1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Информатика

Дискусија во 'Образование' започната од hrcace, 17 февруари 2013.

 1. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  160
  Дали може некој да ми објасни основни работи од информатиката, за пракса сите знаеме ама мене ми треба теорија. Хардвер, софтвер, харддиск и др., како функционираат и како се поврзани и слично, тие работи основни за учење може да ми ги напишете и дефинирате накратко во еден пост? Ако има некој стручен уште подобро :|
   
 2. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Машинскиот дел ти се вика хардвер.И штрафчето од компјутерот спаѓа во хардвер.Хардверот ти е составен од Централна единица,Влезно излезна единица и Надворешна меморија.Софтвер ти е програмскиот дел на кумпјутерот.Хард дискот ти е за трајно меморирање и понатамошно користење на податоци.Капацитетот на се мери со мегабајти и гигабајти.Сместен е во куќиштето. :)
   
 3. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Значи информатика најмногу ме бива, еден ден може би ке сум и колешка на наставничката :rofl: 8) . Предметот го сакам многу ама наставничката премногуууууу... Имам предобра наставничка по информатик, многу убаво објаснува и за еден час се свакам :) .
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Многу учев и знаев...но едноставно немав среќа и за 1 поен не ми стави 9ка, а јас пак уште за 10ка се надевав.
  Инаку и основно и средно бев една од најдобрите по овој предмет. :$
   
 5. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Многу сакам информатика одам на натпревари а оваа година почнав да го работам и Microsoft Visual Studio 2008 и можам да се пофалам дека вејќе доста напреднав ....ама сепак за тоа заслужен мојот наставник кој секој пат ме упатуваше и ми даваше што да работам ... :)
   
 6. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  Еден од најомилените предмети ми е информатика, и сум најдобра во школо. Многу ми е лесно, лекциите ги сфаќам уште од часот кога сме ја земале. А и по дома често пати си чкрапам по програмиве за кои учиме. :D
   
 7. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  [СДК] Сакам да кажам...

  Ве молам некој ако му оди информатика нека ми пише ЛП, треба нешто да ми се објасни. :)
  за втора година средно
  Итно е.
   
 8. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  А за што поточно ти треба помош? :)
   
 9. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски
  Може помош за HTML страница да направам ми треба за оцена ? ^_^
   
 10. Jani4kajana

  Jani4kajana Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ми треба помош за бази има некој што може дс ми помогни?
   
 11. Uniqpro

  Uniqpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  618
  Дали можеби некој знае,каква вредност имаат променливите кои се декларирани но не и иницијализирани, во програмскиот јазик С++?
   
 12. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  4.471
  Допаѓања:
  10.435
  Пол:
  Женски
  Дали некој учи ux ui design?