дали е најдобро со ленти да почнам прв пат да се депилирам доле, дали ќе се зацрвени или бубулчиња ќе се појават, што да правам ако се појават?? еве летово сакам да бидам подготвена и да се навикнам...
     
  4. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Jas ti preporacuvam topol vosok-so lenti moze da se sluci pogresno da ja trgnes lentata-i da se uplasis:)
     
  5. cupe

    cupe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Jas nekolku pati se imam izbriceno i ne mozev skroz da gi otstranam vlaknata, mi bese strav da ne se isecam. Polse bricenjeto sekogas me cesase se dodeka vlaknata ne si porasnat so dolzina kako pred da pocnis voopsto da se bricis. Dali ova cesanjeto e normalno???? Ednas porbav so Silk lenti. Ja staviv lentata i koga trgnav cela lepliva tecnost ostana na mene a na lentata nemase nisto, i od togas mi e strav da se depiliram zatoa sto edvaj ja izvadiv leplivata tecnost od mene.....bese uzasnooo....a da odam na kozmeticar i mi e strav i mi e stram...nez so da pram...resenie?????
    A sakam i da prasam sto so vlaknata na zadnikot????
     
  6. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    и мене ми се има случено така со ленти со ладен восок да ми остане цел восок на влакната и да не се извадат...а на препоните кога пробав дури и подливи после тоа ми се направија од лентите дека многу ми е осетлива кожата....и со брич кога имам пробано исто ме чешаше после тоа ненормално...затоа со крема се средувам.....ама сега се спремам да пробам во салон со топол восок :? :? :?
     
  7. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    31
    Лекот му е само топла депилација меѓутоа без ленти,, значи нанесуваш на местото подебел слој малку се засушува и тегнеш.Барем мене ми помага и неам поткожни влакненца.А инаку се депилирам бразилски начин на депилација и е значи отстранување на сите влакненца па дури и на газето...не боли воопшто ти препорачувам да пробаш иако ако досега не си се депилирала на ваков начин можно е на почетокот само да те пецка, после тоа немаш гајле ;) Или или прво на козметичар нема нишо страмно, таа се изнагледала ехеееее...се разбира од професионален аспект :D После депилацијата со масло или улје за тело отсранувш восокот и опп топ.Цел месец на рааад.поззззз
     
  8. cupe

    cupe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kakov e toj brazilski nacin na depilacija???? i kade moze da se kupi takvo nesto???
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    brazilski tip e koga ke se izdepiliras skros......znaci celiot intimen del.....i ne se kupuva ;) ...vo salon 'e te izdepiliraat i si top ;) seksi do beskraj ;) :lol:
     
  10. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    31
    еве енца одговори место мене, не се купува такво нешто туку само во салон можеш или пак ако си за експереминтирање можеш и сама :D :D :D позз
     
  11. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    jas se depiliram 15 godini brzilska depilacija,raat si,so ladnen vosok,znaci samo za mene,toj pak se zagreva,tolku mi se izretceni duri mnogu malku,nema nisto pohigienski od toa skros se da izdepiliras,ne boli stanuva navika
     
  12. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    ,samo VNIMAVAJTE VO KOI SALONI SE DEPILIRATE ,BIDEJKI HPV MOZE I PREKU DEP,DA DOBIETE/osobeno kondilomi
     
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Девојки, да кажам, пред 3 дена сама се издепилирав со ладен восок за прв пат воопшто! Не ме болеше толку многу како што некои опишуваа, повеќе ми беше страв да ја тргнам лентата :lol: Се осеќам ко бебенце :lol:
     
  14. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    леле колку убаво јас неколку пати имам пробано ама не успевам ми е страв да не ме боли и ми се чини кожата ке си откорнам
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    A od kade kupi? kolku pari? Aj malku explain ako sakas :D
     
  16. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Nema nisto poubavo od brazilska depilacija ....... i jas skoro se izdepilirav prav pat vo salon i ne bese nekoja neizdrzliva bolka , pa i malku da bole ne e nisto vo sporedpa so cuvstvoto posle depilacija , prekrasno .......
     
  17. marii4ka

    marii4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    jas se depiilrav pred nekoj den za prv pat ama ne sum bas zadolnova.. :( bolkata e izdrzliva, ama sepak ne se otstrania site vlaknenca osnataa tie maleckite, i sega mi se pojavija nekakvi luspicki i plici... :(
     
  18. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    :up: se slozvam so tebe...izdrzvam nekoj pola saat bolka..ama posle toa cuvstvoto e prekrasno...
    a inace sekogas odam na kozmeticar...doma ne sum probala..nekako posigurno mi e na kozmeticar :up:
     
  19. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Лентите ги купив од аптека, ЕLEA се викаат. 198 денари 10 ленти (т.е. 20) - ги даваат и на парче - 10 денари. Има упатство одпозади, ќе си видиш детали. ;)
    Депилацијата.. знаеш се трга спротивно од растот на влакната, влакната да не се подолги од 5 милиметри за подобро да фати. Внатре има и еден крем за после депилирање. Јас се миев со него со млака вода, а после тоа ставив бебешка пудра.

    Ако пробаш - кажи резултати ;)
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Фала многу баш ќе пробам, па ќе ти пишам за успехот(или неуспехот :lol: )