1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна хигиена во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од katalina, 17 август 2012.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    интимниот гел на нивеа го користам со години наназад и се покажал како добар со оглед на тоа што поминав 2 бремености до крај има и обичен и со камилица јас обичниот го користам поубаво ми мириса
     
  2. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    jас користам интимен гел од авон,нема јак мирис и до сега сум многу задоволна од него :$
     
  3. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Dali vi e pojacan mirisot na vaginata :?: eve nemam nikakva bakterija i slicno mirisot e jak iako se izmivam nonstop duri i gakickite mi mirisaat dali vi se ima sluceno mozno e od mnogute vitamini i cesto mokrenje grdo se osekam ova 1 pat vaka mi se slucuva dodeka ne bev bremena nikogas :puke:

    [mod-kirilica:iuetjnpf][/mod-kirilica:iuetjnpf]
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас исто имам забележано кај мене, во последно време осекам како некоја појака миризба да имам таму долу, хехех а по неколку пати сменувам и гаки, исто имам и повеке исцедок бел,и на гаките како како жолти ми се :( и јас пред една недела правев и уринокултура и се , па се беше во ред :)
    веројтно е нормално тоа, а и може да ние од многутее витамини , јас пијам еден куп ( за имунитет , б комплекс, магнезиум, калциум, сега и за железото ) :?:
     
  5. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    :D Женски на лаванда не може да мириса, сепак е вагина во прашање, плус зголемен исцедок, плус често мокрење, плус не користиме појаки миризливи купки, туку претежно се миеме со топла вода, и најбитно од се во внатрешноста се случуваат сериозни биолошки процеси. Жив организам е во прашање, се што е живо мора да има некаков мирис ;)
    Без паника, штом нема инфекции, ништо страшно.
     
    На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еххе да така е, ама понекогаш од јас што мислам на тоа,и осекам ми се чини дека сите на околу можат да да осетат :lol:
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas mislam deka e od vitaminite i dr.preparati sto gi konsumirame.I jas isto zabelezav deka mi mirisa nekako kako kiselko,a baska i mn.mi tecese beluzlav sekret.Otidov na gin. I mi dade vaginaleti.Koga ke mi potecese,cinis niz pantalonite ke mi izlezese,a i mirizbata blak :puke:
     
  8. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Исто е кај сите мислам, и дека е нормално, на брисеви кај некого може да покаже и кандида, што воопшто не е страшно на почеток. Се препорачуваат (ова од Д-р. Филиповски) Linex Lady вагиналети. Четиринаесет се во шишенце, 7 се ставаат по препорачана терапија и 7 пред денот на породување, да не се случи бебенцето (при природно породување) да си ја понесе кандидата (и да ја фати, не е тешко да се отстрани со камилица.

    Нема потреба од секирации и нервоза заради исцедоци. Тоа е, ќе менуваме почесто гаќички :rofl: ќе избегнуваме миризлива тоалетна и ароматизирани секојдневни влошки. Тоа е.
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    аман од таа кандида во бременоста, никако да се излечи а е незгодна. Сакав да казам јас ги користев линекс леиди меѓутоа воопшто не ми помогнаа па кога се позалив на гинекологот таа само ми одговори е да многу пациентки ми се залат дека се не ефикасни. Сега еден месец земав да пијам lactogyn и да ставам вагиналети mycoril па ќе ви го казам резултатот. Инаку секоја вечер се измивам само со млака вода
     
  10. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    изгледа се зависи од организмот, мене ми исчезна после терапијата со Линекс, ама еве си имам исцедоци проѕирни, нема мирис ама незгодно ми е менувам по три пати некогаш гаќи само поради нелагодното чувство на влажност :(
     
  11. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    и јас си го имам овој проблем :lol: нормално е тоа да ни се случува во бременоста. не е страшно, се средува некако со редовно одржување на хигиена. и јас користам нивеа интимен гел,го трошам како алва :D сите интимни гелови на нивеа ми се убави. некогаш,кога не излегувам од дома, користам само чај од камилица,за да не претерувам многу со хемија :lol: Незнам дали ви се случува и на вас ама на мене мислам дека ниту еден антиперспирант не ми помага :lol: го користев гарниер пред бременоста па го заменив со рексона и од тој незадоволна бев па преминав на нивеа и тој не го бива :( пак чувствувам непријатна миризба :( а се туширам секој ден и секој ден ставам од антиперспирантот, за неколку саати делува и после мислам дека мирисам како да не сум се избањала неколку денови. мажот ми ми вели дека си замислувам и дека не мирисам лошо ама јас си знам дека од сожалување го кажува тоа :( некој совет? вие кој антиперспирант го користите? секако дека ова ќе трае до крај на бременоста ама барем да се ублажи некако ( знам дека прашањево не е за тука ама причината и за двата проблеми е бременоста затоа тука и го пишав)
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас неможам да поднесам ниту еден дезодоранс од почетокот на бременоста, од самата миризба се гушам
    :( и пробав со лејди спид стик, гелот шо е , и мн сум задоволна го користам повеке време и супер мие, пробај со него ;)
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    :lol: во право си. како до сега не ми текна на него :fubar: додуша полесно ми е со спрејовите а гелов ќе треба да го чекам да се искуши :lol: :lol: :lol: мене не ми се лоши од миризба,освен при готвења на некои јадења а од парфеми немам галје,се давам во нив :lol: Заборавив да напоменам дека кога користам тоалет а не сум дома си користам влажни марамчиња,интимни. ми викаа дека биле штетни ама еве на мене и на бебето ништо не ни фали,брисевите ми се ок,уринокултурата исто е добра. практични се овие марамици ако сте надвор од дома, даваат чувство на свежина
     
  14. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    И јас имав проблем со Рексона стикот откако забременив и затоа нарачав Алое ever-shield stick, на Forever (www.foreverliving.com). Чини околу 300 мкд ама трае еве го 4 месеци пакувањето е 92.1гр. Ама го изрекламирав :rofl: ама стварно вреди да си го има секоја трудница. Нема мирис и нема потење.

    За парфеми, од Jungle-от на свекрва ми и Нарцисо Родригес црниот ми се враќа се што сум јадела последниве 4 месеци, и затоа користам само нежни летни парфеми. :lol:
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    :lol: може ти се лоши од парфемот на свекрвати дека е нејзин :lol: мала шала :lol:
     
  16. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    :rofl: :rofl: :rofl: можно е :rofl: :rofl: :rofl:
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas zabelezav deka mn.poveke se potam,a recisi nikakva teska fizicka rabota ne rabotam.Izgleda za toa se 'vinovni' hormonite :) inaku koristam Lady speed stick gelot i zadovolna sum od nego-zasega!
     
  18. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    јас на мука сум :) не знам дали смееме секојдневни улошки ама јас дека цел ден на работа доле многу ми се мокри не се издржува... решение? :$ :lol:
     
  19. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Труднички муабети

    Подобро земи обични памучни од оние со мрежичка секојдневни не се препорачуват поради можни инфекции
     
  20. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    па памучни носам од оние домакинските ама џабе мокро си е мокро.. :worried: какви со мрежичка гаќи?