1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекција на очињата

Дискусија во 'Бебе' започната од senjorita.lombardi, 12 јануари 2013.

 1. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  денеска гледам дека бебето фатило горелки, му се залепиле очите дури :sweat: му прснав млеко од моето и му помина сега кога преспа гледам пак му се создадило тоа на очите и пак му се залепени. можно ли е да е настинат?? се јавив кај патронажната ке дојде после да го види а по тел. ништо не ми кажа. уффф секогаш ли јас вака ке реагирам на што и да се случи ;(
   
 2. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  И на бебушка баш кога бевме на преглед истиот ден и се појавија на едното око, и педијатарот ни рече дека не е ништо, со чисти раце да ја масираме со еден прст во делот кај што завршува окото и се спојува со носот. Од тогаш се немаат пак појавено.
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  мене ми е многу страв дане е настинат, оти од сабајле баш и не сака да цица онака по 5 минути и тоа со затворени очи и толку, лелее многу сум загрижена дане му стане нешто ;( ;(
   
 4. gerdanche

  gerdanche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  37
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  Не е настинат, ако се гурелките со жолто зелена боја, најчесто е бактерија, и ќе трееба на бактериолошко брис да ви земат и па потоа да се лечите со маст и капки. И само со чиста вода да се мијат очињата. Некои велат дека дури ни мајчиното млеко ни камилицата не биле добри за очите, не знаеш кому да му веруваш, ама сепак од водата превриена најмалку ќе има штета и тоа со шамиче оти од памучето може влакненца да му влезат во очите. А за ова да го однесиш на педијатар и да ти дадат упат за на бактериолошко одделение мислам по описот дека тоа е проблемот, не е страшно се јавува кај многу бебиња,ама треба да се интервенира. Позз. :)
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  и мјата бебушка имаше така гуралки само на едното око па и го миев со камолица т.е ке сварев камилица и со палом ке поминев на окцето и ставајте капа кога спие навецер обавезно јас пд тогас се со капа спие и не се4 повтори тоа отидов да гледам сулејман велицанствени 81 епизода
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  купивме торбекс маст и капки, рекоа од тоа ке поминело. не ми е јасно како фатил инфекција? Да е роден природно ај ке речам може по пат имало нешто, а тој е со царски рез незнам зошто очињата вака му станаа ;(
   
 7. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  абе доволно е со насите раце да ги пипнеме или од прашинва и толку треба тие се незни а скроз на поцетокот и јас ги ставав тие капки и помина за 2 дена
   
 8. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  Сењорита, а кој ви рекол за торбекс маст и капки, јас би ти препорачала да се консултираш со педијатар. И погоре пишав кога педијатар ја виде малата рече дека не е ситуацијата за да ни препише капки, туку да ја масираме со еден прст во вдлабнатината меѓу окото и носето, и повеќе не се појавија.
   
 9. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  Патроназната сестра така реце а и се јавив и на една докторка сто е за бебиња и таа истото ми го реце. Му ставив и капки и маст па ке видиме сто ке биде.
   
 10. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  155
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  Нас ни влезе повраќаница во окцето и почна д асолзи прво се случи со левото па и ставав тобрекс 5 дена и и помина , после едно 15 тина дена истото нисе случи со десното окце исто и ставав тобрекс и не помина ја однесов на очно и ми рекоа дека секрецијата била поголемаи требало тобрадекс антибитик + дексаметазон ) и сега тие ги ставаме па од утре ќе комбинираме + маст хлорамфеникол затоа ти препорачувам да ја однесеш инаку ми рекоа деканишто не може на окцето да биде затоа не се паничи ама гледај д аго средиш
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.321
  Допаѓања:
  246.401
  Пол:
  Женски
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци


  Ќерка ми со месеци мака мачеше со солзниот канал на едното око. Имаше периоди кога после спиење не можеше да го отвори окото од жолтеникавиот секрет, изгледаше многу лошо но се консултирав со неколку офталмолози и колку и да ми звучеше чудно одговорот беше секогаш ист, кога е многу лошо капки тобрекс, сега не ме држете за збор колку дена и постојана масажа кај спојот меѓу окото и носот.
  Ми рекоа дека се толерира до година дена а потоа имало некоја мала интервенција за отварање на каналчето. Не знам дали беше коинциденција или сонцето и морето помогнаа но нас на одмор ни се отвори каналчето и одеднаш престана и солзењето и гурелките. А претходните денови беше најизразено и се мислев кога ќе се вратиме дома да ја носам повторно на лекар со мислата да не добила и некоја инфекцја дополнително.
  Сакав да го напишам уште ова да не бришете со камилица иако си имаме такво верување дека е добра за бебешките очиња.
   
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 12. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.044
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  Мамички од синоќа на малата и солзи окцето. Претпоставувам дека е тоа симптом на настинка??
  Некој со сличен проблем и решение за истиот??? :worried:
   
 13. bitol4anka

  bitol4anka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

  meU i moevo imase takvi simptomi vecerta pred vasilica ocinata mu bea nasolzeni i vecerta vo spienje se zatna celo dusice nemozi ni da spie,ni da disi ubo.slajmovi samo povraka,mrsuli tecni.lek samo cicanje,kapki za nos.a najloso e sto i mene me fati ovaj grip sto vrvi,sega neznam sto da pravam jas?pozzz
   
  На momlife и meU им се допаѓа ова.
 14. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  можеби не е настинка, може е како кај нас инфекција на очињата, првите 2 дена само солзеа а подоцна се појави жолт секрет. Почекај до утре и види како ке реагира, ако нема подобрување само од себе посоветувај се со лекар. Јас ставам капки и маст тобрекс и од вчера до денес да не е за подрек има подобрување.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 15. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  28.606
  Пол:
  Женски
  Едното окце утрово беше мслку залепенко.. Не многу но сепак имаше.. Носете му течи од вчера.. Класични знсци на настинка.. Баш вчера го носев ксј мстичнстљ за систематски преглед на 6 месеци, го прегледа, слушна рече немс ништо ни на гради, ни грло. Само да цица повеќе и толку.. Го измив окцево со чиста водичка, малку камилица на тупферче, еве нема сега... Само читам овде не се препорачува со камилица.. Со што да одмијам ако се појави пак.. А млеко да шприцам во око ич не сум..
   
 16. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Јас со физиолошки му ги чистам.
   
  На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  170
  Пол:
  Машки
  Мајчиното Млеко е најздравото нешто што може да се искористи ако има секрет на очињата и ако му е залепено од гурелки.
  Ова го кажувам од искуство кога имав 10 години едното око ми се залепи од секрет од гурелки појдовме со мајка ми кај вујна ми бидејки тогаш таа беше породена и имаше млеко ми капнаа со млекото во очие и после неколку часа ми се исчисти окото. Ако несакаш да го направиш тоа најубаво е да се консултираш со офталмолог.
   
  На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
 18. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  6.529
  Пол:
  Женски
  Ако има бактерија гурелчињата ќе се жолто-зелени. Мајчино млеко не се става затоа што бакетриите се хранат и размножуваат.
  Јас чистев само со стерилна газа потопена во млака превриена вода. За два-три дена ги снема. А мака мачевме до 6 месеци со антибиотици и камилица :x
   
  На НаталиЛили и victoria им се допаѓа ова.