1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфлуенсери (Influencers)

Дискусија во 'Канта' започната од Rubiii, 5 јуни 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  5.415
  Пол:
  Женски
  Ме интересира што мислите за "инфлуенсерите"?
  Колку нашата земја може да овозможи пазар за истите, или поинаку кажано, колку нашата земја е моќна да има вакви личности?
  На што се базира нивната работа, конкретно кај нас и пошироко на Балканот?
  Дали сте сретнале некоја таква личности која заслужува внимание според ваш суд, или пак личност која можеби е релативна во вашите очи, но веќе се пробила и важи како таква?
  И на крајот на нештата, дали се заработува од тоа, на нашиот пазар, па и на Балканот?

  ПС. Чим зборуваме за овој термин, јасно е дека личноста излегува од анонимниот свет и станува " јавна ".
   
  Последна измена од модератор: 7 јуни 2018
  На cresa-jagoda, Rama, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 2. antonelala

  antonelala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  4.527
  Кој би можело да се нарече инфлуенсер кај нас???
   
  На Rama и oblace1 им се допаѓа ова.
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  5.415
  Пол:
  Женски
  Токму затоа пишав и ве прашав.
  Според мои информации, кај нас има инфлуенсери, некои веќе биле јавни личности, а другите станале.
  За инфлуенсери важи Лила, баш сум читала интервју со неа на оваа тема, во кое она советува што како.

  Други?
   
  На cresa-jagoda, Rama, Rebecca_R и 2 други им се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.030
  Пол:
  Женски
  Што беше тоа инфлуенсер, просветли ме.
   
  На elimkd и CaraMia им се допаѓа ова.
 5. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  18.657
  Пол:
  Женски
  Ги има. Одредени фирми си се договараат со одредени личности да им се бренд амбасадори пример Турунџиева за Божиновски. Ги има,а и јас го читав интервјуто на Лила,таа вели се заработува и тоа по ок заработка.
   
  На cresa-jagoda, Rama и Rubiii им се допаѓа ова.
 6. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.939
  Допаѓања:
  13.998
  Пол:
  Женски

  Инфлуенсерот би требало да биде идол, на некој начин, да посакаш да ги купиш производите кои ги рекламира, да сакаш да се облекуваш како него, да одиш на места кај што оди... Реклама во движење, на некој начин.
  Кај нас повеќе се wannabe инфлуенсери отколку вистински инфлуенсери.

  Мене лично поголеми инфлуенсери ми се некои девојки од форумов.
   
  На piglet1, WildMk, sparklie и 36 други им се допаѓа ова.
 7. Lavica2016

  Lavica2016 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  3.732
  Пол:
  Женски
  Spendzarska neli i ona e brand ambasador, b watch, poleosport i antiaging nesto au.

  Cudno ova influenserive mene pa me odvrakaat da gi koristam.proizvodite sto gi reklamiraat.
   
  На Limonka93, lunchy, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
 8. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  39.396
  Пол:
  Женски
  ^ инфлуенсерите радикално го променија лицето на маркетинг. Не е нова појава, постои одамна, ама сега е во друга форма.Kaj нас не знам како се одвива плаќањето.
  Во Србија вака идат отприлика.
  35-50000 следачи = 25 до 50 евра од пост , 50- 100 000 следачи = 50 до 100 евра од пост, 100 000+ следачи над 250 евра од пост.
  Кој си умее, прави ненормални пари од овој модерен бизнис.
   
  На GirlLove, mssuniquee, Lella и 20 други им се допаѓа ова.
 9. antonelala

  antonelala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  4.527
  Лила самонаречен инфлуенсер. Не познавам никој што ми рекол леле Лила како се облака сакамда имам се што има. Ниту за неа ниту за ниедна друга од тие со напрчените усни :)
  Повеќе би ги нарекла инфлуенсери новите млади дизајнери кои ја започнаа новава мода со маички штампање или нешто слично, само им треба некоја фаца сега за да ги рекламира
   
  На GirlLove, lunchy, cresa-jagoda и 17 други им се допаѓа ова.
 10. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Јас не ги сфаќам инфлуенсерите само за маркетинг на одредени производи, туку општо како способност да се влијае на јавното мислење, има и разлика меѓу терминиве.
  Во оваа категорија Ина би ја сместила.
  И во светот баш најголеми пари секоја ѕвезда прави зашто се заштитно лице на некој бренд, ама тоа по дифолт не ги прави инфлуенсери.
  А па баш дека ќе купам нешто зашто Лила или Јелена го рекламирале тешко:rofl:
   
  На Lella, cresa-jagoda, КикиМаус и 16 други им се допаѓа ова.
 11. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.237
  Пол:
  Машки
  Ку*вите и ор**пиите добија нови изрази. Старлети и инфлуенсерки. Исто како што берберите станаа стилисти.
   
  На lunchy, Prijatelot, MamacitaBuena и 25 други им се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  За да си инфлуенсер прво треба да си јавна личност.
  Инфлуенсери од типот на Љупка или Спејко ми е:puke:

  Еве мене каква-таква, Ина Многуфина ми е инфлуенсер.

  Лила ја рачунам во оваа категорија.Дури мислам дека живее од инфлуенсерство

  [​IMG]

  Оваа слика објаснува СЕ:)
   
  На CaraMia, cresa-jagoda, Aleksandar1212 и 7 други им се допаѓа ова.
 13. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.422
  Допаѓања:
  61.927
  Пол:
  Женски
  Сум запознала инфлуенсерка и замисли не е ни курва, ни ороспија. Прекрасна личност е со култура и воспитание на ниво, што ти никогаш немам да го имаш.
   
  На BossGirl123, butterfly6223, honest girl и 18 други им се допаѓа ова.
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  [​IMG]
  Еве една од соседството-Тамара Калиниќ.
  Модна блогерка.
  Печат остава не само со својата појава и инвентивност, туку и со својата парола Diamonds are made under pressure, but never overnight!
   
  На honest girl, PaLaVa, CaraMia и 16 други им се допаѓа ова.
 15. VedaG10

  VedaG10 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  1.636
  Допаѓања:
  9.591
  Пол:
  Женски
  За жал кај нас ке се задоволуваат со 'инфлуенсерки ' како Лила и некои слични на нејзе !
  Јас,Лила и некои други од Мк не ни ги погледнувам а не па да ми влијаат на начинот на живеење и слично. Па барем да се покреативни со рекламите и со тоа што го нудат .И таквите прават многуу погрешна слика за тоа што е инфлуенсер и како се прави тоа . Единствено што е јавна личност и толку .
  Инфлуенсер е некој од кој можеш да научиш нешто , да ти продава нешто на уникатен начин, да покажува и рекламира места на кои ретко кој патува.Да те инспирира за начинот за живеење.
  Тамара Калиниќ ја знам лично , преку наша заедничка пријателка. Многу ок девојка и тоа што го работи е стварно на високо ниво .
  Странски инфлуенсери има многу ,јас лично кога ги гледам уживам ..
  Една од нашите кои многу добро си работи е оваа девојка : https://www.instagram.com/sandra_kirkov/ .Инспиративна ,одлична !
   
  На GirlLove, naturally, PaLaVa и 10 други им се допаѓа ова.
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Уште повеќе ме нервира кога купуваат следачи ама и кога самите себе се нарекуваат инфлуенсерки.
  Инфлуенсерите се посебни луѓе кои со љубов го работат инфлуенсерството.
  Знаат да експериментираат а знаат и да кокетираат со маса народ а притоа да не биде вулгарно.

  Нашите самонаречени инфлуенсерки се натпреваруваат која погола ќе излезе и поотворено деколте ќе облече.

  Ме интересира - печалат ни нешто нашиве?
   
  На lunchy, CaraMia, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 17. VedaG10

  VedaG10 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  1.636
  Допаѓања:
  9.591
  Пол:
  Женски
  Кај нас не знам дали печалат ама во странство ептен ! Живеат и тоа на висока нога со парите .
  Кај нас ке стават слика од теретана и мислат дека се инфлуенсери :headbang:
   
  На CaraMia, cresa-jagoda, Harper и 5 други им се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  [​IMG]
  Паула Сикириќ.
  Хрватска.
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda, Rama, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.176
  Допаѓања:
  79.897
  Пол:
  Женски
  Јас најчесто ги следам инфлуенсерите од соседството. Дали дека се на некој начин „подалечни“, па немаме толку детали и пикантерии (иако со Интернетот и достапноста на вестите буквално на дланка и тоа веќе станува дискутабилно), посимпатични ми се или имам впечаток дека за разлика од нашиве „инфлуенсери во обид“ - барем знаат што прават.

  Хрватките ми се најомилени.
  Јелена Вељача, Ела Дворник, па и Ива Чуљак, сите три ми се интересни. Исто и Татјана Јованович, (Србинка) многу е природна, едноставна и пријатна за слушање.

  Од нашиве, реално најголема пофалба заслужува Евгениј Хоуп.
  Се гледа дека дечково навистина се труди околу сè. Фотографиите секогаш му се одлични, посетува убави и актуелни локации и едноставно го има ова во себе и не делува наметливо како Спенџарска на пример.

  Мислам дека и ако отворам фрижидер ќе ми излезе Спенџарска со Polleo смеса за палачинки да ме потсети да се хранам здраво. :D

  И не дека овие двајца се за споредување, далеку од тоа - опфаќаат различни области пред сè, но зборев за начинот на кој сето тоа се презентира.
   
  На 1209, CaraMia, Ivan4e04 и 10 други им се допаѓа ова.
 20. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки
  Goddammit ...

  Што е инфлуенсер ?

  Има дефиниции ваљда, ме мрзи да барам сеа, а и веќе кажа некој погоре. У суштина ако инфлуенсер е некој кој влијае на масата (мнозинството) како размислува или дејствува ондак пошо не се осеќам дека припаѓам таму немам ни инфлуенсер ? Не.

  Според мене инфлуенсер е лик на кој сметаш дека има некоја вредност и му дозволуваш да влиае над тебе.
  Некои ликови кои мене ми се инфлуенсери голем дел од вас не ги ни знаат :?:


  Како и да е ..

  У Македонија шо знам. не ми изгледа дека некој има потенцијал да биде инфлуенсер. Единствен лик што го може тоа е Боки 13, безразлика колку и да го мразите. Всушност и вашата омраза е факинг реакција на неговата акција, right ? :lol:


  Се слагам целосно, одамна зборувам за @Someonespecial дека го освојува нашиот пазар 8)


  Don't forget to follow her! :cash:

  RUUUUUUUUUN!!1
   
  На Scott Weiland, VedaG10 и Someonespecial им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.