Инфлуенсери (Influencers)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Rubiii, 5 јуни 2018.

 1. Wild.Cat96

  Wild.Cat96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  722
  Инфлуенсер може да биде буквално секој денес со социјалните мрежи, има инфлуенсери за мода, козметика, фитнес, животен стил и што уште не. Треба само да имаат голем број на следбеници, убави фотографии и самите тие да се убаво скоцкани. На запад па и во соседните наши држави инфлуенсерите заработуваат добри пари и соработуваат со големи брендови. Мене искрено ми е чудно и не замисливо како некој заработуваат стотици евра од една инстаграм фотографија...Кај нас во Македонија ретко кој може да се нарече инфлуенсер повеќето се wannabe блогерки и инфлуенсери кои повеќе наликуваат на старлети. Искрено тоа инстаграм профилите на Лила и Јелена повеќе наликуваат на каталози него ли на инстаграм профили, од што им се пренатрупани со глупави производи и што рекламираат што годе. Од Македонија ја пратам девојката Теона она според мене е баш инфлуенсерка, и профил среден, прекрасни фотографии, убаво дотерана баш како што треба инфлуенсер да изгледа. Гледам има доста соработки со странски и наши брендови, рекламира доста производи, а и читав некаде кажуваше дека заработува добри пари од ова, дека наплаќа по фотографија. Сигурно добро соработува чим може да си пружи да шета цело време низ светот и да купува скапа гардероба. Ние како Македонија сме далеку назад во споредба со една Србија и Хрватска каде што ова е развиено на многу високо ниво.
   
  На GirlLove и didisi им се допаѓа ова.
 2. Medical girl

  Medical girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  А дали ти стигнуваат понуди од некои фирми од Македонија да ги рекламираш? Пример некои производи..
   
 3. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Дa дa .
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.439
  Допаѓања:
  122.343
  Деновиве забележав дека има субгрупа на ванабе инфлуенсери.
  Имаме такви што се издвојуваат и по содржина и по естетика, со племенита приказна, порака, нешто да научиш, ама овие другиве од субгрупава...
  Виц.
  Си коментираат едни на други за да бидат забележани, па паѓање во несвест на слика од прошлата мода со шоља кафе у ќебе, концепти ископирани од странци без поента и автентичност. Што е најубаво у сликата со имитација на кожа од јагне префрлена на троседот, а у аголот лампа? Уау, невидено. И?! Естетикли плизинг слика, и?! Која е приказната? Што сакаш са порачаш?
  Или мајка на едно дете од нецела година совети за одгледување деца. Или омилената фармацевтка што дели кошмари за кожа направени на лош дизајн, страшно.
  Или овие со готвењето. Мафини проја, украсени палачинки со триста тракатанци не е готвење. Оќе?!
  И така, битно они здружено одат кон врвовите во инфлуенсерството за маскара и сенка од Аура...
   
  На redhead, Vojdana, sleepingbeauty и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.459
  Допаѓања:
  39.194
  +Праска боја филтер.
   
  На Kattie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.439
  Допаѓања:
  122.343
  Човече, сите се шминкаа едно време, сеа им текна РУТИНИ и бела козметика да рекламираат.
  Тие што "јадеа" и беа по храната, сфатија дека е боље да се префрлат на конкретни ствари за да просат.
  Фор фак сејк, го мачкам, ми одговара не ми одговара, не ми треба некој да ми каже, особено некој што е "обичен" ко мене, но сака да се замара да слика безцелни и празни, но (дискутабилно) естетски пријатни слики.
  Сега го открија сувото четкање - тема шо сме ја збореле на форумот, како и многу други уште кога не знаеа дека лице се мие и пред спиење, а не само насабајле.

  Но ајде, женска работа, батали, но врвот на глупоста, да си го експонира детето сликано голо по памперс, со лубеници околу него или облечени со него и мажот у бело и све тоа "спонтано". Не знам дали да го сматрам за ползување на детски труд или дека мајката нема памет.
  За што? За гага производи. Сори, ама голото телце на твоето бебе е повредно од гага индијанското шаторче или мустела козметиката. Без памет се. Откако ќе го добијат детето, сфаќаат дека е најзахтевна ставка у домашниот буџет, па ај зошо да не ќарам гага на негов грб. А педофилија, а етика, а малце грам разум? Но не, малото, кутро мишелинче се смешка слатко по пелена на сликата на неговата неизживеана мајка.


  И не, твоите лалиња полегнати врз мафините по Реџептот на Нина слатки, нема да ме натера да те следам Сузано, ни па ми го задоволнуваат сетилото за естетика, туку мислам еј, уште една бејзик некреативна слика.

  Немаме вистински инфлуенсери. Да сум маркетинг директор на фирма, на ниту една од самодекларираните не би си дозволила да си правам арч да ми го зборат производот полуписмени гагаџии кои при тоа ни живеат така, ни веруваат у тоа (со чест на исклучоци).

  Ех какво време дојде, да миеме лице да е инфлуенсерство. Ние аме биле нација немиенковци.
   
  На mime87, princess5, Vojdana и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  2.760
  Пол:
  Женски
  Омилена инфлуенсерка ми е Дуња од Србија, оригинална е во својата работа секоја чест.