1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може некоја да ми пише сакам да прашам нешто се срамам тука, фала
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Знам дека се постари мислења, ама морав да ги цитирам, бидејќи сите до една сте неинформирани, ама тотално.
    Флажил не е за бактерии, не е контрацептив, туку е антимикотик. По состав метронидазол, кој делува на габични инфекции, значи делува и на кандидијазата. Ве молам, не ширете дезинформации. Инаку може да се купи во аптека без рецепт. Нормално е чувство на горчливост и лош вкус во устата за време на терапијата со овој лек.
     
    На cresa-jagoda и Alisa22 им се допаѓа ова.
  3. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Точно дека е антимикотик но се употребува во лекување на тешки инфекции предизвикани од бактерии на самото упатство си пишува не измислувам,во гинекологијата на пр.за гарднерела вагиналис заедно со флажил вагиналети,а за лечење кандида немора да се пие толку јак лек.
     
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Го користев додека имав стафилокока и тоа беше единствено што ми помогна. Таман работа ако немав искуство немаше ни да коментирам.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    За кандидијаза го пијам моментално, препишан стриктно од лекар.
    Гарднерела се лечи локално, системски ептен ретко. И првпат слушам флажил за неа да се дава, обично се средува со вагиналети од типот на Полигинакс, Гинодактарин или Макмирор Комплекс.

    Првпат слушам вакво нешто. Јас стафилокока лекував со гентамицин инекции. Ама добро, може бактерииве станале отпорни на обични антибиотици, па мора антимикотик да се дава. Ок.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    @Annath ,баш метронидазолот се користи за тешки бактериски инфекции.И тоа на мозок плуча ,репродуктивни органи.После царски,после спонтан.Така да не е чудо што викаат девојчињата дека го пијат.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Стварно ми е чудно, јас знам за поинакви терапевтски индикации.
    Не, сериозно, до толку антибиотиците не помагаат веќе?
     
    Последна измена: 2 октомври 2019
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше дојдено до чистење на крвта, незнам како да се изразам медицински се надевам дека ме разбра, некој метод кој требаше да го правам кај др. Анчевски, фала богу од друг доктор ми беше препишано ова да не лежам таму.
     
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    И обете е изгледа. И антипаразитик и антибиотик
    П.с. за мешани го даваат, одамна сум пиела
     

    Прикачени фајлови:

  10. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski sakam i jas da prasam nesto. Imav odnosi so partnerot i posle toa pocna da mi tece mnogu zolt iscedok i utre denta me pecese i ne prestanuvase otidov na ginekolog mi rece ne mi e nisto mi dade neo penotran vaginaleti. Trebase da dobijam menstruacija den pred pregledot ginekologot mi rece eve gledam deka treba da dobies no uste nemam dobieno. Ginekologot mi rece ako ne dobijam denovive da odam na pregled. Dali e mozno od vaginaletite da mi docni?
     
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Жени ај некоја нека ми пише лп помош ми треба. :D
     
    На beauty&beast, Simonss2 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  12. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Не може да ти се прати порака. Пиши ти
     
  13. Mari92

    Mari92 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Znaci jas se konsultirav so ginekolog i toa dobro poznata doktorka i zgora mi kaza deka ne treba da se potpirame na starite veruvanja so ni go vmentale nasite roditeli pa i babi da ne kazuam deka pri pri prviot seksualen odnis moralo da se ima krv bre majkata sekoj organizam e razlicen se zavisi za vreme na odnosot kako partnerot ke te opusti i red slicno. A i drugo zavisi dali se plasis dali si stegnata da mozno nekoa kapka krv ama ne inda krvaris konstantno. Jas imav po vtor pat odnosi i na vtoriot pat prokrvarev i se uplasiv koa poslem toa svativ deka trebase da dobiam menstruacija i sekogas i menstruacijata neli varira nekogas na vreme, nekogas porano nekogas nekoj den pokasno rektko da mu ide nekoj tocno na datoto. A i doktorkata mi rece koa imas odnosi vaginata sensiri i toa moze da ti pridonese da ti doe porano dokolki imas odnosi nekolku dena pred da ti doe :) taka da se e mozno. A koa se rab kaj himenot duri ni najdobriot ginekolog nemoze da konstantira deka himenot dali e skinat ili ne zatoa sto himenot moze duri i sama pri nekoa povreda na sport da go skines vezbajki i red drugi rab zatoa gimmastijakata e zabraneta kaj malite devojcinja posto se rastegaat i moze da dojde do fatalni povredi. Jas eve ziv primer pravev pap test i pri samata kontrola kaj ginekolog prolrvarev i so sea jas ne sum skinata abeaj babini devetini:D
     
    На tigrica92 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Како ле гимнастика забранета? Каде, кој забранил?
     
    На candy.cane, cresa-jagoda и piksooki им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нео пенотран се дава за појаки инфекции предизвикани од кандида, како на пример трохомонас и да, од нив доцни. Ако нема ништо би ти дал полигинакс.
     
  16. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Mi zemaa brisevi nemase nisto na 4 brisa pisuva ne e pronajdena kandida i taka natamu drugite pisuvase normalna flora e prisutna
     
  17. Mari92

    Mari92 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    taka vo nekoi skoli e zabraneta dokolku sam inividualno ne sakas da se bavis so toj sport
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Направи пап тест.
    А кога ти зеде брис од кога ги користеше вагиналните или пред?
     
  19. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Pred vo ponedelnikot mi zemaa bris i od togas pocnav da gi koristam. I apcinjava se neo penotran forte ako ima razlika
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Знам дека се форте ама ме чуди зашто ти ги дава, затоа што тие се за појаки инфекции а особено за трохомонас.
    А трохомонас се гледа на пап, јас ги користев и тоа по две кутии различни временски интервали. Одлични се.