1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

?

Како ја депилирате интимната зона?

  1. Дома, со восок

    292 глас(а)
    12,2%
  2. Дома, со ленти

    353 глас(а)
    14,8%
  3. На козметичар

    1.422 глас(а)
    59,6%
  4. Дома со жилет

    320 глас(а)
    13,4%
  1. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    До сега се бричев и не дека имам некакви проблеми ама сакам да пробам да се издепилирам пошто ми здосади речиси секој ден..ама...многу ми е страв не од болка туку од тој пусти восок и хигиена, велат дека било подобро со топол ама колку може да им се верува на салоните ? уфффф ептен сум во дилема :?
     
  2. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Никогаш не сум била на депилација затоа што ми е страв. Се бричам ама пред 3 недели почнаа да ми се појавуваат огромни гнојници кои ми се прошируваат по стомакот и бутните. Толку многу ме болеа што имав и температура а после тоа и алергија. Сега не знам што да правам, страв ми е да се избричам а за депилација нема шанси ... некој лек ?????

    што мислите за ласерна?
     
  3. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Мене не ми е проблем до отидам на депилација, ама кога ке отидам толку многу ме болииии... :D
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Ги барав тие лентите ЕЛЕА и не можам да ги најдам на парче. Ашо знам па да ги купам сите, ако не ми се погодат треба да ги фрлам. :roll: На два ума сум...
     
  5. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    девојки ке сака ли некој да ми каже добар салон за депилација во кочани,велес,радовиш,струмица бидејки се немам депилирано до сега и би сакала да ми препорачате некој добар :roll: :roll: :roll: поздрав и ви благодарам
     
  6. iren4ence

    iren4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    вака...после бричење на препоните секогаш ми се појавуваат црвени зрнциња :( ...ова е вака веке една год.. :o плс казете некој совет да ги снема шо побргу оти се близи летото :worried:hock: позз и фала однапрет ;)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.092
    Еј јас ги користев.Обично сум скептик за ново,плус бугарско,ама овие ми се погодија многу...плус имаат лосион со нив што е преубав за после депилација,а бога ми од толку малце ќе успееш по цело тело да се испомачкаш,па сега ти види колку е добар.Не се двоуми,супер се,ама убаво загреј ги меѓу дланките пред да почнеш да одлепуваш.Мене подобри од вит ми се...ем поевтини.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Ги најдов денес баш. Си купив една колку да видам што се. Па мислам дека ќе си купам да видам како ќе иде. Не ми се чинат лоши :)
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ eпа супер ;)
    Ти препорачувам кожата да не ти е многу топла (депилирај се во поладна просторија), а лентите затопли ги со триење онолку колку што е потребно за еднакво да се одлепат ;) have fun :D
     
  10. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    никој не кажа како се вика салонот во аеродром ??? или некој др. салон во ск ????
     
  11. Natufka

    Natufka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    epa vaka poiskusni sakam da ve prasham deka jas imam 15 god. i sakam da napravam depilacija ali nekako nezgodno mi e vo kozmeticki salon ve molam kazete mi shto da pravam odnapred blagodaram
     
  12. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    нема што да ти е незгодно, на нив тоа им е работата :) пари им даваш за тоа. јас редовно се депилирам секој месец со години и до сега сум немала некое лошо искуство,раат цел месец .. :D
     
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Баш на форумчево мило прочитав: Одиш таму, се отвораш ко книга, козметичарката си ја вршит работата и ти после тоа си раат цел месец ;)
     
  14. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Jas se depiliram nekade pola godina vo salon i nemav nikakov problem , bolka izdrzuvam i se ubavo ...... ama sea mi izlegoa zelzdi na preponite so ne mozam ni da se dvizam pa i do bolnica stasav i pijam sega antibiotici i mi rekoa deka toa sigurno e od dipilacijata i veke da ne se depiliram :worried: samo nz kako moze da ne se depiliram , voopsto nekam da se bricam od toa mislam deka moze da bide i poloso i nz so da pravam ... Bi preporacale li nesto ? procitav za dipilacija so sekerna pasta ima li nekoj slusnato vo KOcani ima ???
     
  15. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    за оние кои употребуваат брич доле дали ви се појавуваат мозолчиња во права смисла на зборот исто како на лицето?
    јас кога одам на одмор се бричам (никогаш не сум била на козметичар) и ми се појавуваат овие мозолчиња околу препоните и кога сум во купаќи се срамам, седам свиткана на плажа или одам да пливам, дури и од дечкото ми е непријатно да ме гледа
    го има ли некој овој проблем и како се справувате
     
  16. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Јас користам крема за депилација, а понекогаш и се бричам па ми се појавуваат мозолчиња али не многу. Откако ќе се избричам се мачкам со обична нивеа крема и со пудрата од бекутан таа е супер за црвенило на препони а мене лично ми помага - ги има мозолчињата сепак али не се многу и скоро незабележителни се. А и ако можеш избегавај да носиш тесни фармерки зашто кожата се поти па се иритира и ете ти беља :| Пробај со пудрава - се надевам дека ке ти помогне и не мора да ја ставаш само од кога ке се избричиш - чим има црвенило слободно нанеси си. Поззз
     
  17. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Се бричев 3-4 години и последниот пат ми излегоа мозолчиња ама ми се проширија по стомакот и по задникот, и се направија како чирови, две недели има температура 38, додека да протечат чировите.... многу одвратно... и затоа на никој не му препорачувам да користи брич за интимните делови ;(
    до сега се немам депилирано затоа сакав да најдам некој салон во скопје кај што користат шеќерна паста, но за сега без успех :?:
     
  18. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас како што кажав редовно се депилирам на козметичар, последен пат пробав со рол-он од силк (зелениот) многу брзо и безболно ми се извадија влакната и не ми се направи никакво црвенило, најдобро е што лесно се вадат остатоците од восокот растворлив е во вода. пробајте стварно е лесно и ефикасно ;)
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Јас користам крем на база на невен за смирување на иритираната кожа... и помага. Оној крем што јас го користам го купувам од пазарче, каде што има козметика, бугарски е, во портокалова кутија, околу 60 ден е. Не знам дали го има на друго место да се купи, освен на тезги, ама кремот е фантастичен, не само за смирување на иритирана кожа, мене ми ги лекува и лишаите на лицето што ми се појавуваат понекогаш во зима...
     
  20. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Еве и од мене предлог: од кога решив сама да се депилирам поради тоа шо ми беше преку глаа од козметичари и закажувања почнав со топол восок, пробав и ленти за депилација и све тоа создава таков голем неред уф! :lol:
    Пред година дена купив машинка за депилација и верувајте од то нема поубо. Брзо е ефикасно и не толку болно како све претходно. Искрено на почеток (првите 2,3 депилации се болни додека да ти се адаптира потсвеста ;) ) ама сега ми е толку вообичаено и искрено сум презадоволна. Башка после депилација месец дена а можи и поише немаш потреба од наредна депилација бааги ефикасно :D Дополнително и немаш трошоци освен за струја :D инаку мојот депилатор го купив околу 900 денари Беко е нема потреба да фрлате пари непотребно на Панасоник или Цептер сите с еподеднакво ефикасни и трајни :)