1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна хигиена во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од katalina, 17 август 2012.

  1. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    мешенца најдобро е за подмивање да корисите чај од камилица или само млака вода ... овие интимни препарати не се воопшто добри и препорачливи да се користат онака а не пак за време на бременоста ... инфекциите се закачуваат од интимо и од секојденевни влошки барем така ми кажа докторката еднаш кога ми даде вагиналети , рече да ги избегнвам сите овие препарати ...
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Абе срц јас си одам по мој режим и не го сменив...Си користам гел за интимна нега,гел за туширање од камилица и обавезно еvery day влошки ,морам имам бело прање ме нервира,па сите тестови и брисеви до сега фала му на Бога се добри(негативни за бектерии)
    Она што користев предходно,користам и сега
     
  3. edna.mode

    edna.mode Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Jas koristam intimen gel neutro roberts, sega mislam da se prefrlam na nivea, cisto onaka da smenam. I jas mislam deka e najdobro samo so voda, ama so utrogestan sto go stavam vaginalno 3 pati, postojano imam iscedok, iako lezam i po 3 saati posle apliciranjeto. Toa e kako mrsno i ne se odmiva samo so voda. Poradi istata pricina koristam i sekojdnevni vloski, onie evtinite od KAM.
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Како пред бременоста така и до сега, со палмоливе сапун.
    Инаку, разликата е што сега редовно носа дневни влошки преку ден, а порано не толку често.
     
  5. She1

    She1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Во ред е да се носат дневни влошки?
     
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мене уште пред бременоста ми кажа едн докторка да ставам подобро мал слој чист памик отколку било кои дневни влошки. Памукот ем поефтин ем похигиенски. посебно со вагиналети во комбинација во бременост, нема подобро!
     
  7. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    здраво девојки инаку сум во трети месец од бременоста и си велам немозам веке да се брицам долу засо козата ми се иртрира и ми излегуваат ситни мозолцинја кои цескаат и ми стваарат отоци инаку се мијам со купка за бебе од јонсон колекцијата ,инаку сакам да се депилирам казете дали е тоа правилна одлука и какви ленти да зеам инаку сум за веет само зелените со се писете совет и како да се депилирам таму неам појма :D :D
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    гјул-јас сум 16 недела веке и се правам со крема вет :^) прашав на гинекологот ми рече дека не ми пречела..
    иначе хигиената кај мене е малце повеке :D :D не дека порано ја немав туку сега е повеке.
    миење неколку пати на ден и еднаш со интимо од камилица.
     
  9. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека не чинело да се депилираш со восок зошто се намаливала циркулацијата на крвта. Јас издржав да не се издепилирам до 3 месеци, а после редовно си почнав со депилирање на месец ипол.

    А инаку за геловите за интимна нега јас мислам дека кај секого е различно, на некој му одговара кај некој ствара чешање, но имам слушнато од Д-р дека ја намалувало влажноста на вагината и Ph и затоа докторите не ги препорачуваат.
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Како би требало да се средиме на интимата кога ќе треба да одиме на пораѓај?? Ако се бричам со брич ќе сецнам дел од малите усни јас стварно незнам како да направам а на депилација одам само за препони и нозе за интима не и не сакам да почнувам???
     
  11. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    И јас немам некој посебен третман..Како пред со гелот за интимна нега од Авон понекогаш и со благ чај од камилица и секако користам само хартија од 100% целулоза и тука се подразбира и секојдневното миење понекогаш и повеќе пати,секако тоа е индивидуално за секоја трудница :)
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Според мое искуство не би препорачала повеќе пати миење во текот на денот, се уништува природната флора и се се создава тогаш.На два дена со бебешко сапунче да се измиеш господ да го видиш досега не сум била на гинеколог поради проблеми со вагината со бременоста првпат сум на гинеколог.А и ако мислиш дека имаш некој проблем измиј се само со чај од камилица и ништо друго.
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    I pred da ostanam bremena i.sega vo.bremenosta redovni podmivki vo tekot na denot..ne sum koristela nikakvi gelovi za intimna higiena a i nema da gi koristam.vodicka ili kamilica caj...doktorit mi ima kazeno da gi izbegavam sekojdnevnite vloski ama zaradi zgolemenoto belo pranje.koristam ama mnogu cesto gi menuvam..se izv za lat od mob sum
     
  14. KoZee

    KoZee Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Ah i jas ne znam so da pravam so bricenjevo na " tetkava" 5 mesec sum i stomakot epten mi smeta a depilacija ne ide vo predvid... :@
     
  15. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Abe izdepiliraj si se raat ke si mesec dena. so brich sakala nekjela pak kje mora za edna nedela da se brichish. kje se iskilavish.
    Jas higiena odrzavam so bebesho sapunche zoshto ne ja menuva ph vrednosta dole. Dimitrov koga rabpteshe na gak mi go dade toj sovet i mi reche_nikako brishenje prirodno kje se isushi. i taka i teram. do sega super odi.
     
    На Asiana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    И јас користам бебешко сапунче веќе неколку години, не знам дали гледав некоја емисија или прочитав некоја статија со совет за користење на бебешко сапунче и оттогаш го применувам тоа. Порано користев интимни гелови, но сега сум исклучиво на ова.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  17. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Јaс сaмo сo чистa вoдичкa, стрaв ми е сo другo, сo гoдини сум вaкa, и зa телo кoристaм бебешкo шaмпoнче oд другиве дa не oтиде нaдoле пa прoмени пх вреднoст и тaкa ми е шaшaвa гoспoжaвa дa не јa пoреметaм уште тoлку :D
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    И јас само со вода, а понекогаш купувам и од оние сапуни за интимна хигиена од керфри. Најдобро е само со вода. А докторов ми рече да си имам крпи само за таму кои ќе ги перам на вриење и после капење убаво да си ја „истапкам“ со крпа:$:lol: оти водената средина им помагала на бактериите. Секој различно ќе кажи ете....
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    вајда докторов мислел да не ја тријам, и ја некад си ја ПОТАПКУВАМ пошо мразам да ми се цеди у гаки коа морам одма да излезам од дома :D
     
  20. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Јас отсекогаш бев против интимни гелови, ама новиот момент со бременоста чуда прави :) Сега го користам Lactogyn, (http://www.jglprobiotici.com/lactogyn/proizvodi/sapun-za-intimnu-njegu/) го сретнав пред некое време на промотивен материјал во аптека и решив да го користам, а и ми годи. Топло го препорачувам на мамите кои често се тушираат