Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

 1. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  Ако личноста е спремна да го направи тоа на 16 или 17 зошто не е во ред? Порано на тие години раѓале. Штом тогаш се активираат хормоните и мислиме на тие работи нормално е и да го направиме тоа ако сме спремни. Голема работа ако се чуваш до 25 бре бре, ќе ви дадат медал.
   
  На hristinss, Romancer, Brinetka и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.656
  Допаѓања:
  17.483
  Не мора да се чуваш до 25 години, ама и не мора да стапиш во сексуален однос уште при првото зовривање на хормоните.

  Деца на 14, 15 години се само деца. Ниту се доволно зрели, ниту се доволно физички развиени, ниту умеат да ја согледаат одговорноста и последиците од таквиот чекор.
   
  На Martka, cresa-jagoda, mileystar и 8 други им се допаѓа ова.
 3. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  830
  Пол:
  Женски
  Ninoto telo im veli edno, socijalnite normi drugo, zatoa treba da im se objasni za posledicite, a ne da im se zabranuva bez razumni obajsnuvanja i zboruvanje kako tie ne se dovolno spremni, ili odgovorni i deka se deca. Koj tinejdzer od 15 godini obozhava koga roditelite im velat deka se se ushte deca?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.656
  Допаѓања:
  17.483
  А кој спомна забрана?
  Секако дека треба да му се зборува од најрана возраст, родителите имаат клучна улога во воспитувањето и оформувањето на карактерот на детето.

  Телото може да му кажува многу работи благодарение на хормонската експлозија, ама психичката зрелост на 14/15 години ретко кој ја поседува.
   
  На Martka, buba4e89, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 5. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  9.266
  Пол:
  Женски
  Кој што сака нека прави.Фала чао
   
  На Brinetka, poppie, MeAfterYou и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Го подржувам мислењето на @piksooki целосно, но кога веќе се влегува во "тинејџер(ските)" години, денес 80% одма сакаат да имаат секс, сметајќи дека се веќе возрасни, а и од љубопитност.
  И нема да му се дај медал на тие шо се и на 20 Деви Марии, но кога веќе имаш 15 години уживај во тие години, имаш време и за секс и за се, немора мајка на 18, или како шо иди времето на 18 легнала со 10, немам ништо против да напоменам, (секој има право на избор), но би ви препорачала на 15 да си ги фатите првите симпатии и да уживате во то, а не да искусувате е*ење како 30 годишни.
  Кој како сфати така.
   
  На cresa-jagoda, deskarada, mileystar и 7 други им се допаѓа ова.
 7. blonde17

  blonde17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2018
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Дали може да се забремени доколку имате триење со партнерот а тој неколку часа пред тоа има свршено? Без односи,само триење плус девица.
   
 8. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.995
  Пол:
  Женски
  НЕ
   
  На cresa-jagoda, poppie, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. blonde17

  blonde17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2018
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Нема врска ако останале сперматозоиди во каналот?
   
 10. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.643
  Допаѓања:
  35.078
  Пол:
  Женски
  Колку години си, 9 ?
   
  На Harper, Butterfly1107, hristinss и 7 други им се допаѓа ова.
 11. blonde17

  blonde17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2018
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  19,и не е ништо за подсмевање,по интернет пишува дека и девица може да забремени,дека и без однос може и ред други работи
   
 12. blonde17

  blonde17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2018
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Истите муабети и по форумов се вртат,океј благодарам
   
 13. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  12.387
  Пол:
  Женски
  Абе остај по интернет што пишува... не читајте многу многу теории, ептен ќе ви ја сјебе психата за нешто што е скоро невозможно да се случи.
   
  На buba4e89, candy.cane и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 14. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.864
  Допаѓања:
  22.658
  Пол:
  Женски
  Каде пишува дека може да се забремени без однос? :^)
   
  На hristinss, buba4e89, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.246
  Допаѓања:
  21.443
  Сакате да ми кажете дека вие светиците тек на 18 години дознавте што дека секс е технички пенис во вагина, дека тек тогаш почнавте да добивате физичка реакција или дознавте за истата, дека тогаш дознавте дека секс е за уживање и дека воопшто постои?
  Ајде бе.
  Ем трубите треба да се збори отворено со млади тинејџери, ем зашто пази биле љубопитни и имале на еден начин желба за тоа. А работата е да постапуваат разумно.
   
  На candy.cane, Sejfullai и Alisa22 им се допаѓа ова.
 16. Tetrapak

  Tetrapak Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.356
  Пол:
  Машки
  Во Библијата ]:)
   
  На thequeen95, fana, MarigoldA и 8 други им се допаѓа ова.
 17. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.178
  Допаѓања:
  30.684
  Пол:
  Женски
  https://forum.femina.mk/threads/Што...енувањето-Прочитајте-и-информирајте-се.23425/
  Ова прво треба да стои кога ќе влезеш во форумот. Најгоре, да трепка, да не можеш, а да не го забележиш дека е тука.

  Жално е што презентациите за овие работи што ги правеа во основно/средно беа само предмет на потсмев и причина за црвенеење на професорите, наместо сериозно да се сфати и да се прифати дека самото табуизирање доведува до уште поголеми проблеми. Ама ова нема да се смени, оти е срамота.

  Порано ако добро се сеќавам, имало и гинеколози на форумов што одговарале на прашања, сега веќе не. Не ќе беше лошо кога барем еден гинеколог би одржал една лекција, чисто за најосновните работи да се знае за сигурно од стручно лице.

  Оставени сме сами на себе да бараме на интернет на секоја страна- доверлива или не, ќе најдеме статија во која ќе пишува дека жена забременила од еднорог, па и во тоа ќе веруваме. Штом на интернет пишува така, мора да е точно.

  Не гледам зошто се тепаат поединци тука да докажат и покажат некому кога е океј, а кога не е да имаш односи, да родиш и тако даље. Знам жена што се омажила на 16, а има и такви што тоа го направиле подоцна.
  И? Ако тука се докажуваме дека Трајна е во право, а Смилјана не е, дали сериозно некоја ако е решена да има однос ќе се запраша дали рандом личност на форум е во право и ќе се премисли?
  Се ми се чини дека тука повеќето доаѓаат за да наидат на оправдување на она што веќе одлучиле да го прават отколку да бидат отворени и кон совети што можеби би ги спречиле во намерите.
   
  На Harper, rusalka, Milobebence и 5 други им се допаѓа ова.
 18. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Види сега вака да ти објаснам нешто, кога би прочитала 2-3 пати погоре, ќе дознаеше шо сакав да кажам, а не тука да "беснееш" со то што мислиш (според тебе) дека сите имаат односи на 15.
  И плус то, јас кажав дека се почитувам шо се случува , но кога би бирале, да го изберат то, пошто нема поубо ко ќе си прва средно и тогаш да почнуваат пеперутките во стомакот да ви шетаат, а не децата, фала.
   
  На buba4e89, poppie, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Алал да ти е.
  Тука секој иди да го оправда тоа што го направил/ќе направи, а не да побара совет и сл.
   
  На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.246
  Допаѓања:
  21.443
  Не реков дека треба односи да имаат уште тогаш.
  Али муабетот беше како да не треба воопшто ни да бидат заинтересирани и да научат тоа што треба. На 16 години имала желба? Страшно. Не значи дека одма секс ќе има.
  Ти на колку дозна што е секс, како се одвива, што е мастурбација, итн итн? На 18 не сигурно
   
  На RoseRain, candy.cane и Alisa22 им се допаѓа ова.