1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Тоа ако ти е циклусот на 28 дена, кај мене беше на 40-45 и ми рачунаше плодни 20 дена после циклус.
    10-14 не е исто што и 4-7 дена :)
    Што значи нема плодни/неплодни.
     
  2. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Од кај ви е оваа информација?? Сакаш да кажеш дека ти имаш 365 дена зрела јајце клетка спремна за оплодување? И ако не свршил во неа, како ќе забремени?
    99% девојките се бремени значи и наталитетот ни е во пораст, според твоите пресметки.
    Браво
     
    На Mantub, honey.11 и Bebce1 им се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
     
    На GirlVolley му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    За нација која што во 21ви век,10% одат на гинеколог и не знаат кога им била последната менструација, многу сте медицински едуцирани
    И патем, своето искуство така добро го филувате, го правите како да е најлошото нешто на свет и го пикате во глава на членкиве, дури и се ситите и сакате другата страна да има “лошо” искуство како вашето... со омраза ја коментирате таа тема и го наметнувате својот став и мора е да е прифатен, во спротивно, ќе почнете со навреди

    П.С. Членки, секоја си го познава своето тело и знаете кога можете да забремените. Не верувајте на приказната “не знам како забременив”
    Секоја знае како и кога забременила, меѓудругото секој гинеколог децидно се изјаснува кога се плодни и неплодни... никој не кажал “мали, средни,високи шанси” ова може само по портали да го прочитате
    Извинете на долгиот, брутален и вистинит коментар
     
    На Алек***, Bebce1 и Mrs.Nebittnaa им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Девојче, нема секоја жена менструација по книга за да и бидат плодните денови по книга. Оди напиши го ова во Поддршка. Коментарот е само долг, ништо друго.
     
    На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ако твојот гинеколог ти го кажал ова, земи смениси го.
     
    На tinka-mace, redhead, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Гинеколог постои за да имаш менструација “по книга”
     
  8. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Немам потреба да го сменам. До сега требаше да имам деца, во спротивно.
    Од портали не можеш да се едуцираш.....мораш некогаш да посетиш доктор
    И како што кажав во коментарот, за 10% од нацијава што одат на гинеколог и знаат последен пат кога добиле, одлично сте едуцирани
     
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Има шанса секогаш да се забремени, да, но тоа е поради фактот дека овулација не се случува секогаш на 14 ден од последно добиено. Јас сум пример што знае кога овулира, имам проѕирен секрет и отприлика е околу 12 до 14 дена од почетокот на последната менструација. Сме имале слободен незаштитен однос со маж ми повеќе пати на последен ден од добиено или пред да добијам некој ден, не сум останувала трудна. Не си ни правев терет во главата зошто не се фаќа знам кога ми се плодни денови. Кога решивме да пробуваме сериозно за бебе, имавме еден однос 1 ден пред овулација и одма останав трудна. Не викам да се опуштате и да имате слободни односи ако не сакате бебе, ама еве моето искуство е такво.
     
    На Mrs.Nebittnaa и GirlVolley им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Кој се едуцира од портали? Од форумов конкретно можеш да дознаеш за различни искуства и брзи информации. Искрено да ти кажам од пишувањето ти се гледа дека или одиш кај првиот гинеколог што си го нашла или одиш од скоро. А може и немаш никаков гинеколошки проблем, па мислиш на сите ни е така лесно.

    И не постои гинекологот за да имаш менструација по книга. Ако имаш хормонски проблем мало сутра. Ти кажав бе, оди напиши им го ова на жените во Поддршка да видиш дали 10% одат на гинеколог, дали не се едуцирани и зошто нивната менструација не е по книга.
     
    На tinka-mace и LadyLollypop им се допаѓа ова.
  11. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    12год одам кај примариус доктор. Со едно од највисокото звање во медицината. Не велам дека никој немаме проблеми, но не е во ред своето негативно искуство да се “набива” на членките.
    Нема потреба да пишувам по другите теми, прочитав во темата за гинеколог се....јасно е и жалосно впрочем
    Тука нема искуства, има судење и навредуваде и исмевање и ситење и се
    За тоа го напишав коментарот, реалното искуство со гимеколог да се сподели а не филување
    Не ме осудувај, ако не ми ја разбираш целта.... се е добронамермо пишано со цел да се запознае сопственото тело и да се оди на гинеколог и за најмалата работа
     
  12. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Прв пат бев на гинеколог во 7мо одделение кога за прв пат добив менструација, до сега имам посетено 5 гинеколози, но ниеден од нив не ми кажа дека дека има неплодни денови.
    А имам и доста пријателки-гинеколози или имаа мајка, сестра, тетка гинеколог, па сега дали едукацијава ми е од портали или од стручни лица, јас за себе знам.
    Ти ако имаш проблем, ќе одиш и ќе бараш други мислења. Ако ја останев со мислењето на мојот гинеколог кога останав бремена со првото сега немаше да го имам тоа дете, ама еве веќе наполни 4 години и е здраво и живо.
     
    На cresa-jagoda, Jana06 и GirlVolley им се допаѓа ова.
  13. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски

    Не велам дека секој гинеколог е гинеколог.
    Само да не се пробува на сила да се пика на членките своето добро/лошо искуство...
    Да е здраво и живо детенцето :inlove:
     
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Прочитај ма женска пред да се напнеш вака.
    Шо ти е ?
    Свршил во неа дечкото!
    Значи има шанси за бременост и те како!
    Прочитај го постот на кој што реплицирам пред да се убациш ко џокер у покер.
     
    На piksooki, cresa-jagoda и Jana06 им се допаѓа ова.
  15. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Никој на никого не пика со сила мислење, сите тука ги кажуваме нашите лични искуства или од блиски луѓе, затоа е и форумов, да кажеме мислење, совет, искуство, а тука секогаш има некој кој ќе се пронајде во тоа, а има и такви кои ќе осудат, навредат (свесно или несвесно) и нема да се согласат.
     
    На GirlVolley му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не те осудувам ни најмалку. Те запамтив кога ни пиша дека од комплекси раѓаме во приватни болници и чекаме од државата 5000 ден еднократна помош. Таму си пишувавме најнормално околу тоа и ти упадна со 'набивањето' и напаѓањето неповикана. И сега советуваш спротивно.
     
    На piksooki и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  17. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски

    Јас ја пишувам само реалноста и секогаш со цел.... прочитај ми ги коментарите и немој да ги сфаќаш како што сакаш ти, туку како што е реалноста :)
    Мојот совет е секогаш да се збори со гинеколог, а сопствените “лоши” искуства да не се лечат и исмеваат на други членки.... просто е :)
    На форумов секој има право да коментира “неповикан”
    Дури и за приватните болници и парична помош, си сфатила како што тебе ти одговара
     
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Никој никого не нападна, членката само кажа дека останала бремена во денови кои за нејзиниот циклус се неплодни.
    Не знам што скокна одма,па и став дека менструацијата мора да е по книга.
    Сосем соодветено беше мислењето на членката.
    Никој не исмева никого.
     
    На honey.11, S.W.A.G, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не знам, веројатно живееме во паралелни реалности. Претпоставувам некоја те чепнала, па сеа индиректно и се обраќаш, мене ми е многу топло и ме мрзи да образложувам повеќе.
    А како јас сум сфатила може секоја да ти ги најде мислењата во темата Еднократна парична помош и да прочита како го влечеме материјалното на сметка на нашите деца освен ако не си избришала.

    Ете, едноставно имаме различни размислувања и нема да се убедувам заради тоа.
     
  20. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски

    Не се обраќам на никоја индиректно и различностите се добредојдени, но наметнувањето, исмејувањето и ситењето не се никогаш.
    И во оваа тема и за приватните болници и паричната помош кога искоментирав.
    Препрочитај добро и се надевам правилно ќе сфатиш..... поздрав