Информатика

Дискусија во 'Образование' започната од hrcace, 17 февруари 2013.

 1. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  158
  Дали може некој да ми објасни основни работи од информатиката, за пракса сите знаеме ама мене ми треба теорија. Хардвер, софтвер, харддиск и др., како функционираат и како се поврзани и слично, тие работи основни за учење може да ми ги напишете и дефинирате накратко во еден пост? Ако има некој стручен уште подобро :|
   
 2. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Машинскиот дел ти се вика хардвер.И штрафчето од компјутерот спаѓа во хардвер.Хардверот ти е составен од Централна единица,Влезно излезна единица и Надворешна меморија.Софтвер ти е програмскиот дел на кумпјутерот.Хард дискот ти е за трајно меморирање и понатамошно користење на податоци.Капацитетот на се мери со мегабајти и гигабајти.Сместен е во куќиштето. :)
   
 3. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Значи информатика најмногу ме бива, еден ден може би ке сум и колешка на наставничката :rofl: 8) . Предметот го сакам многу ама наставничката премногуууууу... Имам предобра наставничка по информатик, многу убаво објаснува и за еден час се свакам :) .
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.968
  Пол:
  Женски
  Многу учев и знаев...но едноставно немав среќа и за 1 поен не ми стави 9ка, а јас пак уште за 10ка се надевав.
  Инаку и основно и средно бев една од најдобрите по овој предмет. :$
   
 5. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Многу сакам информатика одам на натпревари а оваа година почнав да го работам и Microsoft Visual Studio 2008 и можам да се пофалам дека вејќе доста напреднав ....ама сепак за тоа заслужен мојот наставник кој секој пат ме упатуваше и ми даваше што да работам ... :)
   
 6. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Еден од најомилените предмети ми е информатика, и сум најдобра во школо. Многу ми е лесно, лекциите ги сфаќам уште од часот кога сме ја земале. А и по дома често пати си чкрапам по програмиве за кои учиме. :D
   
 7. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  [СДК] Сакам да кажам...

  Ве молам некој ако му оди информатика нека ми пише ЛП, треба нешто да ми се објасни. :)
  за втора година средно
  Итно е.
   
 8. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  А за што поточно ти треба помош? :)
   
 9. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.367
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Може помош за HTML страница да направам ми треба за оцена ? ^_^
   
 10. Jani4kajana

  Jani4kajana Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ми треба помош за бази има некој што може дс ми помогни?
   
 11. Uniqpro

  Uniqpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  583
  Дали можеби некој знае,каква вредност имаат променливите кои се декларирани но не и иницијализирани, во програмскиот јазик С++?