1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимна хигиена во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од katalina, 17 август 2012.

  1. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Само со млака вода
     
  2. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Шо да користам за миење на интима во бременост? Зимам вагинално утрогестан два пати и мн јако ми мириса исцедокот на апчиња ј ме нервира. До сеа се миев со млака вода и нивеа купки за туширање и не сум имала проблеми брисивите чисти ми беа и пред да останам бремена исто никогаш не сум користела посебни интимни гелови само со млака вода и гел за туширање обично нивеа ама вака ве читам и страв ме фана на бебо да не му нештетам нешо ?
     
    Последна измена: 14 октомври 2018
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ништо не му е на бебо :) се препосрачува вода за да не се наруши пх вредноста и тоа обично е погодна "почва" за бактерии.
    Јас цел живот користам интимен гел. Мака не сум видела иако доста тврдат дека не се добри. По препорака на гинеколог алкагин гел користев и се уште на него сум :)
     
    На eta, Martka и Miiaa им се допаѓа ова.
  4. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    @kukla21 ми искочи случајно твојот коментар за алкагин гел, гледам одамна е... го имам и јас ќе те замолам да ми кажеш дали го користеше во бременост не сум сигурна дали и сега да го користам не сум прашала гинеколог.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас земав од ДМ на Eveline интимен гел. Пишува дека има неутрална пх вредност. Позади исто прочитав дека може да се користи во бременост. Засега задоволна сум.
     
    На Maja92@ и mamaorhidea им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да. Цела бременост :)
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Imperatorka5

    Imperatorka5 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Dali go osekate piceto ko malce posuvo da e - dali toa ima vrska so narusuvanje na ph vrednosta...
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки да прашам интимниот гел Frezy derm intim Area Liguid pisuva pH 4.0 Sto mislite.. Inaku jas go koristev i e mn ubav nemam nikakvi bakterii posle nego, a Sega ne znam dali da go koristam