1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кога овулираш можеш да збориш.
    Значи околу 8 дена секој месец се плодни, кога точно се тие 8 дена... Јбг... Затоа секој ден има шанса да се забремени, ме затоа што не постојат плодни денови. Може ќе ти закасни овулацијата и ти ќе мислиш дека ти се неплодни, дека поминала, а всушност тој ден ти е најплоден, и така.
    Значи повтори си биологија и прочитај нешто повеќе, и те молам немој без знаење на женски да им попуваш за нивното тело.
     
    На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    @majstore да останеш трудна дефинитивно е можно само кога жената овулира, сега ако земеш во предвид дека:
    1. спермата може да преживее до 7 дена во вагината, и
    2. овулацијата може да се случува порано или покасно под влијание на стрес и други околности, кај секоја жена е различно - меѓутоа за бебе потребна е овулација.

    Си бегал од биологија малце...хм
     
    На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ariaelon

    Ariaelon Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Хелпп..имам редовна менструација ама неодамна изгубив невиност,секоја вечер имавме односи(незаштитени) ама никогаш не сврши во мене(некогаш воопшто и не сврши).. после некој ден за овулација 3/4 дена имав кафеав исцедок проследен со малку крв(викат нормално е се случува некогаш),и сега ми доцни 5/6 дена(А СИ ИМАВ РЕДОВНА),можно ли е поради промена,хормони нешто(зашто пред тоа бев невина) или пак стрес...се има случено нешто слично кај вас?Колку најмногу ви доцнело а не сте биле бремени?
     
  4. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Ако не свршувал во тебе,а некогаш,како што велиш,не свршувал воопшто за време на односите,тогаш не си бремена,не треба да паничиш.Кај некои женски за време на овулацијата има кафеав исцедок,така што тоа е нормално.Исто и со започнувањето на интимните односи кај женските се пореметува менструацијата обично до 10,11 дена максимум доцни,додека,пак,кај други може и порано тогаш да дојде,но може и 10,11 дена да доцни поради стрес,промена на клима или поради некои лекови,а лично на мене максимум 10 дена ми доцнело од тие причини,не поради бременост.Почекај уште неколку дена,најверојатно ќе добиеш,ако не тогаш оди на гинеколог ако се сомневаш во нешто,но штом нема свршено во тебе,тогаш со сигурност не си бремена,само поради стресот дали ќе добиеш ти доцни.
     
    На Ariaelon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Makeup12

    Makeup12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2017
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет од се срце...веке еден месец кога имаме односи со маж ми на пола работа ке му заспие.. некогаш кога посакуваме да имаме односи не станува... не секој пат ама повекето пати овој месец ни се случува така... дали е проблемот до мене или дали нема доволно страст не знам... ве молам од се срце да ми одговорите дали некоја членка имала сличен проблем со партнерот дали се во прашање здраствени проблеми или нешто друго. Поздрав
     
  6. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    олку е сигурно за циклусот да ти се поремети идоцнипоради хормонски апчиња? Бидејќи пред еден месец ми препишаа поради циста на јајник ги пиев 7 дена пред циклусот кој каснеше еден ден. А наредниов еве веќе касни 6ти ден. Никогаш волку не ми каснело, почнува да ме фаќа паника. Немам никакви ни предзнаци, на пр болка во градите, јајници и слично. Секогаш пазам во сексуални односи коисекогаш биле со кондом и се било во ред. толку ли да сум баксуз мајку му :((((
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Причините може и да се стрес, замор и слично. Не си умислувај веднаш дека е до тебе.
     
  8. gicka

    gicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случувало вака,на почетокот со дечкото кога сакавме да имаме односи кога требаше да го стави тој спадне,така два месеци потоа се бидна во ред само од себе.
     
  9. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Kako nov na femina saka da prasam. Ne znam dali da go tretiram kako problem ili ne. Se raboti za slednovo. Vo spienje nekade kraj cetiri satot na utro pa se dodeka se razbudam osum, osum I polovina, skoro sekogas vo isto vreme postojano mi e stanat. Toa nesto mnogu mi smeta bidejki ne mozam mirno da spijam. Dokolku ima nekoj sto e clean od maskite vakov problem, neka kaze kako se spravuva.
     
  10. SleepyBeauty

    SleepyBeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    58
    Девојки сакам да прашам нешто. Имам читано поодамна, но сега не можам да најдам. Дали има шанси да го поместам циклусот? Да добијам некој ден порано или да ми доцни неколку дена.
     
  11. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Има апчиња за да го поместиш циклусот,јас ги имам пиено и мислам дека веќе никад нема да ги пијам си го пореметив организмот.
    Али прво советувај се со гинеколог
     
    На buba4e89 и SleepyBeauty им се допаѓа ова.
  12. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Девојки да ве прашам нешто, имам бел слузав исцедок во големи количини, посебно при поголем напон. Вакво нешто ми се случи и минатата година, бев на гинеколог, каде што др ми рече дека имам кандида и ми препиша вагиналети, но на брисевите ништо не се покажа, сите беа чисти и затоа не ги користев вагиналетите. Дали има некој слично искуство за совет?
    И дали некој ги користи влошките на Тиан де што се рекламираат на големо за секакви гинеколошки проблеми?
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Од влошките не видов никаков аир, кога ги користев пред 2-3 години. Освен што мирисав на тревки и мислев дека цела просторија мириса на нив. Не можев да се поднесам ко зачини да сум истурила на мене е толку грдичко ми мирисаа.
    Ако бил ист случај и лани, земи ги вагиналетите користи ги и види дали ќе има подобрување, ако нема појди си на контрола пак.
     
    На S.J.Parker и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Е како кандида ако на брисеви не покажува ништо? Не верувам дека кандида ке се манифестира само со исцедок, мора да има и чешање, тоа всушност е и индикација дека има инфекција.

    Слузав како белка од јајце или како кисело млеко? Се извинувам за споредбата со храна, ама од мое искуство слуз како прв тип ми се јавува за време на овулација, а втор тип како последица од инфекција.

    Јас лично никогаш не би ставила такви влошки на мене. При толку креми и вагиналети, се сомневам дека некоја билна комбинација ке го реши проблемот.

    Кои вагиналети ти препиша?
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  15. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Слуз како белка од јајце, одлична споредба, (y)инаку немам ни чешање ни пецкање ни болка некаква, значи само слуз . Би можело да е тоа, бидејќи сум во период на овулација, но не трае кратко, туку околу 10 дена, сега знам дека вагината е орган кој сам се чисти ама ми станува сомнително.
    Инаку лани гинекологот ми ги препиша vidermina prebiotic ovules.
    @Rebecca_R
     
  16. Ariaelon

    Ariaelon Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Девојки,за веќе 2 ден од овулација ми тече една кафеава течност и малку почна да ме пече,истото се случуваше и минатиот месец ама не ме печеше а траеше 4 дена,а менструацијата ми доцнеше една недела..почнав да сегрижам..некој со вакво искуство? Дали е можно да е инфекција и дали сите инфекции се опасни?
     
  17. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Штом по втор пат ти се случува, закажи преглед на гинеколог. Не знам дали имаш инфекција, ама сите инфекции во поголема или помала мера се опасни, а посебно нелекуваните.
     
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    го праќаш да свари кафе чим решил да стане толку рано. и ако пак у осум стане ко додатна казна по бурек да оди. е така.
     
    На Dust, piglet1, kuc и 5 други им се допаѓа ова.
  19. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Или го маваш еднаш по глава се зашеметува и заспива.

    Доколку немаш девојка одма да си најдеш,може причината што станува толку рано да е тоа.
    Не ме фаќај за збор али се е можно
     
    На kuc, Someonespecial, saren_petel и 2 други им се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кога ја разбуди во 4 таа ќе го мавне, и така :D
     
    На kuc, Someonespecial, saren_petel и 2 други им се допаѓа ова.